2019. október 9., vagyis a nap, amikor Stefano Pioli lett a Rossoneri trénere.
Nem kezdődött túl jól a 2019/2020-as idény a Milan számára. Marco Giampaolo irányításával a csapat 7 forduló után 3 győzelemmel és 4 vereséggel állt, amikor a vezetőség menesztette az edzőt a kispadról. Akkoriban több tréner neve is felmerült, azonban végül Stefano Piolira esett a választás, ami enyhén szólva nem nyerte el a szurkolók többségének tetszését.
Egy nappal Pioli hivatalos kinevezése előtt a Milan-szimpatizánsok egy részének jóvoltából gyakorlatilag ellepték a közösségi oldalakat a #PioliOut hashtagek, így tiltakozva az olasz tréner érkezése ellen, aki korábban a Palermót, a Bolognát, a Laziót, az Intert és a Fiorentinát irányította.
Ennek ellenére a klub két éves szerződést kötött Piolival, akinek döcögősen indult a milanos karrierje, hiszen egy hónapon belül három rangadót is vívott a csapattal és mindhármat elveszítette. December elején két győzelemmel kezdett a csapat, majd a hónap végén egy 5-0-s vereségbe szaladt bele Bergamóban, elszenvedve a klub történetének egyik legsúlyosabb vereségét. Ez jelentette a fordulópontot, miközben veszélybe került Pioli állása, ugyanis Ivan Gazidis kapcsolatba lépett Ralf Rangnickkal.
Az olasz szakember formációt váltott és Zlatan Ibrahimovic illetve Simon Kjaer személyében komoly erősítés érkezett a csatársorba és a védelembe a januári mercato alatt. Ezt követően jelentősen feljavult a csapat játéka és januárban elkezdtek jönni az eredmények, 6 meccsből 5 győzelem és 1 döntetlen volt a mérleg. Közben a csapat a 4-2-3-1-es formációra váltott, ami nagyon hatékonynak bizonyult. Pioli átszervezte a játékot, a korábbi edzőknél érinthetetlen – de kiábrándítóan gyenge formát mutató – Suso kikerült a kezdőcsapatból, míg Hakan Calhanoglu a bal szélről középre, támadó-középpályás posztra került, ahol jobban ki tudott bontakozni. Ibrahimovic vezérré és Ante Rebic mellőzött játékosból húzóemberré vált. Franck Kessié teljesítménye alaposan feljavult a két belső középpályás egyikeként, míg a védelemben Kjaer lett meghatározó játékos.
Eljött a március, amikor már javában tombolt a járvány és egy Genoa elleni 2-1-re elveszített bajnokit követően felfüggesztették az olasz bajnokságot. Három hónap szünet következett, ami alatt folyamatosan Rangnick érkezéséről cikkezett a sajtó, ami megpecsételte volna Pioli és persze Paolo Maldini sorsát. Júniusban a bajnokság újraindulását követően alaposan beindult a Milan szekere: a szezonból hátralévő 13 tétmeccséből 9-et megnyert és négy döntetlent játszott a csapat, így a hatodik helyen zárt és kiharcolta az Európa Liga-indulást. Ráadásul július végén véget ért a Rangnick-saga, miután a klub megerősítette Piolit a pozíciójában és meghosszabbította a szerződését.
A 2020/21-es idényt fantasztikusan kezdte a Rossoneri, ugyanis a 16. fordulóig veretlenül vezette az olasz bajnokságot 11 győzelemmel és 4 döntetlennel, miközben az EL-ben csoportelsőként továbbjutott a csoportjából. A Milan minden előzetes várakozást túlszárnyalva harcba szállt a Scudettóért, azonban az állandó sérüléshullám és a kulcsemberek kidőlése közbe szólt. A szezon második felében több vereség is becsúszott és a 22. fordulóban a Inter átvette a vezetést a Serie A-ban, így a Milan a második helyre csúszott vissza. Az EL-nyolcaddöntőben a későbbi döntős Manchester United jelentette a végállomást, majd az áprilisi hónapot két vereséggel zárta a milánói együttes, amelynek következtében kiélezetté vált a BL-indulásért folyó harc. Pioli irányításával a Milan végül parádés májusi hónapot produkált és egy Atalanta elleni 2-0-s sikerrel az utolsó fordulóban bebiztosította a második helyét a tabellán és hét év után kiharcolta a Bajnokok Ligája-indulást. A csapat 5 meccset játszott májusban, a mérleg 4 győzelem és 1 döntetlen volt, valamint 14-0-s gólkülönbség.
Az aktuális szezonrajtra sem lehet panasz, hiszen 7 forduló elteltével 6 győzelemmel és 1 döntetlennel a második a Milan a Serie A-ban 19 pontot szerezve. Ez a klub történetének egyik legjobb szezonrajtja a hárompontos rendszer bevezetése óta. Utoljára a 2003/04-es idényben kezdett ilyen jól a Rossoneri az első hét fordulóban, akkor szintén 19 pontot szerezve.
Pioli a kinevezése óta összesen 97 tétmérkőzésen irányította a Milant edzőként.
PIOLI MÉRLEGE A MILAN ÉLÉN:
TÉTMECCS | 97 |
GYŐZELEM | 56 |
DÖNTETLEN | 23 |
VERESÉG | 18 |
RÚGOTT GÓL | 181 |
KAPOTT GÓL | 109 |
PONTÁTLAG | 1,97 |
9 hozzászólás
Sajnos nem találtam a két évvel ezelőtti cikket Pioli kinevezéséről.. Valaki elő tudná bànyászni? Érdemes lenne visszaolvasni 🙂
Szia Jani,
Ezt keresed?:
https://www.acmilan.hu/2019/10/09/hivatalos-stefano-pioli-lett-a-milan-uj-vezetoedzoje/
Ray! IstenKirály vagy 🙂 Ezt kerestem 🙂
Jól emlékeztem, hogy nem tudtam irodalmi stílusban megfogalmazni a véleményem.. 😀
Belegondolok, hogy akkor majdnem sírva fakadtam, és most hol tartunk 🙂
Egyébként Mutt szurkolótárs kommentje is megér egy misét 😀
😀
Akkor én is azon a véleményen voltam, hogy Pioli nem lesz alkalmas arra a feladatra, hogy felzárkóztassa a csapatot az európai élvonalhoz. Azonban szerencsére sokunkra rácáfolt, és nagyon jó úton haladunk vele. Bízom a további sikerekben is. Viszont is úgy gondolom, hogy ehhez Ibra és Kjaer is nagyon kellett.
Voltunk így egy páran.. Sőt alig voltak olyanok, akik kicsit is optimistán látták a történetet..
Egyébként mai napig sokan elsősorban Ibrának tulajdonítják azt, hogy megindult a Csapat fölfelé, de én úgy gondolom, hogy Pioli tényleg belenyúlt valamibe..
Én csípem a kopaszt.. Lehet vannak néha rossz, fura döntései, érdekes húzásai, de melyik edzőnek nincsenek..
Remélem sokáig marad..
Maradhat még vagy 10 évig. A tendencia az, hogyha egy edző sikeres a Milanban, a Juve vagy a Chelsea lecsap rá 🙂 Nah reméljük most fordul a kocka, és a történelem ne ismétli meg önmagát.
Az enyém sem éppen irodalmi🤦🏻♂️🙂
Tényleg kemények a kommentek 😆
Amúgy kétségtelen látni a fejlődést és ez a lényeg. Hogy mi/ki kellett hozzá? Szerintem Pioli, Ibra és talán Kjaer is. Mindenki a saját területén javítani tudott a helyzeten így beindult egy többhelyről táplált javulási folyamat.