Az alábbi elemzés, az index.hu oldalon jelent meg Joó Gábor tollából. Az írást változtatást nélkül közöljük egyrészt, mert a Milan csapatáról is határozott állításokat fogalmaz meg, másrészt úgy gondoljuk, az írás vitaindító lehet: vajon tényleg beteg az olasz foci?
A nyolcvanas évek végének nagy Milanjától kezdve jó tizenöt éven át a Serie A egyet jelentett a világ legjobb futballjával, az olasz csapatok sorra nyerték az európai kupákat, az UEFA-kupában egyeduralkodók voltak és rendszeres szereplői a BL-döntőnek.
2003 óta kétszer olasz csapat, 2007-ben a Milan és 2010-ben az Inter nyerte meg a Bajnokok Ligáját, ami alapján azt gondolhatnánk, az olasz futballal semmi gond: csakhogy az utóbbi öt év eredményességi mutatói alapján a Serie A-t már a Bundesliga is megelőzte, így ennek a szezonnak a végén már csak két csapat megy egyenes ágon a BL-be és egy selejtezhet Olaszországból, míg a német indulók száma 3+1-re ugrik.
Maximum négy csapatot ad a Premier League, a spanyol liga és a Bundesliga – a Serie A visszacsúszott negyediknek, elméletileg a franciák szintjére.
A visszaesés nem csak az eredménytelenségben érzékelhető, hanem a csillagok elvándorlásában is, persze a kettő egymást generálja. Jelenleg már csak két pályája csúcsán lévő világsztár futballozik Olaszországban, Zlatan Ibrahimovic a Milanban és Wesley Sneijder az Interben. A Románál és a Juventusnál még mindig Totti és Del Piero a név, hiába járnak már túl a 35-ön. Az előző 15 évben mindig a nagyok mögötti elsőként számon tartott Fiorentinának világklasszisa sincs, sőt, igazából nevesebb játékosa sem akad.
A klubtulajdonosok mindezt azzal magyarázzák, hogy képtelenek versenyezni a spanyol adótörvényekkel és a Premier League dúsgazdag – arab, orosz, amerikai – klubtulajaival, ami valóban a leépülés egyik oka.
Spanyolországban ugyanis 2005 óta él a Beckham-törvény, ami azt jelenti, hogy az országban évi 183 napot tartózkodó külföldi munkavállalók 600 ezer euró éves kereset fölött is csak 24 százalékot adóznak szemben a spanyol állampolgárokra érvényes 43 százalékkal.
Olaszországban ilyen nincs, ráadásul az adó 50 százalék körül van, vagyis képtelenek versenyezni a spanyolokkal, akik a 25 százaléknyi különbséget odaadják a futballistáknak, vagyis a sztárok ennyivel többet tehetnek zsebre a spanyol Ligában, mint a Serie A-ban.
A legutóbbi példa a chílei Alexis Sanchez, aki a nyáron szerződött az Udineséből a Barcelonába úgy, hogy a nagy olasz klubok nem is licitáltak rá, mert tudták, képtelenek versenyezni a Barcánál kapott fizetésével.
A helyzet az olaszoknál a nyáron tovább romlott, mert a kormány újabb adót vetett ki a különösen jól keresőkre: 90 ezer euró éves bér fölött újabb 5 százalékot, 150 ezer euró fölött 10 százalékot kell az állam számára kicsengetni. Emiatt volt a legutóbbi játékossztrájk augusztusban: a klubok kivetették az 5-10 százalékot a futballistáikra, csakhogy azok szerződésében nettó összegek szerepeltek a fizetési rubrikában, így megtagadták az új adó kifizetését vagyis szerződéseik módosítását, mondván, fizesse a plusz költséget az egyesület. (Végül ideiglenesen megállapodtak, így két hét csúszással elindult a bajnokság.)
Összegezve: Spanyolországban ugyanaz a sztár bő 30 százalékkal többet kereshet, mint Olaszországban, amikor 2010 nyarán Zlatan Ibrahimovic visszaszerződött Milanóba, a Milanhoz a Barcából, vállalta ezt a bércsökkentést.
Tovább nehezíti az olasz egyesületek pénzügyi helyzetét, hogy a stadionjaikat egy kivétellel mind bérlik, egy vagyonért, így nem adhatják ki különböző rendezvényekre. A stadionok a városok önkormányzatának tujadonában vannak, így a szuperkoncertek, atlétikai versenyek és más nagy bevételt jelentő események hasznát azok fölözik le.
Konkrétan: a Milan, az Inter, a Roma és a Lazio nem adhatja ki U2-koncertre a San Sirót, illetve a Stadio Olimpicót, míg a Real Madrid vagy a Manchester United nagy bevétellel tarthat fesztivált saját arénájában.
Olaszországban egyetlen klubnak van saját stadionja, a Juventusnak, az új 41 ezer férőhelyes létesítményt alig két hete avatták, ami előrelépés, csakhogy épp a Juventus az az olasz klub, aminek soha nem volt anyagi gondja: a nyáron is simán elköltött 90 millió eurót úgy, hogy semilyen kupabevételre nem számíthat sem az előző sem az idei szezonból. (Vagyis a Juventus előbb-utóbb visszatér az olasz futball csúcsára, ez csak idő kérdése.)
Nem tett jót a stadionkérdésnek – a fentiek miatt közvetve az egész olasz futballnak – a 2016-os Eb-pályázat bukása: a stadionépítési projektek bedőltek, csak a Juventus tartott ki, mert az anyavállalat FIAT képes volt finanszírozni. A jelenlegi stadionok elavultak és csúnyák, már azok is jó húsz évesek, amiket az 1990-es világbajnokságra építettek.
A stadionok nem vonzóak, kevés a sztár, így kevésbé látványos a játék, így a meccsre járás nem vonzó, vagyis kevesebbeket érdekel – csökken vagy stagnál a nézőszám, tovább gyengül a Serie A.
Ehhez jön még az állandó korrupció, a futball negatív megítélése: a mostani első osztályú bajnokságot az Atalanta -6 pontról kezdi, mert lebukott a legutóbbi, kisebb, vidéki klubokat érintő botrányban.
Mégis, a számos fenti ok ellenére is menthető lenne a Serie A, csakhogy tavaly, illetve idén jött a kegyelemdöfés, ami akkor is megölné a játékot, ha lenne benne pénz: gyenge edzők lepték el a topcsapatok kispadját.
Az Inter Mourinhóval 2010-ben megmutatta, ha alkalmas ember kerül egy csapat élére, az a pályán kívüli nehézségek ellenére is tud kimagaslót alkotni: a portugállal megnyerték a bajnokságot, a kupát és a BL-t.
Mourinho átment a Realhoz, és Massimo Moratti klubtulajdonos újra – ahogy Mourinho előtt 20 évig – elkezdett mellényúlni: Rafa Benítezt négy hónap, Leonardót fél év, legutóbbi felfedezettjét, Gian Piero Gasperinit másfél hónap után rúgta ki, alig egy hete. A helyére a szintén rossz választás Claudio Ranieri jött, bár ebben a mezőnyben akár még ő is beválhat.
A Milan röhögve nyerte a bajnokságot Massimo Allegrivel is, akinek csapatát a Tottenham simán kiverte a BL-ből már a 16 között. Allegri a bajnoki siker miatt természetesen maradhatott, de az új szezonban otthon ikszelt a Lazióval, simán kikapott Nápolyban, majd újra otthon döntetlenezett, az Udinesével. Az ikszek után a hétvégén otthon 1-0-ra megverte a Cesenát, a másik szezonbeli sikerélménye a Barcelonában elért 93. perces mázlis döntetlen.
A Roma a teljesen tapasztalatlan és koncepciótlan Luis Enriquét szerződtette, a csapatot a Slovan Bratislava ki is verte az EL-ből, a bajnoki nyitányon otthon győzte le a Cagliari. A bajnokságban aztán összehoztak egy szánalmas 0-0-t az Interrel, otthon 1-1-et a Sienával. Vasárnap végre nyertek, 1-0 Parmában.
A Juventusnál a szintén rutintalan, második A-ligás – az első, Atalantától kirúgták – klubjánál próbálkozó Antonio Conte a tréner, négyből kettőt nyert, de legutóbb Torinóban nem bírt a Bolognával, majd idegenben a Cataniával.
A Fiorentinát Szinisa Mihajlovics edzi annak ellenére is, hogy az előző szezonban kilencedikek lettek.
A két legjobb futballtréner a Napolinál és az Udinesénél van, Walter Mazzarri tavaly 3. lett a déliekkel, Francesco Guidolin 4. az északiakkal. Mindketten kettőből kettőt nyertek a bajnokság elején, aztán a Napoli bukott a Chievo ellen, majd ikszelt, az Udinese egy pontot hozott a Milantól, kettőt hagyott a Cagliarinál. Sanszos, hogy a Juventusszal ők fognak küzdeni a bajnokságért az Inter és a Milan helyett. (Bár utóbbi kerete annyira erős, hogy edző nélkül is ott lehet.)
Nem lenne meglepetés, ha a Napoli meg is tudná nyerni a Scudettót, de ez az olasz futballon nem fog segíteni: Nápoly – vagy Udine – nem fog tudni megfizetni világsztárokat, így a Serie A a BL-ben akkor lehet újra sikeres, ha az Inter vagy a Milan kap egy alkalmas edzőt vagy ha a Juventus ismét régi nevéhez méltó klubbá válik. Jelenleg utóbbira látszik nagyobb esély, de még ahhoz is évekre lehet szükség.
33 hozzászólás
Nehéz lenne vitatkozni a cikkel, mert majd mindegy állítása ül. Ami viszont számomra mindezen állításokkal szemben is érthetetlen, hogy az alacsonyabb színvonal ellenére is miért nem lehet a stadionokban több néző? Állandó példám, hogy pl. a Bundesligaban a gyengébb csapatoknál is közel 100 %-os a stadionok látogatottsága. Durva példa felhozni a Dortmundot, mint bajnokot, de ott akkor is közel 80 ezres átlag volt mindig, amikor évekig gyengébben teljesített a csapat. Ennek a „nem annyira járunk meccsekre mentalitás” kialakulására lennék kíváncsi?
A Tottenham simán verte ki a Milant a BL-ből megjegyzés azért szúrja a szemem. Az olasz focinak nagyon jót tenne egy VB, vagy EB-rendezés, amelyre ugyebár a közeljövőben nem lesz lehetőség (új stadionok+ infrastruktúra miatt).
Remekül összefoglalja a cikk a csizma focijának rákfenéit.
En sem ertem miert nem jarnak meccsekre az olasz bajnoksagban…talan a latvany miatt (?), mert tenyleg dog unalmas 1-2 meccs. A nyito forduloban is a Milan-Lazio meccsen alig tobb mint fel-haz volt, ami a szezon elso meccsehez es az ellenfelhez kepest nagyon keves. Szerintem az olasz szurkolok mar nagyon „tele” vannak focival es azert nem jarnak. A bundesliga par even belul 10-20 ev meg feljebb lephet.
azt gondoltam valami egetrengetően nagy cikk lesz ez, de végülis számomra nem adott ismeretlen információkat. ezek mind tények, kivéve a „gyenge edzők” kijelentést. itt jön be az, hogy a szerző mennyire laikus. Benitez, Leo és Tinkerman se gyengye edző. inkább csak sikertelenek, de egy szintet tudni hoznak. Spanyolországban mindegyik dobogós lenne egy Atleticóval. elérkezik a Milanhoz: mondván ezzel a kerettel még edző nélkül is megnyernék a Scudettót. nos, Cassano, Ibra, Robinho, Bommel, Boateng… egyik sem könnyű természet. ezekhez az emberekhez kell egy olyan edző, aki tudja őket kezelni és Allegri ebben kiváló. az sérüléseket nem lehet az ő számlájára írni. a Yidds(Spurs) ellen nem volt középpálya, most nincsenek csatárok. így nehéz nyerni. Mazzari, mint jó edző? maximum közepes. nagyon vicces az ő 3-5-2-es játékrendszere. ha megnézzük a tavalyi eredményeiket, akkor láthatjuk, hogy a nagycsapatok ellen nem ment nekik. ha teljes kerettel vágunk neki a nápolyi útnak, akkor nem győztek volna le minket. Guidolin pedig Pellegrini 2.0. szép eredményeket ér el egy középcsapattal, de szerintem ha leszerződtetné egy nagyobb csapat, akkor elég nagyot bukna. de mégis a legröhejesebbek az egész cikkben a Juventusról írt sorok. 90 milliót költöttek a semmire. 90 millióból a City vett klasszis játékosokat, a Juve pedig erősen közepeseket. igazolásaik közül Vidal és Licht az, aki minőségi játékos, ők hasznunkra válhatnának, főleg Vidal. ennyit szerettem volna.
van igazság a cikkben de hülyeség is akad.
ugyanakkor nem tudom hogy a német foci miért lenne erősebb vagy színvonalasabb mint az olasz? és most nem a stadionokat kell nézni meg hogy hányan járnak meccsre. azt kéne megnézni hogy németországban van két csapat a miénkben meg 3-4 aki esélyes a bajnoki címre. erre még rátesz egy lapáttal hogy szerintem az olasz középcsapatok erősebbek mint a német középcsapatok. nem értem miért kellett hátrébb sorolni minket de hát ez van.
az adózási dolgokról nem tudok nagyon sokat, de valahogy nem értem, hogy berlusconinak ebbe nincs beleszólása vagy mi? :O
A cikknek csak a 2. részével nem tudok egyet érteni. ez 1 részben a tények voltak leírva, de a „A két legjobb futballtréner a Napolinál és az Udinesénél van” és a „Sanszos, hogy a Juventusszal ők fognak küzdeni a bajnokságért az Inter és a Milan helyett. (Bár utóbbi kerete annyira erős, hogy edző nélkül is ott lehet.)”. ezek max magán vélemények, amik eléggé …. inkább nem írom le. Az tény, hogy baj van és igen több pénz kellene, de ez maradjon msot Don Silvio baja a parlamentben, mert ezeken a dolgokon ő tud segíteni. most.
Srácok!!! Álljunk meg egy szóra! Olaszország államformája nem diktatúra, hanem köztársaság és Berlusconi nem egy diktátor, mint Kim Jong Il vagy Castro, hanem miniszterelnök!!!! Az ő akarata nagyon kevés ahhoz, hogy bármit is változtasson.
Olaszországban a parlament két részből áll. 1. a 315 tagú Szenátus (felső ház) és 2. a 630 tagú Képviselőház (alsó ház).
Tehát Berlusconin kívül még ennek a 945 embernek van beleszólása a törvényhozásba. Annak a 945 embernek, akik nyáron megszavazták az adóemelést a különösen jól keresők kárára!
Azért nem kevés az a 945 képviselő, de nem is ez a durva, hanem az, hogy nálunk 386 nagy tudású képviselő vitézkedik a Parlamentben 10 millió lakosra, de az olaszok meg 60 millióan vannak. Akárhogy is számolom ez a hatszorosa piciny hazánk lakosságának, de csak 2,5x annyi képviselővel dolgoztatnak.
Lényeg az, hogy a cikk témájától sikerült 180 fokkal elkanyarodnom és nem sikerült a tartalmat kommentálnom, de majd lentebb megteszem. Remélem lesz valaki, aki ezt hasznosnak találja!
A cikkíró lelkes Juventus rajongó…
Azért a Spurs nem simán vert ki minket a BL-ből, ezt túlzásnak érzem… A többi sajnos igaz, bár a végét csak átfutottam…
Az olasz politika húzza magával az olasz focit (is)…
annyit hozzátennék, hogy a német futball simán veri az olaszt. nem csak a létesítményekben, nézőszámban, hanem látásmódban is. ők elkezdtek valamit a 2000-es évek elején, aminek a vége az lett, hogy: Müller,Götze,Schürrle,Hummels,Höwedes, a két Boateng, Kroos, Reus, Marin… soroljam tovább? tudnánk sorolni olasz tehetségeket? a németek bevállalják a fiatalokat. nem csak a kis és középcsapatok, hanem a nagycsapatok is. a Dortmund „gyerekekkel” nyert bajnokságot, a Bayernnál ott van ugye Müller,Badstuber,Kroos és Alaba. az olasz edzők be vannak szarva az eredménykényszer miatt, féltik az állásukat, ezért inkább a „már bevált öreg rókákban” hisznek. nem kell messzebb mennünk, hisz nálunk is ez van. néha néha feltünik valaki a primaverából, de aztán jön a kölcsönadási hullám. nézzük már meg a Unitedet: fiatalok játszanak és nyernek. bemutatkozik mondjuk Welbeck, játszik 2-3 meccset, megszokja a milliőt és továbbmegy egy kis PL klubba, ahol folyamatosan játszhat. év végén visszatér és Fergie beépíti a csapatba. tudom, hogy speciális helyzet van a Unitednél, hisz SAF az edző, akit nem lehet kirúgni, de ott is van eredménykényszer. nem látom értelmét annak, hogy folyamatosan tovább kell adni a fiatalokat. vannak olyanok, akik élni tudnak a lehetőséggel és bent tudnak maradni a csapatban. ilyen lenne szerintem Merkel is. minek kellet idehozni 2 milliós fizetésért Aquilanit, amikor itt van egy gyerek, aki ennek töredékéért is képes hozni, azt amit a római üvegláb tud? nagyon remélem, hogy a kis Fáraót nem adjuk tovább…
római üvegláb. Ez jó volt xDXD
azért nem járnak az emberek meccsre mert iszonyat unalmas az összes meccs…(nagy Milan szurkoló vagyok, de rég láttam már jó mecccset, talán a MU elleni élvezetes volt, igaz kikaptunk..). Angliában két kiscsapat is ezerszer élvezetesebb meccset játszik mint egy Milan-Inter. Nem tudom, hogy ez miért van, szerintem túl taktikázzák a csapatok az összes meccset, + ha valaki vezet nem igazán szeretne több góllal nyerni, megelégszik az 1 max 2 gólos győzelemmel…
Vannak olyan állításai, amikkel kár is vitatkozni. Valóban bajban van az olasz futball. Véleményem szerint ezt le is írta a szerző, hogy miért nem képes versenyezni egy angol vagy spanyol klubbal egy olasz klub. Azért nem elhanyagolható tényező – abból az aspektusból vizsgálva, hogy miért nincs kellő sztár a Serie A-ban -, hogy kb. 30%-kal többet keresnek spanyol vagy angol honban. 2011-et írunk, a játékosok többségét – persze vannak kivételek – igenis a pénz motiválja. Ebből talán a Barcelona lóg ki, aki kevesebb pénzért és fizetésért oda tud csábítani sztárokat. De ez csak egy, se a Real, se a Chelsea vagy Manchester nem tud kevesebbért nagy klasszist odacsábítani.
Azzal már nem értek egyet, hogy csupán 3 olasz csapat indulhat a BL-ben, s ez az olaszok hibája lenne. Ennek egyedüli oka az UEFA „ostoba” szabályrendszere: a Bajnokok Ligájában indítható csapatok számát nem csak a BL eredményesség alapján számítják, hanem ezzel egyenértékű az Európa Ligában nyújtott teljesítmény. Ez abszurd. Amit az olasz csapatok nyújtanak az EL-ben – mondjuk ki, abszolút nem érdekli őket – az sem maradhat következmények nélkül. Teljesen jogos lenne, ha az EL-ben kevesebb csapatot indíthatna Itália (leredukálhatjuk akár 1-re is!!!). DE: azért mert a Bundesliga csapatok kimagasló teljesítményt nyújtottak a 2. számú európai kupasorozatban, irgalmatlanul magas pontszámot értek el ott, nehogy már a BL-ben több csapatot indíthassanak!!!
Ráadásul azért sem igaz, hogy erősebb a Bundesliga, mivel komoly szakemberek (pl: Mourinho) állítják, hogy az olasz középcsapatok (5-12. helyig kb) minden bajnokságot összevetve a legerősebbek. Ezt szerintem még TV-n keresztül is észre lehet venni, hogy mennyire nehéz feladat előtt áll az összes nagyobb csapat, ha 3 pontot el akarják hozni akár idegenből, akár otthonról.
A stadionokról: ebben teljesen egyet lehet érteni vele. Óriási hátrány egy klubnak, hogy bérli a stadiont, a különböző bevételekből nem részesülhet. Nincs új stadion, nincs még rekonstrukció sem, tényleg elavultak. Ezen óriásit lendíthetett volna egy VB pályázat, vagy akár egy EB pályázat elnyerése. Arról, hogy ez nem történt meg, nagyrészt Platini és az UEFA tehet (valamilyen szinten érthető, hiszen saját országa érdekeit nézte).
A gyenge edzők: ezen is kár lenne vitatkozni. Valóban szegény az edzői paletta. Olyan tapasztalatlan vagy szakmai képzettség nélküli edzőket importálnak a klubok (pl: Luis Enrique/Roma, Antonio Conte/Juventus, Gasperini/Inter, Leonardo/Inter vagy Milan), amit valóban nem bír el a Serie A, ahol mindig a taktika volt az első. Ezt oda is visszavezethetjük, hogy külföldön nem csupán a játékosok kapnak magasabb fizetést, hanem az edzők is. Kiváló képességű edzők a mai napig léteznek olasz állampolgársággal (Capello, Spalletti, Ancelotti, vagy Lippi /bár ő inkább visszafelé fejlődik/). A cikkben említett edzők (Allegri, Mazzarri, Guidolin) azért nem rossz szakemberek. Allegrit mi szidjuk sokszor, mivel Milan drukkerek vagyunk. Vannak olyan döntései, amik megkérdőjelezhetőek. Ettől függetlenül Alex Ferguson mondta róla, hogy kiváló szakember. Neki azért inkább hiszek azt illetően, hogy jó szakember-e, mint egy újságírónak. Azon azért vitatkoznék, hogy Mazzarri képes lesz-e a bajnokság végéig precíz játékot játszatni a Napolival, hiszen a BL-ben is kötelezettségük van. Ők előbb-utóbb „kipukkadhatnak” (pl: tavaly, pedig akkor csak EL szereplésük volt). Guidolin Udineséje nem rossz… sőt… de ezért azt lehetetlennek tartom, hogy a scudetto-ért küzdhessenek !!!
A végére csak annyit szeretnék hozzáfűzni: ne legyen az, hogy olyan valótlant állíthassunk, amit sok ember el is hisz vagy hihet. Azért az nagyon nagy csúsztatás, hogy a Tottenham simán kiverte a Milant a legjobb 16 között!!!!!
FORZA MILAN
van igazság abban amit mondasz de egy dologba kötnék bele.
Tény hogy Leonardoval nem értünk el nagy sikereket, de vele látványos, jó játékot játszottunk. És ha belegondolunk az akkori keretből a maximumot hozta kiés akkor volt ugye egy nagyon jó formában játszó Inter.
Arról nem is beszélve, hogy később, amikor az Interhez került, abból is kihozta azt amit lehetett, sőt el is kezdett kialakítani valamit csak idő előtt megváltak tőle.
Szerintem Leonardo nem rossz edző, nekem szimpatkusabb volt, mint Allegri.
Remélem nem érted félre, de nem azt mondtam, hogy Leonardo rossz edző lenne. Azért fogalmaztam „árnyaltan” ,hogy ne lehessen úgy megbélyegezni: elfogult vagyok. Azt írtam, hogy „tapasztalan vagy szakmai képzettség nélküli”!És az első megállapításom szerintem állja a helyét, hiszen edzői tapasztalattal nem rendelkezett.
Erre vonatkozóan már írtam pár szót. Németország és Anglia fényévekkel előrébb jár az EU-n belül gazdaságilag, mint Olaszország. Spanyolország egy szinten van, de sztem ott is csak a két gigász az aki beleszól a végén. A stadionok is egyszerűek:
Németország: 2006-ban vb
Anglia: 1996-ban EB, 2012 Olipmpia, Heysell targédia utáni stadionrekonstrukciók, 2011,2013 BL döntő
Franciaország: 1998 VB
Olaszországban az elmúlt 20 évben nem volt jelentős sportesemény, a tulajdonosok érzelmi alapon vezetik a klubbokat (talán Palermo, Udinese, Cagliari elnöke a kivétel). Ahhoz, hogy kevés a szurkoló szintén a gazdaságra és az érzelmességre vezethető vissza. Az emberek bolondulnak a futballért, azonban azt láttam, ha a szeretett csapatuk becsapja őket (pl MR X.) akkor ők is beleszarnak és büntetnek, de ha egy csapat szárnyal (18.bajnoki cím ünneplés Dóm tér) akkor ők is meg tudnak tölteni egy várost.
Ha a Milanra igaz, hogy a kerete olyan erős, hogy edző nélkül is bajnok lehet, akkor meg lehetne említeni például a Barcelonát is, amelynek szinte minden posztján világklasszis futballozik. Dani Alves a legjobb jobbhátvéd jelenleg, Abidal az egyik legmegbízhatóbb balbekk, Valdes is szerintem top 5-ös kapus, a középpályát meg a csatársort pedig kár is boncolgatni, mert végig top 5-ös játékosok alkotják… Ennek ellenére Guardiolát rendre „taktikai zseniként”, remek motivátorként állítják be, holott az utóbbi két-három évben az egyetlen valamirevaló taktikai húzása az volt, hogy Messit a jobb oldalról rendszeresen „behozta” a pálya közepére… Ha valahová nem kellene edző, az a Barcelona. Allegri valóban nem annyira „eladható” edző, mint Mourinho vagy Guardiola, ugyanakkor egy nagyon higgadt valaki. Ilyennek is kell lennie, mert például az olasz médiát tudnia kell kezelni, nem beszélve néhány Milan-játékosról, akik nincsenek híján az egónak…
A stadionkérdés valóban problémás. Nevetségesnek tartom, hogy a San Siro nem a Milané (vagy az Interé). Hatalmas bevételt generálna a klubnak, ha saját stadionja lenne. Ki tudja, talán a Juventus példáját többen is követni fogják. Hosszú távon biztosan megérné egy ilyen befektetés.
Az adózással kapcsolatban mintha elfelejtené megemlíteni a cikk, hogy ugyan Olaszországban éppen megszorító intézkedéseket vezetnek be, de azért a spanyoloknál sem éppen rózsás a helyzet. Az Unióban a görögök mellett a portugálokkal és a spanyolokkal is gondok voltak, jóval korábban, mint az olaszokkal. Előbb vagy utóbb ott is hozzá fognak nyúlni a rendszerhez.
Azt is kihagyta a szerző, hogy a spanyoloknál van talán a legtorzabb támogatási vagy elosztási rendszer, ami a televíziós jogdíjakat illeti. A két nagy annyira kiemelkedik e téren is, hogy a kisebb klubokat szinte csak ezzel a forráselosztással hátrányos helyzetbe hozzák. Ennek köszönhető az, hogy a Primera Divisionban egymást érik az 5:0-ás meg a még durvább meccseredmények (természetesen a Barcelona és a Real meccsein). A spanyolok egyértelműen erre a két csapatra tettek fel mindent. A spanyol futballt mindig is e két klub teljesítménye alapján ítélték meg. Az UEFA-Kupában (vagy már Európa Ligában) nyújtott remek (de legalábbis az olaszokénál sokkal jobb) spanyol teljesítmények szerintem nem mérvadóak.
Az Osasuna, a Sevilla, a Celta Vigo és az Espanyol menetelése 2006/2007-ben minek is volt köszönhető? A Celta ki is esett a bajnokság végén, az Osasuna meg az Espanyol viszont bentmaradását viszont nem nagyon veszélyeztette senki, azaz koncentrálhattak az UEFA-Kupára. A Sevilla BL-helye stabilan meglett, azt meg ők is tudták, hogy a bajnoki cím elérhetetlen számukra…
2007/2008-ban a Getafe jutott a legtovább, és majdnem ki is esett a PD-ból, míg másik két társa (Atletico, Villareal) „megelégedett” a Bajnokok Ligájával…
2008/2009-ben a Valencia és a Deportivo jutott a legtovább, bár még a 16 közé sem kerültek be. A bajnokságban éppen egymással harcoltak ugyanis a nemzetközi kupában való indulás jogáért…
2009/2010-ben az Atletico és a Valencia jutott itt a legtovább. Előbbi meg is nyerte a sorozatot, míg a Valencia a negyeddöntőben éppen a kisebbik madridi csapattal szemben maradt alul. A bajnokságban a Valencia röhögve lett harmadik – csekély 25 ponttal lemaradva a második helyezett Realtól, de 8 egységgel megelőzve a Sevillát. Az Atletico meg csak azért tudott a nemzetközi színtérre újra kilépni, mert a Deportivoval szemben jobban jött ki az összevetésből (pontegyenlőség volt, és az egymás elleni eredmény a madridiaknak kedvezett).
Végül „tavaly” a Villareal jutott a legtovább (elődöntő), de hogyan is? Úgy, hogy a 23. fordulótól kezdve stabilan tartotta a BL-induláshoz szükséges 4. helyet a bajnokságban, félnivalója pedig nem is nagyon volt (attól sem, hogy megnyeri a pontvadászatot, de attól sem, hogy csak EL lesz a vége a sorozatnak)…
Ezzel szemben az olasz csapatok – és általában az angol csapatok is – kevésbé veszik komolyan a kisebbik kupát. Nem akarom összehasonlítani az angol meg az olasz bajnokságot, mert egyértelmű a helyzet, de azt gondolom, hogy az olasz bajnokságban hasonlóan nagy küzdelem zajlik, mint a Premier League-ben, csak éppen – ezt el kell ismerni – egy szinttel lejjebb. Vagyis: a bajnokság olyan szinten kivesz a játékosokból, és egy-egy jó eredmény eléréséhez olyan energiákat kell mozgósítaniuk a játékosoknak, hogy szinte lehetetlen mindkét fronton jól teljesíteni. A Premiere League-ben és a Serie A-ban is hatalmas a harc a dobogó eléréséért, de a bentmaradásért is. Az olasz csapatokra inkább az a jellemző, hogy a bajnokságban akarnak jól teljesíteni, és ha ennek az az ára, hogy nem mennek tovább az európai kupákban még egy kört, akkor ezt vállalják is. Az első a bajnokság. Ha ott biztossá válik a pozíció (amire ritkán van példa), akkor persze megpróbálnak jól teljesíteni pl. az EL-ben is. Ennek persze az lett a következménye, hogy jóval kevesebb pontot sikerült ott gyűjteni, mint más országoknak. Az angol klubok pedig 4 olyan erős csapatot tudnak küldeni a BL-be, hogy indifferenssé válik, hogy az EL-ben mit alkotnak a többiek. Az olasz csapatokkal viszont éppen az a baj, hogy már régen nincs arról szó, hogy „majd a Milan, a Juve, az Inter meg a Roma összehozza a pontokat”. Éppen azért, mert ők is vért izzadnak a saját bajnokságukban a győzelmekért.
Nem hiszem, hogy egy olyan bajnokságra lenne szükség Olaszországban, amely két vagy három nagy klubról meg a többiekről szólna. Úgy vélem, az olasz bajnokság a legizgalmasabb pontvadászat Európában az 5 legjobb (ENG, ESP, DEM, FRA, ITA) közül. Szinte minden meccs megtippelhetetlen. Amíg Spanyolországban arra is felkapják a fejüket, ha a Barcelona „csak” egy döntetlent játszik a Valenciával idegenben, addig a Milan Udinese elleni döntetlenje vagy az Inter Novara elleni veresége jóval kisebb csodálkozásra ad(ott) okot. Angliában a MU, a Chelsea és most már a City (korábban az Arsenal) eléggé magabiztosan hozta a kicsik ellen a 3 pontot. Az olasz futball felemelkedéséhez szerintem nem kell a teljes revízió. A kicsik 10-20 év múlva is kicsik maradnak, a 3 legnagyobb pedig hosszabb távon meg fogja tartani a helyét. Ugyanakkor lényeges, hogy megmaradjon az, hogy a nagyok és a kicsik között nincsenek hatalmas különbségek. Vagyis a Milan meg a Juventus ne 6 meg 8 gólokat rugdosson a meccseiken. Ez a veszély szerintem nem is áll fenn. Ha ez megmaradna, akkor az erősebb bajnokságot teremtene. És az erősebb bajnokság jobban fel is tudná készíteni a „kirakatcsapatokat” a nemzetközi meccsekre. Véleményem szerint elkerülhetetlen lesz idővel, hogy külföldi pénzembereket is beengedjenek a klubokba, de persze ésszel. Nagyon nagy piacról van szó, és az olasz szurkolók imádják a focit. De még jobban fogják imádni, ha látják, hogy a csapatuk az európai kupákban is nagyot alkot. És ehhez nem is feltétlenül kell az EL-lel foglalkozni. A PL egyértelmű elsősége a BL-nek köszönhető. Miért? Mert a MU-Chelsea-City-Arsenal-Tottenham ötös jóval erősebb a Real-Barca-Valencia-Villareal-Sevilla vagy a Milan-Inter-Napoli-Roma-Udinese, netán a Bayern-Dortmund-Leverkusen-Hannover-Mainz kvintettnél. A Serie A kiegyensúlyozottsága még az olasz foci előnyére is válhat. Amikor azzal jönnek, hogy a „bohócbajnokságban” a Milan vagy az Inter képes volt kikapni vagy döntetlenezni a Sienával vagy a Cataniával, akkor az azért van, mert a Milan vagy az Inter (vagy a Juve vagy a Roma) a nemzetközi porondon kevés. De persze a MU vagy a Chelsea Blackburn vagy Newcastle elleni botlása rendben van… Amennyiben az olasz klubok – így, többes számban: KLUBOK! – 2-3-4 éven keresztül képesek lennének folyamatosan elődöntőket vagy döntőket játszani a BL-ben, senki sem mondja majd, hogy gyenge az olasz bajnokság. Éppen ezért van szükség arra, hogy az olasz topklubokat olyan helyzetbe hozzák, hogy jó eséllyel indulhassanak egy BL-elődöntőben. Ebbe az irányba mozdult el a Juventus meg a Roma, de szerintem a Milan is, ugyanakkor az Inter mintha hátramenetbe kapcsolt volna. Nem féltem az olasz bajnokságot, mert szerintem életképes, de következetesen végig kell vinni a változtatásokat. Rómában is, Milánóban is, Torinóban is. Jó látni, hogy Nápolynak ismét van csapata, nagyon drukkolok nekik, hogy sikeresek legyenek Európában is. Éppen az ő példájuk lehet az etalon, hogy nem hatalmas összegekből, hanem szívós munkával is lehet eredményeket elérni. Ha az ő koncepciójukat még 3-4 csapat követni tudná, az olasz foci visszakerülhetne az angol mellé is akár.
(Néhány megállapításom talán nem pontosan a cikk érdemi részéhez nyújtott adalékot, de remélem, elnézitek ezt nekem!)
Lansky! Nem a hozzászólásodra akarok reflektálni, csak felhasználom a (hír)nevedet és az írásodat arra, hogy az én szerény véleményemet is elolvassák! 😀
Hol is kezdjem?
Egy a lényeg, hogy pénz legyen! Ha elég pénz van, akkor mindent el lehet érni!
Elég összetett a probléma ahhoz, hogy csak címszavakban és pár bekezdésben osszam meg, amit gondolok az elmúlt 10-20 évről.
Az utóbbi tíz évben a Milan kb. 14.000.- – 15.000.- bérletest veszített el, de még így is 40.000.- – 45.000.-es átlaggal számolhatunk meccsenként, ami a többi olasz csapathoz képest jónak mondható. Amikor két nagy csapat találkozik, akkor nyilván jóval nagyobb a nézőszám. Pl. egy derbi szinte biztos, hogy telt házat hoz, leszámítva az esetleges szektor lezárásokat biztonsági intézkedések miatt. De ezekből van a kevesebb és az lenne a fontos, hogy a kis csapatok ellen is több néző menjen ki a meccsekre ne csak a fanatikus, elvakult szurkolók, akik rendületlenül várják a jó eredményeket, főleg ha hozzá vannak szokva, de azok, akiknek nem a foci és a csapata az élet, annak egy idő után elfogy a türelme.
Azt pedig leszögezhetjük, hogy minél jobb eredményt ér el egy csapat, annál több szurkolója van és annál többen járnak majd meccsekre, annál több mindent tud eladni egyre drágábban, több pénzzel gazdálkodhat és egyre jobb játékosokat igazolhat. Ez hatványozottan igaz a nemzetközi kupasikerekre. A cikkben is írja az úr, hogy 2000-ig az olasz csapatok uralták a nemzetközi porondot. A Milan és a Juventus felváltva vagy egymással játszotta a döntőket, elődöntőket, az UEFA-ban 1990 és 2000 között lejátszott 10 döntőt játszó 20 csapatból 13 olasz volt. Ebben az időszakban az olasz bajnokság volt a mérvadó mindenki szemében, de ez már a múlt. Inkább a 2000-2010 közötti évtizedet kellene jobban szemügyre venni mert abban vannak a válaszok. Az évtized közepéig nem is tűnt fel szinte senkinek, hogy a bajnokság egyre mélyebbre csúszik a kaksziban! Aztán jött a jól ismert Calciopoli és a Juventus búcsúzott a Serie A-tól, a Milant pedig ellehetetlenítette a szövetség meg a fél ligát megbüntették és megnyitották a kaput az Inter néhány éves egyeduralmának. Két évre kiölték az izgalmakat a bajnokságból. Ugye itt jönnek a problémák meg a felháborodások, hogy ki akar olyan mérkőzésen szurkolni meg izgulni ahol már rég eldőlt, hogy ki nyer, plusz a ponthátránnyal induló csapatok szurkolói már el is könyvelték, hogy ilyen mínuszt úgy sem tudnak ledolgozni, tehát minek izgulni, ergo minek menjek meccsre, ha nem vagyok fanatikus?!
De ez csak egy része. Van egy olyan tényező amiről a cikk nem szól, pedig véleményem szerint elég sokat nyom a latba és ez nem más, mint a kételyek övezte ultra mozgalmak. Az egyik legrégebb óta működő szurkolói csoport, a Fossa dei Leoni 2005-ben feloszlott, miután lepaktáltak a Juvés Vikingekkel. A szurkolói csoport igencsak kulturáltan viselkedett, de a megszűnésük után az extagok erre nem voltak képesek és Paolo Maldini búcsúmeccsét is sikerült nekik elrontani. Azt azért mindenképpen szeretném tisztázni, hogy minden tiszteletem a szurkolói csoportoké, főleg a fanatikus ultráké, de azt be kell látnia mindenkinek, hogy az ultra szellemiséget nehéz összeegyeztetni a labdarúgás úgymond „szórakoztató iparrá” és jövedelmező üzletté válását, hiszen rengetegszer előfordult az összes olasz klubnál, hogy az különböző szurkolói csoportok hatalmas tüntetéseket szerveztek a jegyárak emelése ellen és azzal is fenyegetőztek, hogy ha ez bekövetkezik, akkor nem fogják látogatni a mérkőzéseket. Angliában pl. csont nélkül sikerült kiszorítani a szegényebb réteget a magas jegyárakkal, de ez nekik semmi problémát nem jelentett, mert még így is minden székre jut 3 ember. Na ez Itáliában pl. nem sikerülhetne, mert a szegényes déli klubok szurkolók nélkül maradnának és valljuk be, az ultráknak egész jól sikerült bojkottálni a jegyárak emelését.
Itt jön még az erőszak. Emlékezzünk csak a 90-es VB-re. Ezt nem is részletezném. Ami sokkalta élénkebben él az emlékezetünkben, az a 2007-es szomorú történet, amikor az autópálya pihenőjénél egy rendőr „véletlenül” lelőtt egy Lazio szurkolót. Hogy utána mi volt, azt ismerjük, de azt is érdemes megjegyezni, hogy a szövetség elkövetett egy „okos” húzást, hogy veszélyesnek minősített meccsekre nem engedtek be vendég szurkolókat, tehát tovább csökkent a nézőszám és az érdeklődés is, mert a hazai szurkolók fostak kimenni a meccsekre, mert a vendégszurkolók attól még elkísérték csapatukat a mérkőzésre annak ellenére, hogy nem engedték be őket. Ebből lett még nagyobb tiltakozás, meg meccsre nem járás.
Az pedig nem elhanyagolható tény, hogy a 90-es években a jegybevételek adták a klubok jövedelmének 40 %-át, mostanra ez 15-20 %-ra esett vissza. Ez persze köszönhető a TV-s jogokból egyre nagyobb bevételek származtak, amik egy darabig ellensúlyozták a jegybevételek csökkenését. Pontosan ez az időszak volt a leggazdagabb az Olasz futball számára és ekkor volt a csúcsok csúcsa a Serie A. A baj azonban az volt, hogy a médiacégek rájöttek, hogy nem érnek annyit a közvetítési jogok, mint amennyit fizettek érte és a következő évben már korántsem voltak hajlandóak ekkora összegeket perkálni, aminek az lett a következménye, hogy a jól kereső játékosok szerződéséből hiába volt még hátra két-három év, a megállapodott bért a klub már nem tudta fizetni, pedig a játékos joggal várta a fizetését és ennek következtében eladósodtak a csapatok. Pl a Fiorentina ekkor került szopóágra, vagyis csődbe. Na ekkor szereztük meg a jó öreg Nestát, akit boldogan adott el nekünk a Lazio.
Na már most felmerül a kérdés, hogy ennek mi köze van a mérkőzések látogatottságához. Úgy, hogy a szurkoló akkoriban azt láthatta az egészből, hogy a szeretett csapata eladja a legjobb játékosait, felemeli a jegyárakat, részvényt bocsát ki, amit a szurkolóknak ajánlanak megvételre, hogy ne menjen majdnem csődbe a csapat 2005-ben. Miután eladták az összest, akkor szépen lelép a vezetőség, a csapat szar, nincsenek sztárok, a szurkoló meg ott áll részvényekkel a kezében, amikkel kitörölheti a seggét és természetesen átverve érzi magát.
Aztán voltak akkoriban még milliárd €-s csalások Olaszországban, ami szintén nem tett jót az ország és eze3n belül minden megítélésének külföldi szemmel.
Ezek után rájöttek az Olasz klubok, hogy nem jövedelmező, ha a klub bevételeinek 60-70 %-át a játékosok fizetése elviszi és szépen elkezdtek eltűnni a nagyon nagy nevek. A megmaradt költségeket akkor is fizetni kellett, de kevesebb volt a néző, nem jöttek az eredmények, a nemzetközi porondon csak a Milan tudott párszor villantani és ezt nyugodtan megköszönhetjük Berlu és Galliani papának, mert egészen a Fininvest büntiig egész jól álltunk anyagilag, de erre még egy kicsit később kitérek, hogy mekkora géniusz a két öreg. Ami még nagyon fájt a kluboknak az a stadionok bérleti díja, fenntartása. Talán a San Siroval annyiban jártunk jól és persze az Inter is, hogy ketten béreltük. Ami szerintem úgy fair, hogy felesbe mennek a költségek, de az is igaz, hogy minden hétvégen van meccs a stadionban nem csak két hetente, mert amíg a Milan otthon, az Inter idegenben játszik, következő héten fordítva, tehát valószínűleg csak a bérleti díjat felezik, de a fenntartás költsége lehet jóval magasabb, mint máshol és szerintem azért csúszkálnak a játékosaink állandóan, mert nagyobb a gyep igénybevétele és többet kell javítgatni, locsolgatni. De az is lehet, hogy ehhez semmi köze.
Visszatérve a problémákhoz. A klubok szépen eladósodtak, a tv-s jogok egyre kevesebbet értek (ez persze megtévesztő, mert évről évre beszámolnak arról, hogy x összeggel több volt, mint tavaly, de az a + még az inflációt sem fedezi). A stadionkérdés azért fontos, mert az Angol klubok pl. úgy adósodtak el, hogy a saját tulajdonú ingatlanjuk, stadionjuk volt a fedezet, amire sokkal jobb hitelkonstrukciókat sikerült kiharcolni, és ami nem mindegy, hogy a stadion összes bevétele a saját kasszájukba folyt, amiből kifizették a törlesztőket, esetleg kupagyőzelem után járó pénzekből előtörlesztettek, de nem kellett a hiteltörlesztő mellett még bérleti díjat fizetni! Ráadásul fullos, fedett, modern stadionokat építettek, persze a jegyárak is magasabbak, ha egyáltalán lehet kapni, de azért a magasabb összegért szerintem nem kell felsorolnom, hogy milyen neveket lehet kapni/látni a mérkőzéseken. Az Angol klubok is el vannak adósodva szintén nem kis összegekkel, de legalább számukra van fény az alagút végén.
Talán ennek volt köszönhető az, hogy eladtuk Shevát, majd Kakát és lehet, hogy csak idő kérdése (sajnos) Pato eladása. Remélem nem lesz így és végre megoldják valahogy a sorozatos sérüléseit. Sajnos ha az Olasz klubok kapnak egy megfelelő ajánlatot a legjobbjaikért, akkor nem sokan haboznak, hogy eladják-e vagy nem. Szépen eltűnik az összes sztár és nem lesz jó minőségű élelmiszer a hűtőben, ha pedig az a bizonyos hűtő kiürül, akkor ki fogja nyitogatni?
Visszatérve Berlusconi és Galliani papa zsenialitására! Az öregek nagyon jól meglátták a sztárkrízis helyzetet és erre igyekeztek reagálni azzal, hogy megpróbálnak olcsón vagy részletre nagyobb neveket vásárolni mint pl: Beckham, Ronaldinho, Robinho, Ibrahimovic, Cassano… Nagyon jól csinálják, mert az be kell látnunk, hogy a fanatikus szurkolók kivételével, akik durván 30 %-át teszik ki a szurkolóknak(lehet, hogy sokat is mondtam) és ők a legrosszabb csapatok ellen is kimennek, tehát nem őket kell meghódítani, hanem azokat (a többieket), akik a nagy nevek miatt mennek ki meccsekre. Azt pedig mindenki tudja, hogy ők vannak nagyobb százalékban. Az oldalon a chaten és a hozzászólásokban is az emberek nagy részét az átigazolások, a nagy nevek érkezése tartja lázban!
Egyébként egy fullos stadiont 70-80 ezer hellyel fel lehetne húzni 150-170 millió €-ból, ha a Juve 120 millió €-ból épített 45 ezres stadiont.
Még valami! Sokan ágáltatok a sok gólos győzelmek ellen, hogy az milyen megalázó a másik csapat számára, ami szerintem egy nagy marhaság. Én gólokat akarok látni és a focit gólra játsszák és az kell az embereknek, hogy üvöltsenek, ordítsanak, tapsoljanak a gólok után, de nálunk az a tendencia, hogy rúgunk egy gólt és leül a játék, aztán meg ha kapunk egyet, akkor lehet futni az eredmény után. A látványos foci nem csak a szép játékból áll, elengedhetetlen része a szép gól a szép támadás végén, vagy a szép távoli lövés, vagy a semmiből született gól! Plusz az elszámolásban a gólkülönbség és az egymás elleni eredmény is számít!
Igen a cikkben van igazság(meg hülyeség is)
Mindent a pénz diktál,,És az most nincs..
Valamit kezdeni kell azokkal a törvényekkel amik az olasz focit fogják mert addig nem lesz változás…
Edzőink meg persze vannak jók de az „elit”nem Olaszországban dolgozik…
mazzari,Guidolin szerintem remek szakemberek…Itt nem azt kell nézni,hogy:most valaki bajnok lett vagy Bl helyezés vagy 8…..hanem azt,hogy a csapat aktuális helyzetéhez körülményeihez képest(gondolok itt a keret erősségére,az anyagi helyzetre meg arra,h egyáltalán szabad kezet kap e az edző a klubnál)mit hoz ki belőlük….és szerintem az említett két úriember elég jól csinálja..
Persze Allegri is …bajnokságot nyert le a kalappal…Tehetséges edző..Bár nála sem lehet egyértelmüenntudni mennyire van szabad keze)
De én kicsit(nem teljes mértékben persze)a Tottenham elleni kiesést az ő számlájára írnám….Láttam mind a két meccset!!!!
A visszavágóval nem is volt gond mert ugye hátrányban a kapuhoz szegeztük őket csak nem sikerült a gól szerzés..
De az első meccsen beszerzett hátrány….hát…
Iszonyatosan óvatosan játszottunk,nem mertünk kezdeményezni (csak a végén)nagyon sokáig mind tehetetlenül néztük,hogy lennon hülyét csinál antonnini-ből
és ezt a szaksajtó is megemlítette tehát kell legyen alapja
De ettől függetlenül reméljük mindenki tanul hibáiból és idén már megmutatjuk…a Milan is és az Olasz foci is
Forza Milan
Forza italia
Több igazságot megfogalmaz a cikk, de:
„Röhögve erős” kerete Ancelottinak volt. Mégis kapitális hibákat tudott elkövetni! Pl.: Deportivo elleni BL visszavágó. 4-1-es előnnyel olyan játékosokat kellett volna pályára küldeni, akikben élt a bizonyítási vágy! Csak hogy egy nevet említsek: a mellőzött Rui Costa. Ehelyett ugyanaz a csapat futott ki a pályára, akik itthon játszottak, köztük a még nagyon fiatal Kakával, aki akkor még „csak” tehetség volt, könnyen elnyomták.
Másik példa: ragaszkodása Didához. Az inter ellenni petárdás meccs után egyre rosszabb formában védett. Potyák, középre öklözött labdák tömkelege.. Mégsem merte kihagyni soha, mint ahogy a Liverpool elleni Bl-döntőből sem merte. Meg is lett az eredménye sajnos.
De említhetném a cseréit is (87 il 89 percben cserélünk kettőt, és jé, semmi haszna). Vagy azt is felhozhatnám, hogy miért játszott nála Seedorf bűn rosszul, aztán Leonardonál ill Allegrinél szinte másodvirágzását éli.. Aztán ott volt még Sheva visszatérése, stb..
Mindezeket csak azért írtam, mert a média Ancelottit (túl)sztárolta anno, most meg kikezd egy elsőéves edzőt, aki „csak” olasz bajnok lett!
Én a helyükben várnék még ezzel.
Nem értem miért olyan rossza az olasz foci mivel az elmúlt 10-évben 4-szer olasz csapat volt a Bl döntöbe szerintem ez nem olyan rossz szinte 2-évente van olasz a döntöbe a németek meg hol voltak???? hogy előrébb került mint az olasz
Dida jó kapus, őt ne szidd!
Komoly kis írás ez srácok!!!!!!!!!!
Írtatok itt már fűt, fát, vadvirágot, így csak egy apróságot tennék hozzá, ami meglepő, hogy eddig még senkitől nem jött:
2 világklasszis játszik az egész olasz bajnokságban?
Azt még értem, hogy Patót fiatalnak tartja, s talán hiszi a cikk írója, hogy még 3-4 év múlva lesz a legjobb, s akkor lesz igazi világsztár, de azért nem egy nevetlen senki.
Talán még azt is elnézném neki, hogy Buffont nem tarja világklasszisnak, mert azt hsizi öreg, bár kapushoz mérten még egyáltalán nem az,
de hogy Tiago Silván nem trtja világklasszisnak, mikor egészen biztosan a top5-ben van belső védő poszton,s ha picit elfogultabban nézzük, szerintem messze a legjobb középső védő a világon… no az azért elég erős…
annyira nagy név, hogy még a nevét is elírtam 🙂 lol
bocs, Thiago! 🙂
Fele igaz és tény a másik fele meg baromság!Az adózás és a stadion rész az okés a többi meg baromság úgy ahogy van!
Basszus ez mind szép és jo, de nálunk leamortizáltak egy csödbe került Laziot, meg Fiorentinát, németeknél a Borussiát, ehez képest millárdos adoságai vannak a Realnak és a Barcának, mégis vásárplnak milliokért, na ez a nagy röhej, ilyenkor hol van a kib fair play rol hires Uefa??? Én kizárnám öket, vagy jönne a játékos vásárlási blokád, mint minden más csapatnál.
Szerintem az egész cikk egy baromság.
Az olasz foci elleni hadjáratot Csillag Péter kezdte a Nemzeti Sportban. Érdemes elolvasni a tavaly augusztusi bevezető cikkét, amelyben leírta, hogy a Milan nemhogy a dobogóra nem esélyes, de még a nemzetközi porondra sem fog kijutni.Azóta – mivel megnyertük a bajnokságot – taktikát váltott: nem a Milant, hanem az egész olsz focit szidja (én 26 éve fizetem elő a Nemzeti Sportot – korábban Népsportot.. . -, de idén gondoltam először, hogy visszamondom, mert semmi másról nem szól, mint az olasz foci gyalázásáról; erről Knézy Jenő jut eszembe, aki a magyar fociból élt, de állandóan szidta…).
Visszatérve a cikkre: kisebb csúsztatások vannak benne. Így pl.: „2003 óta kétszer olasz csapat, 2007-ben a Milan és 2010-ben az Inter nyerte meg a Bajnokok Ligáját”. Na ja, pontosabban 2003. óta 3 BL-t nyert olasz csapat (2003. ÉS 2007. Milan, 2010 sajnos Inter), azaz az elmúlt 8 évben 3 olasz BL győzelem volt. Ez lehet, hogy nagyon szarul hangzik, de ha azt nézzük, hogy a Barca 3 BL sikere mellett 2 angol és egy portugál győzelmet lehet felsorolni ugyanezen időszak alatt, akkor már kevésbé érthető a cikkben lévő, az olasz focit lehúzó hangulat (és akkor még nem tettünk említést az isztambuli rémálomról, ami nélkül még szebb lenne a kép…).
Én 17-szer voltam a San Siroban Milan meccsen, és azt mondhatom, hogy sem a Barca, sem bármelyik angol stadion hangulata nem hasonlítható össze azzal, amit ott éltem át. És ha a szemét olasz-ellenes újságírók bármit is próbálnak össze-vissza írogatni, akkor sem tudják semmivé tenni azt, hogy az angolok az elcsalt VB-győzelmükön kívül egy VB vagy EB döntőbe se tudtak bejutni, a németek mindig csak az olaszok hátát nézhetik a VB győzelmek tekintetében (a spanyolokról nem is beszélve…), és idén is az olaszok jutottak be másodikként az EB-re (bár ez valahogy elsikkadt Csillag Péter cikkeiben…).
A Milan pedig akkor is a világ legjobb csapata lesz, ha a Barca kifetreng magának még 1-2 BL-győzelmet.
Ja, és Pippo az Isten!!!
Nagyon igazad van.
Az olasz futball elleni hadjáratot – magyar szinten, újságírók tollából – ez a szakmailag inkompetens, érzelmei által vezérelt, gyűlölködő, folyton valótlanságot állító, újságírói pályára teljesen alkalmatlan Csillag Péter – teszem hozzá: Lipcsei Árpáddal karöltve – kezdte!
Nem is értem, hogy engedhetnek ilyen újságírót egy ekkora napilaphoz. Ha…. véletlenül??? nem az volt a cél, hogy lejárassák az olasz futballt. Az okokat sajnos máshol kell keresni. Talán lesz jobb is.
Forza MIlan
Ezt a mondatot kiemelném..a Serie A a BL-ben akkor lehet újra sikeres, ha az Inter vagy a Milan kap egy alkalmas edzőt ..Legyünk őszinték,van valoságalapja.
Hát ez igyvan kellene egy új edző de allegri sem rossz csak meg nemtalalták még a játékosok a fonalat.
Hát sajnos nem megy az Ac Milannak de ez még nagyon az eleje még van idő változtatni de legalább a Bajnokok Ligáját kellene megfogni a Bate Borisov ellen FORZA MILAN: