Geoffrey Moncada, a Milan technikai igazgatója terjedelmes interjút adott a MilanNews és a DAZN mikrofonjainak, amelyben részletesen beszélt arról, hogyan történik a játékosok kiválasztása, hogyan dolgozik, valamint kitért a Zlatan Ibrahimoviccsal való kapcsolatára, Álvaro Morata szerződtetésének menetére, Mike Maignan és Theo Hernández hosszabbítására, az adatelemzés fontosságára, Paulo Fonseca kinevezésére és Rafael Leaóra is. Moncada egy kis betekintést engedett a klub mindennapi munkájába és a játékosmegfigyelés világába is, továbbá Tijjani Reijnders és Christian Pulisic érkezésének hátteréről is beszélt. A 37 éves francia szakember 2018 decemberében csatlakozott a Monacótól a Milan vezetőségéhez a játékosmegfigyelői hálózat vezetőjeként, majd 2023 nyarán Paolo Maldini kirúgása után a klubot tulajdonló RedBird vezetője, Gerry Cardinale kinevezte technikai igazgatónak.
HOGY TELIK EGY NAPJA MILANELLÓBAN?
„Rögtön egy megbeszéléssel kezdünk a csapattal, mind a napi, mind a heti programról. Megbeszéljük Zlatannal, Kirovskival és a csapatmenedzserrel a tennivalókat, beszélünk a legutóbbi mérkőzésekről és sok mindenről. Fiatal csapatunk van, amelyre figyelni és vigyázni kell. Fontos, hogy ne csak a futballról beszélgessünk velük, hanem azokról a dolgokról is, melyek velük történnek vagy amelyekre a pályán kívül szükségük van, hogy segítsünk nekik. Milanello a klubunk sportrészlegének otthona, ahol a Milan Futuro is dolgozik.”
A CSAPATTAL VALÓ KOMMUNIKÁCIÓ SEGÍT MEGISMERNI AZ ÖLTÖZŐI HANGULATOT ÉS KIALAKÍTANI AZ EMBERI KAPCSOLATOKAT?
„Igen, ezt tesszük. Ez egy fiatal csapat, amelynek szüksége van a közelségünkre és a beszélgetésekre. Más dolgokról is beszélünk, nem csak a futballról. Erre törekszünk az edzővel és Zlatannal, valamint az összes igazgatóval együtt. Ez nagyon fontos. Minden nap együtt dolgozunk és jó csapatunk van. Fiatalok vagyunk, éhesek a sikerre és többet akarunk tenni. Még sok teendőnk van.”
HA MEGNÉZZÜK AZ IGAZGATÓK ÉLETKORAIT, AKKOR A MILANNAK EGY FIATAL VEZETŐSÉGE VAN. ÖN 37 ÉVES, ZLATAN 43 ÉVES, FURLANI 45 ÉVES. ÉRZI-E ESETLEG, HOGY FIATAL LENDÜELTET HOZNAK EGY OLYAN RENDSZERBE, AHOL SOK IGAZGATÓ JÓVAL 50-55 ÉV FELETT VAN?
„Egy jó keverék alakult ki a vezetőségben. Van egy olyan személy, mint én, aki a játékosmegfigyelés és a játékoskapcsolatok világából érkezik, van egy olyan pénzügyi szakemberünk, mint Giorgio [Furlani], aki egy igazi ász a pénzügyi oldalon, aztán ott van Zlatan, aki egy korábbi kiváló futballista szemléletével rendelkezik. Úgy gondolom, hogy csak akkor tudunk jó munkát végezni, ha mindannyian együtt dolgozunk, mert egyedül az ember nem képes rá. Európa összes topklubja így működik.”
MILYEN A KAPCSOLATA IBRAHIMOVICCSAL?
„Minden nap beszélünk. Találkozunk a Casa Milanban, Milanellóban és együtt ebédelünk. Jó és nagyon közvetlen kapcsolatunk van. Mindent tudni akar és nem vesztegeti az időt, ami tetszik. Minden nap együtt töltjük az időt.”
BESZÉLNEK A JÁTÉKOSOK VÁSÁRLÁSÁRÓL IS?
„Igen, Zlatan ezt is szereti. Nemrég nyitottam neki egy profilt egy professzionális adat- és videoelemző platformon, így ő is láthatja a játékosokat.”
MORATA MEGSZERZÉSÉHEZ ALIGHA VOLT SZÜKSÉG AZ ALGORITMUSRA…
„Ő a tökéletes példa arra, amikor nincs szükség algoritmusra. A spanyol válogatott csapatkapitányát igazoltuk le, aki mindent megnyert a pályafutása alatt és aki korábban már Olaszországban is játszott. Teljes mértékben meg voltam győződve Álvaróról és biztos voltam benne, hogy ő a tökéletes ember számunkra. Fontos mentalitással rendelkezik az öltözőben, mint vezéregyéniség.”
ÖN HÍVTA FEL ELŐSZÖR A JÁTÉKOST?
„Nem. Először az ügynökkel beszéltem, hogy lenne egy kis munka… Aztán Zlatan beszélt a játékossal, mert ismerte őt és utána beszéltünk együtt is vele. Szeretem ezt a példát, mert a döntés nem az adatokon alapult. Álvaro az előző szezonban 22 gólt szerzett az Atlético Madridban. Ő továbbra is egy nagyon, nagyon érdekes játékos számunkra. Boldog vagyok, hogy nagyon jól érzi magát itt.”
HOGY ÁLL THEO HERNÁNDEZ ÉS MIKE MAIGNAN SZERZŐDÉSÉNEK MEGHOSSZABBÍTÁSA?
„Két hónappal ezelőtt kezdtük el a megbeszéléseket. Azt mondhatom, hogy jó helyzetben vagyunk. Nem tudom, hogy ki lesz az első közülük, de nagyon jól kezdtük a megbeszéléseket. Mindenki nagyon boldog a csapatban és nem láttam senkit, aki távozni akarna a Milanból. Erről őket is meg lehet kérdezni, mindannyian boldogok a Milanban.”
AHOGY REIJNDERS IS MEGERŐSÍTETTE EZT AZ ELMÚLT NAPOKBAN…
„Csak ismételni tudom magam: mi is és ők is boldogok a Milannál. Dolgozunk és meg kell próbálnunk lezárni néhány dolgot, ami még nyitott.”
A HOSSZABBÍTÁSOK SORÁN KÖZREJÁTSZIK AZ IS, HOGY EGY JÁTÉKOS MENNYIRE ÉRZI JÓL MAGÁT A MILANBAN…
„Pontosan, ez nem csak a pályán lévő dolgokról szól. A lehető legjobb körülményeket kell megteremtenünk a játékosok számára ahhoz, hogy jól tudjanak teljesíteni, de közvetlen kapcsolatot is ki kell velük építenünk. Nincsenek problémáik velem vagy Zlatannal. Igaz, hogy korban fiatalok vagyunk és velünk közvetlenül tudnak beszélgetni. Meg tudjuk beszélni a dolgokat és azért vagyunk itt, hogy segítsünk.”
MA MÁR TECHNIKAI IGAZGATÓKÉNT DOLGOZIK, DE JÁTÉKOSMEGFIGYELŐNEK SZÜLETETT. MENNYIRE VAN MÉG MEG ÖNBEN ÉS EBBEN A MILANBAN EZ A SZEREPKÖR?
„Amikor játékosmegfigyelő voltam, szinte minden hétvégén kint voltam meccseket nézni Olaszországban vagy külföldön. Most már nem tudok állandóan távol lenni, mert más feladataim is vannak. Ha például szombaton játszunk, akkor vasárnap elutazom, hogy megnézzek egy mérkőzést. Szeretném részletesen látni a játékosokat, ezért igyekszem csendben mozogni, hogy ne keltsek nyomást abban a játékosban, akit élőben látni akarok, hogy alaposan elemezni tudjam.”
HA A MILANNAK SZÜKSÉGE VAN EGY JÁTÉKOSRA, AKKOR MILYEN LÉPÉSEKET TESZNEK A LEIGAZOLÁSHOZ?
„Először is azzal kezdjük, hogy elemezzük a csapatunkat és felmérjük a fejlesztendő illetve javítandó posztokat. Nem csak az algoritmust használjuk, ahogy arról már régóta beszélnek. Ez nem igaz. Van egy adatbázisunk, amely segít megfigyelni más országok játékosait. Lehetsz Te akár a világ legjobb játékosmegfigyelője, de nem láthatod az összes bajnokságot. Az adatok segítenek a profilok azonosításában és információkat adnak bizonyos játékosokról, legyenek azok fiatalok vagy idősebb játékosok. Ez alapján meg lehet állapítani, hogy más bajnokságokban is vannak olyan profilok, amelyek megfelelnek a keresési szempontoknak.”
AMIKOR A MILAN ÁTIGAZOLÁSI PIACÁRÓL VAN SZÓ, AKKOR AZ ADATOKRÓL, AZ ALGORITMUSOKRÓL ÉS A MONEYBALLRÓL VAN SZÓ. TELJES MÉRTÉKBEN EZEKRE AZ ESZKÖZÖKRE TÁMASZKODNAK VAGY A PÁLYÁRA IS ÖSSZPONTOSÍTANAK?
„Az adatok megmutatják, ha van egy érdekes játékos, akit érdemes figyelni. Először a játékost videón nézzük meg, ahol az összes játékosmegfigyelő megnézi őt, aztán esetleg elmegyünk és élőben is megtekintjük. De mielőtt élőben látnánk a játékát, előtte meg kell ismernünk jobban a játékos jellemvonásait.”
HÁNYAN DOLGOZNAK EZEN?
„Tíz játékos megfigyelő áll a rendelkezésemre, öten Olaszországban és öten külföldön.”
ŐK EGY JELENTÉST ADNAK ÖNNEK A KÉSZ JÁTÉKOSOKRÓL VAGY ARRA SZAKOSODTAK, HOGY RÁMUTATNAK EGY BIZONYOS PROFILÚ JÁTÉKOSRÓL, AKIT AZTÁN ÖN ELMEGY MEGNÉZNI?
„Ez sok dolog keveréke. Nekünk van egy módszertanunk, hogy hogyan dolgozunk a videóelemzéssel és nekik van egy konkrét terület, amit meg kell nézniük. Először egész héten videón keresztül nézik a játékost, majd hétvégén elmennek és megnézik élőben a játékost, hogy megerősítsék vagy megcáfolják a benyomásaikat.”
ONNANTÓL KEZDVE ÖN IS MEGNÉZI ÉLŐBEN?
„Igen, megpróbálom.”
MIELŐTT MEGVESZ EGY JÁTÉKOST, LÁTNIA KELL ÉLŐBEN, IGAZ?
„Igen. Lehetetlen úgy megvenni egy játékost, hogy előtte nem láttam élőben a játékát. Ugyanakkor nagyon bízom a játékosmegfigyelőimben, mert ez elengedhetetlen ahhoz, hogy együtt tudjunk dolgozni. Lehet, hogy nekem nagyon tetszik egy futballista játéka, de lehet, hogy kilenc játékosmegfigyelő azt mondja, hogy nem, ő nem jó játékos. Fontos, hogy mindannyian egyetértsünk. Élőben látni a játékosokat fontos, mert sok mindent látsz. Egy videón keresztül sok dolgot meg lehet figyelni, de az olyan alapvető szempontok, mint a sebesség és a párharcokban való hatás nem megítélhető videón.”
AZT IS FIGYELEMBE VESZIK EGY JÁTÉKOS KIVÁLASZTÁSÁNÁL, HOGY MILYEN EDZÉSMUNKÁJA VAN?
„Igen. Évekkel ezelőtt például elmentem Strasbourgba, hogy élőben megnézzem Youssouf Fofanát egy nyilvános edzésen. Ma viszont már nagyon nehéz bejutni egy sportközpontba. Jó megnézni az edzéseket, de attól is függ, hogy milyen edzésre mész. Ha egy mérkőzés utáni napon látod az edzést, amikor a játékosok csak regenerálódnak, az nem segít.”
MIT VETT ÉSZRE FOFANÁN, AMI MEGFOGTA ÖNT?
„Egy olyan fiatalembert láttam, akinek nagy önbizalma volt és keményen dolgozott az edzéseken. Aztán érdekes volt látni a szurkolókkal való kapcsolatát is. Ő egy olyan srác, aki nyitott és mindig mosolyog. Kedveltem őt, akkoriban az volt az első éve a Strasbourgban a Ligue 1-ben, egyből kezdő volt és nem járta végig az ifjúsági csapatokat. Érdekes volt látni, hogy hogyan edz.”
MIKOR JELENT MEG ELŐSZÖR FOFANA NEVE AZ ADATBÁZISBAN?
„2019 januárjában érkeztem a Milanhoz, de Fofanát már láttam, amikor a Monacónál voltam és akkoriban ő a Strasbourg második csapatában játszott. Elhoztam magammal az adatbázisomat Milánóba és figyelemmel követtük őt. Fofana sok mérkőzésen játszott a Ligue 1-ben és ott kezdett komplikált lenni a helyzet, mert német és angol klubok is meg akarták szerezni. Mi azonban követtük őt egészen a Monacóig.”
TEHÁT SOK INFORMÁCIÓ VAN AZ ADATBÁZISÁBAN? GONDOLOM, HOGY ELÉGGÉ IRÍGY…
„Nem. Sok éven keresztül vannak beszámolók és információk, amelyek segítenek abban, hogy lássuk egy játékos fejlődését. Mindig alázatosnak kell lennünk, amikor meglátunk egy játékost, mert lehet, hogy most azonnal nem annyira tetszik nekünk, de aztán két-három év múlva lenyűgöz minket. Szeretem, ha sokat változik a véleményem, ez fontos.”
LEAO MÁR A SPORTING IFICSAPATÁBAN SZEREPELVE KERÜLT BE AZ ADATBÁZISÁBA?
„Igen. Emlékszem, hogy láttam őt a Belenenses ellen a Sportingban. Azt hiszem, hogy 17 éves volt és tízesként játszott, árnyékékként. Nagyon szabadon játszott és nagyon érdekes játékosnak tűnt. Magas, vékony, hosszú lábakkal és szuper technikai képzettséggel. Hihetetlen magabiztossággal lőtt gólt a mérkőzésen, figyelni kellett rá. Aztán nyilvánvalóan sok más játékosmegfigyelő is látta őt, biztosan nem én voltam az első. De ha elmész és megnézel egy U17-es meccset Portugáliában, ahol meglátsz egy ilyen srácot, akkor egyből figyelemmel fogod követni őt.”
AZTÁN LEAO 2019-BEN MEGÉRKEZETT A MILANHOZ. ÖN JAVASOLTA ŐT? EL TUDJA MAGYARÁZNI, HOGYAN TÖRTÉNT?
„Készítettünk egy szűkített listát és új bal szélső támadóra volt szükségünk. Volt néhány jó név a listán… Ott volt Leao, Malen és Marcus Thuram is, aki akkoriban a Guingampban volt. Volt egy ilyen szűkített listánk, fizikális profilú játékosokkal. Ma Leao, Malen és Thuram is magas szinten játszik és mindhárman jól teljesítenek, de 4-5 évvel ezelőtt ez nem volt ennyire nyilvánvaló. Leao a Lille-ben játszott, de csak 6 hónapig volt kezdő, mi pedig elhoztuk őt. Ez nem könnyű. Általában Ti, újságírók mindig nagyon keményen bántok a játékosokkal, de nekünk mindig adnunk kell nekik egy kis időt.”
AZ AZ ALKMAAR IGAZGATÓJA SZERINT REIJNDERS EGY ERŐS JÁTÉKOS. AZ ÁTIGAZOLÁSAKOR MINDENKI BEALUDT, KIVÉVE A MILANT. HOGYAN SIKERÜLT LEIGAZOLNI?
„Néha vannak olyan szempontok, amelyek kétségeket ébresztenek az emberben. Reijndersnek hosszú időbe telt, mire eljutott a legmagasabb szintre. Az Alkmaarban nem játszott egyből, eleinte a második csapatban volt, majd kölcsönadták. És akkor az ember csodálkozik azon, hogy miért nem játszott az Alkmaarban, amely általában a jó játékosokat azonnal a pályára küldi… Ez volt a mi kétségünk forrása, de nyilvánvalóan Reijnders benne volt az adatbázisunkban, videókat készítettünk, elemeztük az adatokat és sok olyan beszámoló volt, amiben mindig láttuk, hogy jól teljesít. Nem volt rossz és nem csinált kiemelkedő dolgokat, de mindig jól teljesített. Amikor az utolsó idényében az Alkmaarban a Konferencia Ligában játszott, láttam őt élőben a Lazio ellen és a West Ham ellen is. És ott azt mondtam magamnak, hogy ez a játékos mindent tud: sokat fut, technikailag képzett, mindig lelkes és mindig megy előre. Tetszett a profilja és úgy gondoltam, hogy leigazolhatjuk és aztán meglátjuk, hogyan fejlődik. 2023 júniusában volt egy találkozónk Stefano Piolival a parmai házában. Egyből elmondta, hogy szüksége van egy minőségi középpályásra, egy 8-asra, aki sokoldalú. Így hát megmutattam neki Reijnderst és Stefano pedig rögtön azt mondta, hogy tetszik neki a játéka. Onnantól kezdve gyorsan haladtunk előre a tárgyalások terén.”
REIJNDERS IDÉN PEDIG MÁR A GÓLLÖVŐ CIPŐJÉT IS MEGTALÁLTA…
„Szerintem könnyen elérheti a 10 gólt ebben a szezonban, de gólpasszokat is tud adni, ami ugyanolyan fontos. Mindenki a gólszerzőkről beszél, ez igaz, de a végső passzok megtalálása is fontos.”
VISSZAKANYARODVA AZ ADATOKHOZ. MENNYIRE SEGÍTENEK AZ EGYÉNI JÁTÉKOSOK ÉS A CSAPAT TELJESÍTMÉNYÉNEK ELEMZÉSÉBEN?
„Az edzővel megnézzük a csapat játékát és az adatokat, hogy hogyan presszingelünk, mennyi a várható gólok és várható asszisztok száma, milyen gólhelyzeteink vannak, miért nem szereztünk gólt, stb. Ez videóanyagok és adatok keveréke. Minden héten megnézzük ezeket, hogy megértsük, mi megy jól és mi nem.”
EZ A MUNKA SEGÍT ELDÖNTENI, HOGY MELYIK JÁTÉKOST ÉRDEMES MEGTARTANI A MILANBAN ÉS KI AZ, AKI NEM TUD TÖBBET NYÚJTANI?
„Mondok egy példát: Két hónap után úgy gondolhatod, hogy egy játékos rosszul teljesített, de ettől még megnézed az adatokat és azt látod, hogy nem teljesített jól, de ennek ellenére sok dolgot tett a pályán. Ez segít, mert rájössz, hogy legalább csinál valamit. Vannak játékosok, akik még az adatok alapján is semmit nem csinálnak a pályán, tehát nem próbálkoznak cselezéssel, lövésekkel, páharcokkal, szóval az adatok segítenek, igen. De amit az adatokból nem lehet látni, az a játékos fejlődési mozgástere. Nehéz megjósolni azt, hogy egy játékos 2-3 év után hogyan fejlődik. Ez ismeretlen, ezért fontos az edző, a szakmai stáb és a játékosmegfigyelők, akik élőben nézik a játékosokat. Élőben látni egy játékost talán segít felismerni, hogy fejlődhet-e még, felszedhet-e izmot, dolgozhat-e a gyengébbik lábán. Nagyon sok olyan dolog van, amiben az adatok nem tudnak segíteni.”
OTT VAN FONSECA. HOGYAN ESETT RÁ AZ ÖNÖK VÁLASZTÁSA?
„Paulo olyan játékstílussal rendelkezik – ezt láttuk a Lille-ben, amit szerintem a Milannak is játszania kell. Mi a San Siróban játszunk, nekünk kell irányítanunk és birtokolnunk a labdát. Szilárdnak kell lennünk ezeken a pontokon. Paulo képes jól dolgozni és érdekes edzéseket tart. Egyénileg és csapatként is dolgozik a játékosokkal. Edzés után fog négy-öt középpályást és velük konkrét feladatokat gyakoroltat. Még csak november van és biztos vagyok benne, hogy a szezon végén sok olyan játékost fogunk látni, akik hatalmas lépést tettek előre.”
EZ A LÉPÉS ANNAK ÉRDEKÉBEN TÖRTÉNT, HOGY A MILAN A CSÚCSRA JUSSON?
„Európa legjobb csapatai a Manchester City, a Liverpool, a Bayern München, stb. Meg akarjuk próbálni, hogy legalább a közelükbe kerüljünk, de ez nem könnyű. Még a Liverpoolnak is nyolc évre volt szüksége ahhoz, hogy eljusson erre a szintre. Fontos munkát hajtottak végre, de volt egy stratégiájuk és egy olyan edzőjük, akinek pontos módszertana volt a játékstílusról. Mi is ilyen módszertant szeretnénk egy olyan edzővel, akinek egyértelmű elképzelései vannak a futballról és a játékosok fejlesztéséről.”
TEHÁT FONSECA DÖNTÉSEIT MINDIG TÁMOGATJA A VEZETŐSÉG, PÉLDÁUL LEAO KEZELÉSE KAPCSÁN IS?
„Igen, minden nap együtt dolgozunk és úgy gondolom, hogy Leao most teljesen más oldalát mutatja. Elég megnézni a teljesítményét a Real Madrid és a Cagliari ellen, valamint a portugál válogatottban. Ezek olyan helyzetek, amelyek előfordulnak. Nem lehetsz mindig tökéletes, különben túlságosan egyszerű lenne. El kell fogadni, hogy a játékosoknak lehetnek nehéz időszakaik és támogatni kell őket, ahogy Zlatan és én tettük Rafával. Támogattuk őt és konstruktív konfrontációnk volt. Mi egy család vagyunk.”
THEO HERNÁNDEZ MÉG INKÁBB VEZÉRRÉ ÉS HÚZÓEMBERRÉ VÁLHAT A MILANBAN?
„Azzá fog válni. Még nem is tudja, hogy mekkora potenciál rejlik benne, egy ilyen balhátvédben… Úgy gondolom, hogy nagyszerű karrier áll még előtte, Theo még fiatal.”
THEO IS BENNE VOLT AZ ADATBÁZISÁBAN?
„Már akkor ott volt, amikor az Atlético Madrid ificsapatában játszott az Ifjúsági Ligában. Láttam őt, amikor a Monacónál dolgoztam, de aztán a Real Madrid elvitte őt. Utána követtük őt az Alavesben és a Real Sociedadban is. Hihetetlen számai voltak. Még mindig komoly mozgástere van a fejlődés terén. Rengeteg gólt szerez és gólpasszt jegyez, nagyon nehéz hozzá hasonló balhátvédet találni.”
MÁR KEZDI LÁTNI, HOGY MIRE VAN SZÜKSÉGE ENNEK A MILANNAK?
„Igen. Már elkezdtünk beszélni különböző profilokról Ibrával, Furlanival, Fonsecával és Cardinaléval. Többé-kevésbé már tudjuk, hogy milyen profilú játékosokat szeretnénk, de azt hiszem, hogy ez inkább júniusra lesz. Kezdésnek megnézzük a hiányzó profilokat, aztán összeállítjuk a szűkített listát.”
ELÁRULJA NEKÜNK, HOGY MILYEN PROFIL HIÁNYZIK A CSAPATBÓL?
„Nem, még nem… Egy kis idő múlva el fogom árulni, de ha most novemberben elmondom, akkor nehéz dolgunk lesz. Talán az elkövetkező hétvégéken elutazom a játékosmegfigyelőkkel, hogy megnézzem ezeket a játékosokat.”
AKKOR MOST MÁR CSAK KÖVETNÜNK KELL ÖNT ÉS MEGNÉZNI, HOGY MELYIK MECCSEKEN AKKREDITÁLNAK?
„Talán megváltoztatom a nevem, mert úgy könnyebb lesz.”
FOFANA AZT NYILATKOZTA, HOGY A MILANNAK A SCUDETTÓÉRT KELL VERSENYEZNIE…
„Igen. Biztos vagyok benne, hogy a csapat képes erre.”
DE MÁR EBBEN A SZEZONBAN?
„Igen. Az első mérkőzéseken szenvedtünk, de láttuk, hogy a nagy mérkőzéseken – az Inter és a Real Madrid ellen – versenyben vagyunk, egy igazán jó Milant láttunk. Arra kell törekednünk, hogy mindig így teljesítsünk és jobban koncentráljunk. Ez mentális kérdés. Mindent megteszünk azért, hogy ezen az úton haladjunk.”
PULISIC EGYÉRTELMŰEN AZ ELMÚLT KÉT ÉV EGYIK LEGJOBB IGAZOLÁSA VOLT. HOGYAN ESETT RÁ A VÁLASZTÁSA?
„A Dortmundban egy őrületes játékos volt, nagyon erős futballista. A Chelsea azért igazolta le, mert Christian egy olyan játékos, aki tud a jobb szélen, a bal szélen, tízesként és a csatár mögött játszani. Németországban lenyűgöző számai voltak, a Chelsea-ben már nem. Úgy gondoltuk, hogy nem lehet, hogy egy ilyen játékos ne tudjon magas szinten teljesíteni a Premier League-ben. Amikor elveszítettük Brahim Diazt, azonnal felmerült Pulisic neve, ő egy lehetőség volt a piacon. Az időzítés sokat számít. Két évvel korábban talán lehetetlen lett volna leigazolni, de amikor lehetőség van egy ilyen játékos szerződtetésére, akkor azonnal meg kell szerezni.”
MILYEN POSZTON LÁTJA ŐT? SZÉLSŐKÉNT VAGY KÖZÉPEN TÁMADÓ-KÖZÉPPÁLYÁSKÉNT?
„Tavaly jobb szélsőként élete legjobb szezonját futotta. Ma azonban inkább támadó-középpályásként van rá szükségünk.”
MELYIK JÁTÉKOS LEIGAZOLÁSA TÖLTÖTTE EL A LEGNAGYOBB ELÉGEDETTSÉGGEL ÖNT A MILANBAN?
„Tijjani Reijnders. Ő egy olyan játékos volt, aki később került elő. Sok éven át követtük őt az Alkmaar második csapatától kezdve. Elmentem megnézni az U20-as világbajnokságot Argentínába és már találkoztam az ügynökével Olaszországban. Beszéltünk Reijndersről és a tárgyalás Argentínában kezdődött, nem Hollandiában.”
TEHÁT HASZNOS AZ UTAZÁS?
„Argentínába mindig. Mint Enzo Fernandeznél, mindig Argentínában voltam. A Reijndersről szóló tárgyalások Argentínában kezdődtek, még májusban. Nem volt könnyű tárgyalni egy holland klubbal, de a klub jó munkát végzett.”
MESÉLT NEKÜNK A JÁTÉKOSMEGFIGYELÉSRŐL, DE MILYEN FELADATAI VANNAK TECHNIKAI IGAZGATÓKÉNT?
„Amióta ebben a munkakörben dolgozom, szorosabb a kapcsolatom a szakmai stábbal és az edzővel, rengeteg videoelemzést végzünk. Szeretek beszélni velük a taktikáról és arról, hogyan játszunk és mit tehetünk. Aztán ott van az öltözőbeli rész a játékosokkal. Megkérdezem őket, hogyan alakulnak a dolgok a családdal. Délelőtt Milanellóban vagyok, délután a Casa Milanban az irodában. Még fiatal vagyok és sok mindent kell tennem illetve tanulnom. Nem tudom csak az egyiket vagy csak a másikat csinálni. Fontos, hogy jelen legyek itt Milanellóban és fontos az is, hogy jelen legyek Európában, hogy lássam mit csinálnak más klubok, megismerjek új igazgatókat, stb. Meg kell próbálnom mindent előre tudni, hogy a lehető legjobban végezhessem a munkám.”
2019-BEN EGY OLASZORSZÁGBAN KEVÉSBÉ ISMERT MÓDSZERTANNAL ÉRKEZETT ÉS MA MÁR SOK KLUB HASONLÓ MÓDSZERTANNAL DOLGOZIK. ÖN ELŐNYBEN VAN AZOKKAL SZEMBEN, AKIKNEK MÉG ALKALMAZKODNIUK KELL?
„Az tetszik, hogy most már együtt dolgozik a scout és az adatelemző részlegünk. Korábban a két részleg külön-külön tevékenykedett. Akik az adatokkal dolgoznak, megértették, hogy szükség van az emberi aspektusra, mi pedig megértettük, hogy szükségünk van az adatokra, hogy más dolgokat is lássunk.”
MENNYIRE VOLTAK BÜSZKÉK ARRA, HOGY 2023 NYARÁN CSAPATKÉNT SIKERÜLT MEGTARTANI LEAÓT EGY OLYAN IDŐSZAKBAN, AMIKOR ÚGY TŰNT, HOGY VALAMI MÁS IS TÖRTÉNHET?
„Először is köszönetet kell mondanunk a klubnak. Nagyszerű munkát végeztek, nem volt könnyű. Amikor Rafában megvan az akarat, akkor senki sem tudja megállítani őt, ahogy ezt Madridban is láthattuk. És ezért mindig jó, ha van egy ilyen játékosod. Ő a Milan 10-ese. Nagyon boldog vagyok, hogy velünk van és ennek még nincs vége.”
ABBAN A FOLYAMATBAN, AMI EGY JÁTÉKOS KIVÁLASZTÁSÁHOZ VEZET, VAN MINIMÁLIS HAZAI ÉS IDEGENBELI MECCSSZÁM, AMIRE ELMEGY MEGNÉZNI A JÁTÉKOST?
„Minimum két hazai és két idegenbeli mérkőzés. A másik nagyon fontos dolog, hogy találkozzunk a játékos környezetével. Lehet, hogy tíz ember áll közel az adott játékoshoz és ezt azonnal tudni kell. Meg kell érteni, hogy milyen emberek és hogyan dolgoznak. Itt nem az ügynökökről beszélek, hanem a családról és a barátokról. Ezért is utazunk el, hogy élőben is találkozhassunk a játékosokkal és nem csak a pályán láthatjuk őket. Ez egy másik fontos szempont.”
HOGYAN VÁLASZT KI EGY JÁTÉKOST A SAN SIRÓBÓL?
„Szeretek Premier League-es csapatok elleni mérkőzéseket látni, mert ott hatalmas nyomás van. Szeretem nézni a török, görög, holland klubok meccseit is. Fontos megnézni, hogy egy játékos hogyan reagál bizonyos típusú környezetre. A San Siróban játszani nem könnyű, ez így van, de ha félünk egy stadiontól, az nem jó. A mi feladatunk az is, hogy ebben is segítsük a játékosokat.”
2 hozzászólás
Ez a legjobb interjú, amit idén ezen az oldalon olvastam.. Novemberig kellett rá várni, de megérte..
Rengeteg érdekesség van benne, nekem különösen a Reijnders-es rész tetszett..
Egyetértek Janival. Az interjú (amely előtt nyilván rögzítették, hogy mit lehet és mit nem annyira lehet kérdezni) készítőjén azt éreztem, hogy fokozatosan lett egyre lelkesebb, és ment bele a megfigyeléssel kapcsolatos kérdésekbe.
A Moncada által elmondottak persze nagyrészt rendben vannak, valószínűleg mások is ezt csinálják, csak valahogy úgy érzem, hogy a Milan esetében ez a sok-sok adat, amit elemeznek egy játékosban, és kialakítják a véleményüket, végül döntő mértékben zárójelbe kerül, és előtérbe kerül, hogy az illetőnek lejáróban van-e a szerződése. Tehát kicsit úgy működik ez az egész, mint a TFM oldalán, amikor beírod, hogy ki az a játékos/edző, akinek jelenleg nincs szerződése vagy mondjuk 2025 júliusától lesz szabadügynök. És utána ezen szűkített névsor alapján kezdenek el nézelődni az elemzők.
És a másik. Amikor nézegetnek valakit, akkor vajon azt nézik, hogy a jelenlegi Milan szintjén jó az illető, vagy addig mennek, amíg az adatok és a rendelkezésre álló idő alapján a lehető legjobbat meg nem találják? Mert nem mindegy, hogy azt a feladatot kapják-e a megfigyelők, hogy keressenek 1 hónap alatt egy balhátvédet mondjuk 5 adat alapján (ballábas, lejáróban van a szerződése, erős a párharcokban, legfeljebb 24 éves, értéke maximum 8 millió euró), vagy pedig bárki jöhet, aki él és mozog? Mert pont csatár poszton az elmúlt években arról írtak több ezer cikket, hogy majd nyáron mélyen a zsebébe nyúl a Milan, mert a csatár poszt ilyen meg olyan fontos, és a többi. Erre jött egy Morata, aki minden, csak nem a jövőnek szóló igazolás, és lehet jönni a tavalyi évével, de eddig azért nem egy nagy szám, amit nálunk produkál… Nem megbántva senkit, de hogy Morata lett volna a tökéletes választás a Milannak a kezdő csatár posztra, az elég fura megállapítás…
Továbbá van pár játékos, aki esetében elég nehéz elképzelni azt a marha nagy egyetértést, ami Moncada szerint kell ahhoz, hogy valakiről döntesenek. Tehát mondjuk Terraccianóval kapcsolatban mindenki, az összes megfigyelő meg elemző azt mondta, hogy hű, micsoda remek igazolás lenne? Nehezen hihető. Kivéve, ha az volt a feladat, hogy a lehető legolcsóbban megszerezhető 5 játékost kell nézegetni. Mert akkor a vakok között félszemű a király elv alapján Terracciaano valóban kivételes igazolás volt…