Zlatan Ibrahimovic, a Milan tanácsadója a 2024/25-ös szezon előtti sajtótájékoztatón válaszolt az újságírók kérdéseire és számos témáról beszélt. Zlatan válaszolt arra, hogy miért nem Antonio Conte lett az új vezetőedző, valamint kitért az átigazolási piacra, a kommunikációra, az ügynöki jutalékokra, Paulo Fonseca kinevezésének okára és Francesco Camardára is. Íme a nyilatkozatának második része.
AZ ÜGYNÖKKEL VALÓ TÁRGYALÁSOKRÓL
„Úgy döntöttem, hogy nem beszélek az ügynökökkel, mert túlságosan őszinte vagyok és egy kicsit türelmetlen. Furlani és Moncada sokkal türelmesebbek nálam. Én régimódi vagyok, Gallianival és Raiolával régi korszakból jöttem, ma már kevesebb türelmem van. Vannak olyan emberek, akik a legjobb módon végzik a munkájukat. Ügynöki jutalék? Amikor tárgyalásokra kerül a sor, mindenki ki akarja használni a helyzetet. Szeretik úgy beállítani a dolgokat, mintha nyomás nehezedne a klubra. Ez egy tárgyalás és nem jótékonyság. A klub érdekeit kell néznünk és okosan költeni.”
A KÜLFÖLDI EDZŐ KINEVEZÉSÉRŐL ÉS A CSAPATBAN LÉVŐ KEVÉS OLASZ JÁTÉKOSRÓL
„Miért nem Contét választottuk? Az alapján, amilyen típusú edzőt kerestünk, Conte neve nem merült fel. Úgy gondoltuk, hogy Fonseca a keretünkhöz legjobban illő edző és identitást akarunk adni a csapatnak. Fontos volt számunkra, hogy olyan edzőt nevezzünk ki, aki illik a rendelkezésre álló játékoskeretünkhöz és tudja fejleszteni a csapatot. Vannak olasz és külföldi játékosaink is. Sajnos egyetlen olasz futballistánk sem került be a válogatottba, Gabbiának ott kellett volna lennie az olasz Eb-keretben. Vannak olasz játékosok is a kiszemeltjeink listáján, akiket figyelemmel kísérünk. Ugye Ön nem játékosügynök? Ha van esetleg játékosa, akkor beszélhetünk róla…”
A BAJNOKOK LIGÁJÁRÓL
„Szeretnék minél több trófeát nyerni ebben a szerepkörömben is. Ha a Milannál vagy, akkor minden meccsen esélyed van nyerni. Ez nem a bosszúról szól, hogy nem nyertem meg játékosként a BL-t. Szeretném a különbséget jelenteni igazgatóként az elképzeléseimmel és a víziómmal a klubbal együtt. Meghatározónak kell lennem és a nulláról kezdeni. Ehhez semmi köze a játékosként elért karrieremnek. Nyilvánvalóan meg akarom nyerni a Bajnokok Ligáját és a Milan történelmet akar írni.”
THEO ÉS MAIGNAN SZERZŐDÉSÉRŐL
„Nem ismerem a fizetési igényeiket, talán Önök többet tudnak erről, mint én. Minden lehetséges. Az igény mindig egy diszkrét dolog, beszélünk és egyeztetünk, de bármi lehetséges. A RedBird munkájának köszönhetően lehetőségünk van többet költeni. Nem az a probléma, ha valaki odajön hozzám és azt mondja, hogy többé nem akar itt lenni, hanem az, ha nem akar nyerni és nincs meg az ambíciója, mert akkor nincs helye itt. Theo és Maignan nagyon boldogok a Milannál, történelmet írtak a csapattal és továbbra is így kell folytatniuk.”
A KLUBRÓL
„Felállítottunk egy stratégiát, egy tervet. Mindig az apró részletek jelentik a különbséget. Ez olyan, mint egy Forma 1-es versenyző, aki gyorsan száguld a pályán, de a megfelelő íven kell haladnia, azonban fennáll a veszélye, hogy kicsúszik a pályáról. A csúcsra jutni könnyebb, mint mindig a csúcson maradni.”
AZ ÚJ BEFEKTETŐKKEL VALÓ TÁRGYALÁSOKRÓL
„Eddig nem tárgyaltam befektetőkkel. Minden attól függ, hogy Gerry hogyan lát engem abban a helyzetben. Nem volt szó befektetőkről. Erről a témáról Giorgio Furlanit kell kérdezni a további részletekről. Élem azt, amit a RedBird képvisel a sport és a szórakoztatás terén. Győztes vagyok és kissé divatos. Nem félek az új kihívásoktól.”
A CSATÁRPOSZTRÓL
„Van egy listánk támadó játékosokról, akiket tanulmányoztunk. Egy olyan klub, mint a Milan nem csak egy játékost figyel. Mérlegelni kell, hogy a nevek közül ki a legjobb opció. Még ha erős játékosról is van szó, akkor is látni akarom és találkozni akarok vele szemtől-szemben, hogy felmérjem, készen áll-e arra, hogy nyomás alatt játsszon. A San Siróban 80 ezer szurkoló van, akik vagy kifütyülnek, vagy ünnepelnek téged, vagy nem vesznek rólad tudomást. Sok tényező játszik szerepet.”
AZ EGÓ ÉS AZ ÚJ POZÍCIÓ KÖZÖTTI EGYENSÚLYRÓL
„Sok korábbi játékos hozza az egóját, amikor csatlakozik egy klubhoz, mert nyertek és nagyszerű játékosok voltak, ezért azt gondolják, hogy mindent tudnak. Én pont az ellenkezőjét teszem. Nekem még sokat kell fejlődnöm és tanulnom. Aki az adott pozícióban van, jobban tudja, mint én. Például nem szólok bele az edző vagy Furlani munkájába. Nem próbálok különböző pozíciókba beleszólni, mert nem gondolom azt, hogy jobban csinálnám, mint mások.”
A KOMMUNIKÁCIÓRÓL
„Először is ahhoz, hogy nyilatkozzak, szükség van valami mondanivalóra. Ez nem egy podcast és csak azért beszéljek, hogy olyan ígéreteket tegyek, amiket nem tudok betartani. Akkor beszélek, ha történik valami konkrétum és van mondanivalóm. Tudom, hogy Olaszországban fontos a kamerák előtti beszéd, de nekem nem ez a munkamódszerem. Dolgozunk és ha van valami, amit kommunikálni kell, akkor megtesszük. Amikor decemberben visszatértem a klubhoz, úgy döntöttünk, hogy nem fogok nyilatkozni, mert tanulni akartam és megfigyelni a dolgokat. A nehéz pillanatokban – amelyek egy szezon során előfordulnak – az a legfontosabb, hogy egységesek maradjunk és ugyanazon az úton dolgozzunk tovább.”
A SZURKOLÓKRÓL
„Nem vagyunk elégedettek, ahogy ők sem. A szurkolók nagyon fontosak a csapat számára, mert plusz erőt adnak a jó és a kevésbé jó pillanatokban. Mi sem vagyunk elégedettek.”
A KÖLTSÉGVETÉSRŐL
„Minden bevételt visszaforgatunk az első csapatba, mert javítani akarunk a csapaton. Aztán ott van az U23-as projekt is, de a költségvetés jelentős része az első csapatra összpontosul. A beérkező pénzösszegeket oda fektetjük be. A vezetőségben együtt dolgozunk Moncadával, Furlanival és eldöntjük, hogy mi a legjobb. Aztán én hozom meg a döntést és ők követnek engem…” – mondta nevetve.
PAULO FONSECÁRÓL
„Fonseca számunkra egy top edző. Ellenkező esetben nem ő lenne most a Milan edzője. Valami új és más dolog jön, mint ami eddig volt. Egy domináns, támadófutball lesz, megteremtve a védekezésbeli egyensúlyt, ami fontos. Új energia és új arc érkezik a kispadra. Azért is választottuk Fonsecát, mert a következő szezonban fiatalabb csapatunk lesz. Giroud és Kjaer távozásával eléggé lecsökken az átlagéletkor és Fonseca szeret a fiatal játékosokkal dolgozni. Fontos, hogy olyan edzőnk legyen, aki a legjobb formába tudja hozni a fiatalokat. Az első csapatban az a feladatod, hogy eredményeket érj el, a kor nem számít. Két vezéregyéniség is távozik [Giroud, Kjaer], ezért fontos Fonseca szerepe.”
A CÉLOKRÓL
„Két évvel ezelőtt ott voltunk a Bajnokok Ligája-elődöntőben. A futball pillanatokból áll. Stabilitást szeretnénk, hogy Európa legnagyobb klubjai ellen versenyezzünk. Addig, amíg itt vagyok a Milannál, a jövőnk fényes. Mindent megteszek azért, hogy nyerjünk.”
FRANCESCO CAMARDÁRÓL
„Camarda tehetségesebb, mint amilyen én voltam ennyi idősen. Ő nagyon fontos számunkra, Camarda a Milan jövője. Még nem nehezedik rá minden felelősség. A mi felelősségünk az, hogy segítsük őt a fejlődésben és megóvjuk. Nagy éhség és vágy van benne a fejlődésre, de lépésről lépésre kell haladnia. Fejleszteni akarjuk, hogy azzá váljon, akivé válhat a képességei alapján. Boldogok vagyunk, hogy meghosszabbította a szerződését velünk. Francesco a Milan szimbólumává válhat, mint más legendák.”
AZ UTÁNPÓTLÁSRÓL
„Véleményem szerint erős utánpótlással kell rendelkeznie egy olyan klubnak, mint a Milan. Úgy gondolom, hogy jelenleg kevés játékos jut el az első csapatig. A Milan akadémiájának tehetségei bizonyítják, hogy még jobban erősödnünk kell. Nagy a szakadék a Primavera és az első csapat között, ezért fontos az U23-as projekt. Több időt akarunk adni a játékosoknak, hogy felnőtté váljanak. A Primaverából az első csapatba tűl nagy az ugrás.”
A SVÉDORSZÁGI BÚCSÚZTATÓRÓL
„Ez egy szép dolog tekintettel arra, amit Svédországért tettem és amit Svédország tett értem. Megnyitottam az ajtókat az új generációk számára. Amikor én kezdtem, akkor nem volt könnyű és mindenki ellen harcoltam. Végül én győztem. Nagyon hálás vagyok mindazért, amit értem tettek. Nagyon érzelmes volt a búcsú, bár talán kevésbé érzelmes, mint amilyen búcsúban a Milannál részesültem, de akkoriban még nagyon magas volt az adrenalin szintem.”