Carlo Pellegatti újságíró felháborodottan reagált a Franciaország-Argentína döntő után és véleménye szerint Olivier Giroud nem ilyen bánásmódot érdemelt, ugyanis Didier Deschamps megalázta a világbajnok csatárt azzal, hogy az első félidő vége előtt lecserélte.
Franciaország 2-2-es rendes játékidő és 3-3-as hosszabbítás után elveszítette a tizenegyespárbajt Argentína ellen a katari világbajnokság döntőjében. Deschamps a meccs 41. percében – kétgólos hátránynál – kettős cserét hajtott végre és lehozta Giroud-t illetve Dembelét a pályáról. A nagy Milan-szimpatizáns hírében álló olasz újságíró, Carlo Pellegatti kifakadt és megaláztatásnak tartja a 36 éves csatár lecserélését a 41. percben.
„Micsoda méltánytalan bánásmód… Ez megaláztatás volt egy olyan nagyszerű profi játékossal szemben, aki mindent beleadott azért, hogy pályára lépjen a világbajnokságon és megdöntötte Thierry Henry gólrekordját, így a szokásosan fenomenálisan teljesítő Mbappé mellett az egyik legkövetkezetesebb teljesítményt nyújtotta a francia válogatottban. Franciaország az első félidőben teljesen ki volt szolgáltatva Argentínának, erre mit csinál Deschamps? Ha változtatni kell, nem várja meg az első félidő végét, mint a világ összes edzője, hanem az első félidő 41. percében lecseréli Giroud-t és Dembelét.” – reagált Pellegatti.
„Ha a játékosnak térdfájdalma lett volna, akkor megvárja a félidőt, hogy új embert cseréljen be a helyére, de nem ez történt. Ő inkább a 41. percben lecserélte, ezáltal az egész világ szeme láttára nevetség tárgyává tette és bűnbaknak állította be a franciák rossz teljesítményéért.”
„Giroud nem ilyen bánásmódot érdemelt. Az a Giroud, aki a lecserélése után megfogta a vizespalackot és földhöz vágta, mert ilyen megaláztatás még soha nem érte őt a pályafutása alatt. Egy olyan játékost aláztak meg, aki segített bejutni a döntőbe. Fel vagyok háborodva, mert Olivier nem érdemelte meg ezt a megaláztatást. Ennek ellenére végig ott volt a cserepadon a csapattársaival és túltette magát ezen a szégyenen, amit a szövetségi kapitány okozott.”
A Milan csatára összesen 6 mérkőzésen lépett pályára a katari vb-n és 4 gólt szerzett, ezáltal Kylian Mbappé (8) és Lionel Messi (7) mögött a harmadik helyen végzett a góllövőlistán Julian Alvarezzel holtversenyben.
8 hozzászólás
Ez tipikusan az a helyzet, amikor az edző majd most jól megmutatja, hogy neki van töke és bevállalja azt, hogy elcseszte az első félidei hadrendet, betol egy dupla cserét, hogy erőt demonstráljon még a félidő előtt az ellenfél csapatának.
Ennek viszont az a hatalmas nagy hátonütője, hogy rohadtul nem mindegy hogy kivel csinálod ezt meg. Ha mondjuk fordított esetben csinálja ezt, és a zöldfülü Thuramot hozza le és Giroud megy be helyette, az sem túl elegáns, de messze nem lett volna ennyire megalázó helyzet, talán még Thuramnak sem. Egy all-time francia goal scorert nem kapsz le egy vb döntő félideje előtt, ha már eddig bizalmat adtál neki , ami meg is lett hálálva. Ez szimplán paraszt húzás volt, teljesen igaza van Pellegattinak.
Ráadásul tipikus center nélkül maradtak. Dembele sokat hibázott ez tény, de még őt sem hoztem volna le ilyen gyorsan. Sokkal szembetűnőbb volt, hogy Griezmant kivették a játékból és a 2 belső középpályás egyáltalán nem tud támadást építeni. Amikor nagy nehezen előre keveredett a labda abból Giroud kiharcolt egy kecsegtető szabadrúgást és volt egy bravúros fejese ahol szerintem a bíró jogtalanul fújt kifele szabadrúgást. Sokkal inkább aláfeküdtek ami ha jól tudom közvetett szabadrúgás befele.
Egy szerencséje Deschampsnak, hogy hatalmas mákkal találtak 2 gólt.
Theo is remkel, pedig teljesen alá van rendelve MBappe játékának. Látható, hogy kötelező jelleggel oda kell passzolni, akkor is ha üres területre beindulhatna, ahogy a Milanban teszi.
Nem vagyok edző, de ha le akarom hozni, akkor megvárom a szünetet, hogy a szünet után fejtörést okozzak az ellenfél szövetségi kapitányának. Így viszont megadta az esélyt hogy a félidő végén és a szünetben is már reagálni tudjon az ellenfél.
Én megvédeném Deschamps-ot. Azt gondolom, abban a helyzetben valamit változtatni kellett. 4 olyan támadója volt a franciáknak, akik közül Griezmann és Mbappé tkp. érinthetetlen – előbbi afféle Deschamps-kedvenc, akinek ebben a csapatban nagyon megvan a helye, nagyon fontos feladatokat lát el, támadásban és védekezésben is teszi a dolgát. Ezt a kettő játékost nem vettem volna le, akármennyire is súlytalanok voltak. Giroud visszaverekedte magát a válogatottba, és élt is a lehetőséggel, de alapvetően Benzema lett volna az első számú választása a kapitánynak, Giroud afféle B terv volt, Dembelé pedig mellette a támadósor legkisebb neve, akinek igen hullámzó a teljesítménye, most éppen a rosszabb formáját mutatta.
Úgy gondolom, Deschamps-ot az mozgatta, hogy a szünet előtt valami váratlant húzzon, kicsit megkavarja az ellenfelet, kizökkentse az argentinokat. Ennek érdekében kezdeményezni akart, mert az argentinok berendezkedtek egy biztonsági játékra (ami vicc, hogy még így is több lehetőségük volt, mint a két gólos hátrányban lévő franciáknak), és ebből a helyzetből ki kellett őket valahogy mozdítani – ez volt D. D. célja. Ha megvárja a szünetet, akkor az argentinok át tudják beszélni, hogy a franciák vélhetően mit és hogyan fognak csinálni, azaz lett volna 15 percük végiggondolni a lehetőségeket. Úgy gondolom D. D. ötlete nem volt annyira rossz, Giroud lehozatalával és Mbappé középre vezénylésével gyorsítani akarta a csapatát, de a várható „patthelyzetet” akarta megváltoztatni. Mint amikor sakkban valaki tisztet áldoz, hogy valami történjen. igen, lehozta a centerét, de kérdés, erre számított-e Argentína D. D. szerint. Az argentinok biztosan Giroud-ra készültek, és érdemes volt nézni, Mbappé milyen őrizetet kapott. Giroud-t megfogták, Mbappét legalább ketten védték, Dembelét és Griezmannt elszigetelték. Az argentinok ezzel a négyessel és ilyen felállással szemben készültek. Ezen kellett változtatni. Ez legalább annyira meglepő húzás volt, mint amikor a 2000-es olimpián a jugók elleni pólóelődöntőben Kemény Dénes lecserélte Kószt, és a helyére berakta Szécsit. Manapság már nincs ebben semmi meglepő, de ott teljesen váratlan volt az egész helyzet. Hogy filmes példát is hozzak… Az ördög ügyvédjében amikor Keanu Reeves védi a palit, és a bíróság előtt elmondja, hogy mennyire nem kedveli az ürgét, és egy rakás negatív dolgot mond róla, úgy, hogy a védencével nem egyeztetett. Később el is magyarázza neki, hogy azért nem tette, mert így hatásosabb volt. Én teljes mértékben meg tudom érteni, hogy a nem létező francia támadójátékhoz ennyire drasztikusan kellett hozzányúlni.
Pellegatti véleménye és sirdogálása nevetséges, kb. mint egy kislány, akitől elvették a babáját. Érzelmi alapon közelíti meg az egész helyzetet, ami egy vicc. Megalázták Giroud-t? Ez egy vb-döntő volt. Giroud-nak sokat köszönhettek a franciák? Igen, az elődöntőig. A döntőt meg meg akarta nyerni D. D. Ja, és ugyanez a kapitány volt, aki 4 éve vb-t nyert a franciáknak. Ő látta, hogy mekkora a baj. Lényegtelen, hogy Giroud mindent a csapatért, az is, hogy gólrekordot döntött. Amikor 8 éve van Gaal a kapusát cserélte le 120 perc után, majd Krullal megnyerték a tizenegyespárbajt, és bejutottak az elődöntőbe, mindenki LVG zseniálisan merész lépését dicsérte, holott valószínűleg korábban senki sem csinált ilyet.
Nem értek egyet „Dio”-val, hogy ez erődemonstráció lett volna. 0-2-nél egyébként is érdekes lenne erőt demonstrálni… A csere elképzelhető, hogy egyfajta beismerése egy hibás elképzelésnek, de miután két csapat van, és az egyiknek nyernie kell – és fog is -, valakinek igaza lesz, valakinek pedig nem… A jó edző nemcsak attól jó, hogy felismeri a hibáját, hanem attól is, hogy időben ismeri fel.
Minden csapat úgy megy fel a pályára, hogy van egy meccstaktikája, átbeszélik, hogy mikor mit és hogyan kell csinálni. Ez egy ideig működik vagy nem működik. És akkor jön az, amikor bele kell nyúlni a meccsbe. Amikor ki lehet dobni a statisztikákat, sémákat, szinte mindent, mert valami váratlant kellene húzni vagy pedig reagálni az ellenfél váratlan húzására.
Érdekes, hogy mennyire másként látjuk a dolgokat. Amikor néztem a meccset, és láttam, hogy mennyire nem megy a franciáknak, és hogy úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt az argentinok akarják, az jutott eszembe, hogy valamit csinálni kellene, mert jóval nagyobbnak tűnt az esély a harmadik argentin gólra, mint az első franciára. 100-ból 99-en úgy gondolták, hogy majd a szünetben… És valószínűleg Scaloni is így gondolta, ezért akart Deschamps a dolgok elébe vágni.
Úgy gondolom, Mbappé középre helyezésével és még egy gyors ember érkezésével akarta Deschamps Griezmannt megszabadítani a nyomástól. Érdekes volt látni, hogy időnként Griezmannt szinte emberfogással őrizték, szinte teljesen blokkolták a szélsőkkel való kapcsolatát. Logikus volt, hogy Griezmannt nem kapta le, mert akárhogyan is nézzük, ő volt az agy a francia játékban. Őt még fent kellett tartani a pályán, mert a franciák játéka inkább múlik Griezmann-on, mint Dembelén és Giroud-én. Az nagyon kiütközött, hogy a franciáknál igazán labdaügyes és szervezni tudó játékosa – Griezmann-on kívül – nem nagyon volt. Ezért is lett volna nagyon nagy fegyver Benzema, mert vele sokkal könnyebben lehetett volna összjátékot kezdeményezni, mint Giroud-val, akire ugyan fel lehet ívelni a labdát, de az összjátékban azért nem az igazi.
D. D. kockáztatott, de nem jött be – illetve ahogy vesszük… Bár a lépés váratlan és gyors volt, de úgy gondolom, semmiképpen sem átgondolatlan, én legalábbis látom benne a célt. A francia keret – elnézve, hogy kik maradtak ki – rendkívül erős. Ugyanakkor látható, hogy a nagy arányban a fizikumot előtérbe helyező szemlélet bizonyos helyzetekben visszaüthet. Hogy a franciák bírták a legjobban a meccsek végét, az nem meglepő. Erőben velük nem nagyon lehetett felvenni a versenyt, igen stabilan álltak a lábukon. Ami a francia futball problémája lehet, hogy a „kiszolgáló személyzet” eléggé gyér. Korábban voltak korszakos egyéniségeik a középpályán, D. D. inkább az erőre és az állóképességre épít.
Dembélé már eleve vicc volt, hogy kezdett, egyetlen normális meccse nem volt, de még kb egyetlen normális megmozdulása sem egyetlen meccsen. Az is beszédes volt, mikor 1 vagy 2 körrel korábban beállt helyette Kolo Muani, és az első érintéséből gólt szerzett… de Dembélé csakazért is kezdett, mert hátha most jut eszébe, hogy kell focizni vagy legalább levenni egy labdát. Borzasztó edzői hiba.
Az, hogy őt lehozta, totálisan érthető, egy labdát nem tudott lekezdelni, villanásról ne is beszéljünk, védekezni meg sosem tudott. Már hamarabb is levehette volna. Giroud viszont fura döntés volt, egy 9-es nem nagyon tehet róla, hogy nem kap egy megveszekedett labdát sem, mert nem tudják átlépni kb a félpályát sem, mert épp le vannak focizva a pályáról.
U.i: Dembélével szerintem ott jött ki a nagy hiba, amiben Scaloni nagyot húzott: Di Maria a baloson. Olyan volt, mintha egy megye kettes csapat ellen kellett volna fociznia, Dembélé a világ egyik legrosszabbul védekező játékosa, Koundé meg sérülésből tért vissza, ráadásul alapvetően középső védő.
Arról nem is beszélve, hogy még Coman is sokkal jobb Dembelénél, mezőnyben meg pláne.🤷♂️
Igen. Ne mondom, hogy mindig, mert ha Dembélé jó formában van, akkor 1v1-ben teljesen tarthatatlan. De ha nincs jó formában, akkor a világ egyik leghasznontalanabb játékosa, hozzá képest Leao egy vízhordó. Összjátékra, védekezésre, mindenre alkalmatlan, az ő játékát csak az minősíti, hogy át tud-e menni 2-3 játékoson, mint kés a vajon.
Coman meg csúcsformáját tekintve lehet, hogy gyengébb kicsit, mint Dembélé, de sokkal kiegyensúlyozottabb, és ahogy írtad, hajlandó és tud melózni is.