Folyamatban van a tesztelés és januártól Olaszországban is élesben fog működni a világbajnokságon bevezetett félautomata VAR-rendszer a leshelyzetekre vonatkozóan.
A félautomata VAR-rendszer automata labdakövetővel működik és háromdimenziós képet ad a játékosok pályán való pozíciójáról, így pillanatok alatt dönteni lehet a lesgyanús helyzeteknél. A héten elrajtolt világbajnokságon már élesben működik a rendszer és a 3D-s felvételt a stadion közönségének illetve a TV-nézőknek is megmutatják az esetet követően.
A La Gazzetta dello Sport beszámolója szerint az olasz játékvezetők már tesztelik a technológiát a bírók edzőközpontjában és az elképzelés szerint januárban bevezethetik minden meccsen a Serie A-ban.
A félautomata les rendszer alkalmazását az Olasz Labdarúgó Szövetségnek és a bajnokságot szervező Lega Serie A-nak is jóvá kell hagyni, azonban a játékvezetők benyomásai pozitívak. Ez a technológia arra szolgál, hogy megkönnyítse a játékvezetők és a VAR-szobában helyet foglaló bírók munkáját, mivel a vitás leshelyzeteknél gyorsabban meg lehet hozni a döntéseket.
A FIFA tájékoztatása szerint az új technológia 12 különböző dedikált kamerát használ a labda és a játékosok nyomonkövetésére, emellett a játékszerben egy chip van, amelynek segítségével századmásodpercre pontosan meg lehet határozni a labda elrúgásának pillanatát.
4 hozzászólás
Valószínűleg azt tesztelik hogyan tudnak majd csalni vele a Milan ellen 😂
Nekem tetszik, ha már technológia, legyen minél precízebb. Mondjuk eddig is a les megítélése volt a VAR legjobb része, elég objektív volt, nem nagyon lehetett vele tévedni/csalni, de így nyilván még egyértelműbb a dolog, mivel ember nem is nyúl bele az egészbe. Ráadásul mivel mindenki számára tisztán látható, hőbölgés sincs utána, mint a nem tökéletesen vonalban lévő kameráknál, mikor mindenki lázong egy optikai csalódás miatt.
Én egy dolgot szeretnék még látni, a játékvezetők meccs utáni tájékoztatója. Kulcshelyzeteket indokolni kellene, illetve ennek alapján elszámoltathatóak is lennének. Nem csak, sőt, főleg nem a pályán lévő játékvezető, hanem a VAR szobában ülő emberegyedről lenne szó. Mert kicsit nonszensz, hogy soha semmit nem kell indokolniuk.
Az utolsó bekezdésben írtakat már évekkel ezelőtt felvetették. Mint látható, nem történt semmi. A bírók a szövetség alkalmazottai, a szövetség fenntartaná magának a kizárólagos jogot, hogy elszámoltathassa őket. Úgy érzik, ez a joguk sérülne, ha a beszámoló nyilvános lenne. Nyilván gond lehet abból is, ha a bíró téved, ráadásul rosszul indokol, amiből kiderül a szabály téves értelmezèse… Van tehát egy védelmi szerepe is a nyilvánosság kizárásának. Az is látható, hogy nemcsak országa, hanem bírója válogatja, hogy mi engedhető és mi nem, mi lap és mi nem lap. Úgy gondolom, a szubjektivitást nem szabad kiölni a játékvezetésből, de ugye az objektíve megítélhető elemekkel is gond szokott lenni. A szabálymagyarázat ugyanolyan szerepet töltene be, mint az igazságszolgáltatásban a bírói gyakorlat, elősegítené a játékvezetés fejlődését. A gond viszont az, hogy ha születne egy indokolt magyarázat egy büntető elmaradására, utána mi történne. A meccs már lezajlott, újrajátszani nem fogják. Ha rossz a magyarázat, mi történik? Megvitatják, szavaznak róla? Ezt kellene követnie egy “ítéletnek”, hogy a bírói döntés megalapozott volt-e… Ès a szankció mi lenne? És lehetne-e precedens jellege? Ha Orsato a 2023-as Napoli-Interen így és így ítélt, akkor ezt így kell-e fújnia 2025-ben Chiffinek a Juve-Chievón? Szóval elég macerás lenne a dolog bevezetése, és én úgy látom, tkp. senkinek sem érdeke a futballirányítók közül, hogy ez megvalósuljon. Pedig a kétséges döntések is megindokolhatóak, mint láttuk a Tomori-Mount esetnél. A bírók megvédhetnék magukat, ez is mellette szól. Sajnos viszont kidolgozni bonyolultabb lenne, mint a VAR-rendszert.
Megölik a foci szépségét