A legfrissebb hírek szerint az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a változtatás mellett döntött és készen áll felülírni a bő egy évtizeddel ezelőtt bevezetett pénzügyi fair play szabályokat.
A 2010-ben hatályba lépő pénzügyi fair play (FFP) lényege, hogy az európai klubok legfeljebb annyit költhetnek, amennyi bevételük keletkezik a labdarúgással kapcsolatos tevékenységükből. Ezt hároméves szakaszokra lebontva vizsgálták, azonban rengeteg kritika érte az UEFA-t, mivel a jelenlegi rendszer nem elég hatékony és nem csökken, hanem inkább növekszik a szakadék a pénzben dúskáló klubok és a szerényebb költségvetésű együttesek között.
A The Times információi szerint az UEFA készen áll bevezetni az amerikai sportligákban használt úgynevezett fizetési plafont illetve a luxusadót – ezt úgy tenné meg, hogy felülírná a jelenleg hatályban lévő pénzügyi fair play-t.
Az UEFA pontos tervei még nem ismertek, azonban az új rendszer hasonló lehet a spanyol ligában bevezetett új szabályokhoz, amely szerint klubonként maximalizálják a játékosok fizetésére fordítható összeget a bevételtől függően. Gyakorlatban ez azt eredményezi, hogy egy együttes az éves összbevételének maximum egy bizonyos százalékát (körülbelül 70%) költheti bérekre. Ezen felül nem regisztrálhat új játékost a csapatba.
Az értesülés szerint a szabályozás ligáról ligára változhat, és a klubvezetőknek lehetőségük lesz a fizetési plafon bővítésére, ám ez esetben luxusadót kellene fizetniük, amely azt foglalja magában, hogy az adott összeg kétszeresének megtérítése szükséges – ennek egy részét a liga többi klubja között osztanák szét.
Ez hogyan érinti a Milant? A klub tulajdonosa, az Elliott Management 2019 nyara óta – amióta Paolo Maldini a technikai igazgató – egy költséghatékonysági folyamatot indított el, ami annyit takar, hogy a lehetőségekhez mérten csökkenteni kell a kiadásokat és ésszerű, átgondolt költekezés zajlik. Ennek eredményeképpen mindössze két év alatt 50 millió euróval csökkent a bérkeret, miközben a csapat jelentős mértékben újjáépült és megerősödött. Ez a pályán nyújtott teljesítményben is megmutatkozott, hiszen a Milan az elmúlt kilenc év legjobb eredményét elérve a második lett és ezzel hosszú-hosszú évek után kiharcolta a Bajnokok Ligája-kvalifikációt.
A Milan pénzügyi helyzete folyamatosan javul, azonban – főképp a BL-szereplés elmúlt évekbeli hiánya miatt – a bevételek szintje még nem éri el az európai csúcsklubokét, ezáltal erősen korlátozott erőforrások állnak rendelkezésre. Ugyanakkor a BL-indulásnak és az egyre több szponzori szerződésnek köszönhetően növekedés várható a bevételek terén.
6 hozzászólás
Reméljük a növekedést a bevételek terén ha mást nem télen a mercatoba ölik.
Gondolom lesznek kivételek is. Pl. a PénzeSGép esetében, hamár a kecskekényeztető tulaja az UEFA-ban tölt be vezető szerepet.
Nekik lesz pénzük lixus adóra meg még pár klubnak.
Kétlem, hogy erre nem találják meg a kiskaput
Magyarán az a 3-4 klub, ahol van pénz lóvéra, röhögve kicsengetik a luxusadót, és megy minden tovább. Na nem mintha hiányozna bárkinek is a pénzügyi unfair play.
Szerintem össze is foglaltad a lényeget