A Milan hivatalosan is teljesítette az Európai Labdarúgó Szövetséggel (UEFA) kötött megállapodásban foglalt pénzügyi feltételeket.
2022 szeptemberében a Milan a Pénzügyi Fair Play megsértése miatt 2 millió eurós pénzbüntetést kapott, valamint egy 13 millió eurós felfüggesztett bírságot határoztak meg, ha a későbbiekben a klub nem teljesíti a pénzügyi előírásokat. A Milan egy úgynevezett elszámolási megállapodást (Settlement Agreement) írt alá az UEFA-val. Ez egy olyan megállapodás, amely elősegíti a klubok számára, hogy három év alatt fokozatosan megfeleljenek az FFP szabályainak.
Az UEFA hivatalosan is bejelentette, hogy az elszámolási megállapodásban lévő klubok közül a Milan sikeresen teljesítette a 2024-es pénzügyi évre meghatározott pénzügyi célkitűzéseket.
A Milan mellet az Inter, a Monaco, az Olympique Marseille, a Paris Saint-Germain, a Besiktas, a Trabzonspor és Royal Antwerp is megfelelt az előírásoknak, azonban az Istanbul Basaksehir és a Roma nem. A római alakulat 3 millió eurós pénzbüntetést kapott az UEFA-tól. A szövetség tájékoztatása szerint az Aston Villa, az FC Barcelona, a Chelsea, a Roma és az Olympique Lyon is megsértette a Pénzügyi Fair Play szabályait, így mindegyik klubot pénzbírsággal sújtották a szabálysértés mértékétől függően.
Az elmúlt években a Milan szigorú pénzügyi politikát folytatott, hogy megfeleljen a Pénzügyi Fair Play előírásainak és ennek hatására egymást követő harmadik pénzügyi évben fog profittal zárni. A CalcioFinanza szerint körülbelül 25 millió eurós nyereséget könyvelhet el a klub, ami az elmúlt 10 évet tekintve rekordnyereségnek számít.
14 hozzászólás
Rekordnyereség, tehát ez volt eddig a legjobb éve az amerikainak, ahol 7. helyen végeztünk, mert őt a sporteredmény nem érdekli csak a rekordbevétel.
Vagy 8. hely teljesen mindegy, ez rekord.
Attyauuuuuristen 🤦
Mi fáj troll? Nem vagy elégedett a sztártulajdonosod eredményeivel?
Öregem, te annyira vakon vagy, hogy az már fáj! 😂
Tények magukért beszélnek, hogy itt te vagy egyedül aki vak. Szép napot agyatlan troll!
Tudod, ha egy szó nem működik egyszer, majd igazából kétszer sem. Próbáld meg harmadszorra, hátha akkor már sikerül… Ennél többet várok tőled Mr. 😅
Szegény Róma, mi lesz most velük? 🙁
Körülbelül minden klub behúzza fülét-farkát, ha meghallja, hogy FFP egy ilyen kijelentés sajnos csak azt mutatja, mennyire nem vagy képben a témával. Érdemes lenne ezeket a lyukakat foltozni. 🙂
A Margit,a Psg, a Barca,a Liverpool, a City mindig megfelel…
Érdekes…
„az FC BARCELONA (…) is megsértette a Pénzügyi Fair Play szabályait, így mindegyik klubot pénzbírsággal sújtották”
A Real Madrid nem szerepel a UEFA CFCB listáján 2023/24 vagy 2024/25 szezonban. Tehát jelen állás szerint megfelel az előírásoknak.
A PSG 2024/25-re vonatkozó FFP-megállapodását teljesítette, így tartja magát a határértékekhez és feltételes megállapodásokhoz. Korábban, 2022 körül voltak vizsgálatok, de azóta nem kapott újabb büntetést. Ez akkor 10 millió euró volt és amennyiben nem tartották volna be a megállapodásokat 65 millió euró lett volna.
A Liverpool 2023/24-ben 69,1 millió eurós veszteséget produkált, de ezt rekordbevétel mellett tette ezért hivatalosan nem büntették meg FFP miatt. A Premier League szigorú PSR-szabályai (rolling 3-év veszteség limit: £105 m) alá esik, de nincs aktuális elmaradás vagy büntetés.
A Barcelona 2023/24-25 időszakra FFP esetén elmaradt bevételi kvótáját, emiatt a UEFA CFCB július elején 15 millió eurós azonnali büntetést szabott ki, és további 45 millió euró feltételes, ha nem teljesítik a feltételeket a következő 2 év során. Barcelonát La Liga is pénzügyi fegyelemsértés miatt sújtotta, bérköltség korlátozásokat vezetve be. Ez alapján nem felel még teljesen meg. Mint ugye köztudott…
A City-nek egyelőre az UEFA-val szemben jelenleg nincs aktív, 2024/25-re szóló FFP-büntetés. Viszont a Premier League vizsgálata a 2009-2018 időszak pénzügyi szabálysértéseire vonatkozik, eddig 115–130 szabálysértési tétel látható, és a döntés a következő időszakban várható. (Valamikor, de eléggé lassu ez az ügy) Tehát amíg nincs végső döntés, technikailag nincs büntetés, de komoly eljárás zajlik.
Bár ezek az összegek nem tűnnek nagynak fontos megérteni, hogy nem a tulaj zsebéből megy, hanem a klub költségvetéséből, aminek SÚLYOS! következményei vannak.
Azt szögezzük le, azért ez nagyon fontos. A BL kimaradása miatt a következő év nehéz lesz, de jelenleg rendben vagyunk.
A PSG-nél tavaly játékoseladások miatt nem volt túllépés (főként arab kluboknak adtak el jó áron, hm…). Amúgy mivel ezzel szerintem többen nincsenek tisztában, leírom, hogy a nyereség számítása hogyan működik. Ugye alapból az állandó bevételek (jegyeladás, közvetítési jog, merchandise) – állandó kiadásokat (fizetések, stadion karbantartás, amortizásció (később kifejtem)). A kapott összeghez hozzáadják az átigazolások mérlegét. De ezt egyáltalán nem úgy számolják, ahogy azt elsőre gondolnánk (játékosokból kapott összeg – játékosokra fordított összeg). Ugyanis mikor vesz egy klub egy játékost, az abban a pillanatban nem jelenik meg negatívumként, mert egyrészt a klub készpénze csökken adott összeggel, másrészt a klubnál jóváírnak ugyanakkora összegű inmaterális jogot. A szerződése alatt fog ez folyamatosan csökkeni, mint éves amortizáció.
Példával: Klub megveszi játékos játékjogát 20 millió euróért. 4 éves szerződést köt, így minden évben 5 milliót ír le veszteségként, mint amortizáció. Amikor eladják, az amortizációval csökkentett összeg és az eladási összeg különbségét nézik. Tehát 2 év elteltével fenti játékost eladják 13 millióért, akkor kétszer 5 milliót már leírtak, tehát a játékos értéke 10 millió, így 3 millió profittal írhatják be a könyvelésbe.
Emiatt van pl. a Chelsea óriási bajban. Ők hosszú szerződéseket kötöttek a játékosaikkal (8-9 év), emiatt évente ugyan kevés az amortizáció (egyenként, de mivel sok játékost vettek rengeteg pénzért, így összességében sok), de az eladásukkal is sokkal nehezebben tudják egyenesbe hozni a klub könyvelését. Most ők ugye összesen 31 milliós büntit kaptak, plusz 60 milliót felfüggesztve. A Klub-vb segíthet nekik (bár a díj egy részét a mostani büntetés viszi), de a következő 3-4 év nálunk a túlélésről fog szólni.
Mi most ebből a szempontból nyugodtak lehetünk, nincs az összeomlás réme a fejünk felett, mint a Chelsea esetében (illetve már összeomlás, mint a Lyonnál).
Bravoo !! 👍👏👏👏👏