A Milan Futuro egy félidő alatt kétgólos hátrányba került az osztályozó visszavágóján és innen már nem volt visszaút, ezáltal a csapat kiesett a negyedosztályba.
Massimo Oddo együttese egygólos előnyről várhatta a Serie C osztályozójának visszavágóját, miután az első meccsen hazai pályán 1-0-ra nyert a Spal ellen. A visszavágón a Spal a 22. percben Juan Molina góljával szerzett vezetést, majd az első játékrész hajrájában kétgólosra növelte az előnyt.
A Milan Futuro nem tudta ledolgozni a hátrányt a második félidőben, így összesítésben 2-1-re elveszítette a párharcot és a debütáló szezonjában kiesett az olasz negyedosztályba, míg a Spal kiharcolta a bennmaradást a Serie C-ben.
SPAL – MILAN FUTURO 2-0
Időpont: 2025.05.17. 20:00
Helyszín: Stadio Mazza, Ferrara
Gólszerzők: Molina (22′, 38′)
Sárga lapok: Awua, Parigini, Karlsson, Calapal, Paghera
KEZDŐCSAPATOK:
SPAL (3-4-1-2): Galeotti; Bruscagin, Nador, Fiordaliso; Calapai, Zammarini (84′ Arena), Awa, Mignanelli (71′ Ntenda); Parigini (57′ D’Orazio); Molina (71′ Paghera), Karlsson (83′ Antenucci). Cserék: Meneghetti, Zenti; Bassoli; Haoudi, Nina, Radrezza; Bidaoui, Rao, Spini.
MILAN FUTURO (3-5-2): Nava; Minotti (67′ Victor), Camporese, Bartesaghi; Quirini, Alesi, Sandri, Branca (46′ Sia), Bozzolan (67′ Omoregbe); Traorè (80′ Magarassi), Ianesi (75′ Turco). Cserék: Bianchi, Pittarella; Duțu, Magni, Paloschi; Malaspina, Vos.
27 hozzászólás
DeadBird Capital sikersztorik…
Ha minden marad a régi jövőre a AC is ki fog esni a Serie B-be. Ennyire rosszul dolgozni minden szinten valami hihetetlen. Ennek a vezetőségnek vissza kellene adni a bérüket de nem a tulajnak hanem a szurkolóknak.
Inkább maradt volna csak a Primavera….
Amit én nem értek hogy még így is akad itt ott olyan ember aki szerint ezek jól dolgoznak és minden ok. Egy olyan szemüveg nekem is kellene mint amin keresztül azok nézik ezeket a dolgokat.
Az a baj ,ahhoz nem szemüveg kell , hanem troll jelmez.
Senkit nem megbántva ,értelmes ember ennyi rossz eredmény után és mellette 0 felelőség vállalással nem mondhatja ,hogy itt bárki is jó munkát végzett. Mind pénzügyi, mind szakmai téren megbuktak.
” Egy olyan szemüveg nekem is kellene mint amin keresztül azok nézik ezeket a dolgokat.”
Erről a horrora akadva jut eszembe: szívd, szívd, szívd, szívd, szívd… atom az anyag, beálltam mint a gerely
Egy kis Ibra és amúgy célt el is érték:
„Az első csapat és a Milan Futuro gyakorlatilag egy csoportot alkot számunkra. Mindent, amit Fonseca véghez visz az első csapatnál, azt az U23-asok is megteszik. Úgy kell elképzelni, mintha az első csapat másolata lenne. ”
„Voltak más lehetőségek is, de azért kereszteltük Milan Futuro névre az U23-as csapatunkat, mert fontos, hogy globális üzenetet közvetítsünk. Aki csatlakozik a Milan Futuróhoz, az lesz a Milan jövője. „
Szinte minden napra jut egy katasztrófa.
Azért hogy kicsit védjem is őket, a csapat elnevezése Milan Futurora zseniális húzás volt, előre megmondták és érezték hogy ennek a csapatnak a teljesítménye vissza fogja tükrözni a nagycsapat jövőjét is és lám, igazuk lett.
Örök tanulság, lehetsz Te a Wall Street farkasa, attól még a focihoz hülye vagy.
Pedig még Viktor is beállt.😄
Sokra viheti még a Felcsúti fiatalember 😀
Hogy kiestek a Serie D-ből?!
Tény, hogy ez nem jó eredmény, de nem is világvége. Ez egy tartalékcsapat, amelyet azért hoztak létre, hogy a fiatalok ne kallódjanak el, és legyen egy lépcső a Primavera és az első csapat között. Az első évben még össze sem állt rendesen a keret, a rendszer, a játékfilozófia. Az utánpótlás minősége évek óta gyenge ez nem új probléma, csak most kezdik végre orvosolni. Tehetségeket akar mindenki látni a pályán? Ahhoz előbb tehetségeket is kellene kinevelni. Aki ezen lázad, az nem látja a lényeget. A Milan nem a Serie D-s tartalékcsapat eredménye miatt fog összeomlani vagy felemelkedni. A jövő ott kezdődik, hogy végre van egy stabil rendszer, ami hosszú távon kinevelhet tehetségeket. Ennek most kb semmilyen komoly következménye nincsen. Csak türelem kell és kontextus.
Érthető a csalódottság is, de a mostani vezetés démonizálása már nem vita, hanem érzelmi levezetés. Itt nem bohócokról van szó, hanem egy nemzetközi befektetői csoportról, akik üzleti alapon vezetik a klubot. Ez nem ördögtől való, mert kb. másik 25 nagy csapat ugyan ezt csinálja. Lehet jogos kritikát megfogalmazni, de a „bohóc”, „nihil”, „nulla” szavak vagy az az ámokfutás, amit másik cikk alatt láttam, már rég túl van a normális kereteken. Ez így nem vita csak frusztrált közös morgás…. Ennél több kell egy topklub szurkolói közösségétől.
Mert ebben a formában már alig különbözik attól, mint amikor valaki leül a kocsmában a fröccs mellé, és szidja a kormányt vagy az ellenzéket és bármennyire is meglepő… ez ciki.
Abból a szempontból nézve nem tragédia, hogy ez a csapat csak azért van, hogy legyen egy lépcső a fiataloknak, inkább a probléma, hogy kiestek, mert picivel jobb vezetéssel és játékoskerettel akár benn is maradhattak volna (halkan jegyzem meg, hogy nem). Nekem továbbra is az a véleményem, hogy a Serie D hosszabb távon jobb, csak ha a csapat értékét nézik referenciának és a nevet, akkor a szurkolók zöme többet várt volna el.
Én nem hibáztatom azokat sem, akik itt fröcsögnek, mert lényegében akármely fórumot nézel meg, függetlenül hogy sport vagy más, mert a legtöbb helyen a frusztráció levezetése történik és nem az értelmes megbeszélése az adott esetnek. Én nem is várom el, mert nincs ráhatásom, hogy ki hogyan vélekedik és mik a gondolatai, csak azt lehet eldönteni, hogy írsz e neki vagy sem. Én jól szórakozok még azokkal a kommentekkel is, amik 99% ban csak érzelmekről szólnak és nem az átgondolt vitának.
Végső soron mindegy, hogy ki mit ír vagy hány ember elégedetlen a helyzettel, mert ezt sehol sem veszik figyelembe és nem a véleményünkre alapozva hoznak döntéseket. Tényszerű az is, hogy ők látják közelebbről a dolgokat, de sok esetben egy külső szemlélő jobban rálát bizonyos helyzetekre.
A szurkoló meg általában nem arról ismeretes, hogy elfogulatlan véleményt alkot, hanem érzésekre és a helyzet sajátos meglátására alapozva véleményez.
Nekem semmi gondom sincs a te véleményeiddel, mert szerintem egész jól összefoglalod azt a részét, amivel a többség nem foglalkozik. Az meg hogy egy adott projekt adott időben milyennek érződik, megint más, meg sokan máshogy érzékelik és gondolnak rá. Az embereket az hozza a legtöbbszőr össze, hogy közösen kárognak egy adott dolgon, ez nem magyar sajátosság, de működik. Valamiért az emberek sokkal inkább megtudnak nyílni akkor, ha van egy közös ellenség ami összefogja az embereket. A kommentek alapján meg ezt el is tudod dönteni, hogy kinek van értelme írni és kinek nem, nem érdemes belemenni kisebb kocsmai vitákba és olyan beszélgetésekbe, ahol a másikat leminősítik.
Természetesen vannak jó elgondolások is a vezetőségnél, de az látszik, hogy sok területen nem ismerték fel, hogy nem működik ahogy azt tervezték. A probléma csak az, hogy ez a csapat nagy múlttal rendelkezik és a szurkolók nem akarnak kísérletezgetést. Kisebb csapatnál ez picivel másabb módon csapódna le, de itt ez nem annyira megy, tekintve a szurkolók másabb elvárásaira. Nyerni akar mindenki, ez érthető, ha a játék már nézhető, az pár embernek még elfogadható, de az ideális az lenne, ha szép játékkal nyernek és veretlenül hoznak le egy szezont. Ez csak egy példa volt, minden csapatnál más a célkitűzés.
Jövőre lehet újra próbálkozni, remélhetőleg jobb döntéseket hoznak.
Azért Szylvi az éremnek két oldala van. Ki volt az akik kirúgták Maldinit arra hivatkozva, hogy jó-jó de mi jobban tudjuk és kik azok akik amíg nem volt tét, mindig elmondták mi tudjuk a bajnok irányt. És ezt minden téren. Csapat, stadion, ifjúság nem hogy változás, de konkrétan visszalépés történt.
Arra pedig szerintem nagyon rossz hivatkozni, hogy eddig nem termeltünk jó fiatalokat. Mert teli van a bajnokság a mi neveltjeinkkel. De azt komolyan senki nem gondolhatja, hogy bárki aki tehetséges 17-20 éves kora körül Seria D csapatba szeretne játszani.
Mogyit meg etetheted, de szerintem egy troll szépen becsomagolt szavai nem sokkal jobbak, mint egy fröccsögő, de több igazságtartalmat leíró utálkozó szurkoló.
Én bevallom szeretem az írásaid, többször sokat is tájékozódom belőle, mivel Futuro téren tájékozottabb is vagy másoknál.
Ezt a részét nem is vitatom, mivel minden dolognak kettő, de néha több oldala is van, nem feltétlen fekete vagy fehér. Ez inkább a szürke többszöri átcsomagolása és árnyalatai, nem feltétlen a világosabb.
A vezetőség legnagyobb problémája a kommunikációja, amit a kompetencia szintjük követ, mivel ténylegesen úgy nyilatkozgattak, mintha teljesen értenének mindenhez. Akkor ha ez a rész nem lett volna, akkor még jobban elfogadnák a szurkolók, hogy igen, ennyit tudnak, valamit gondoltak, de elrontották. A szerénység néha sokkal többet segít egy szituációban az ember megismerésében mintha azt mondanánk, hogy amikor az oroszlán távol van, a cicák nyávognak, amikor az oroszlán visszajön, akkor elhallgatnak.
Ezek és az én vagyok a főnök, mindenki nekem dolgozik nem épp segíti a szurkolók vezetőség iránti emészthetőségét, de az sajnos alap, hogy mindegy a vezetőség milyensége, a szurkoló általában akkor is elégedetlen. Az emberek mindig találnak olyan pontokat, amiket kiválaszthatnak és egy narratívát írnak felé. Az is látható, hogy bár Maldiniék sem voltak tökéletesek, náluk az is sokat számít, hogy klub legenda és jobban ért a sport részéhez, mint aki üzleti részekkel foglalkozik.
Azért is írtam a szimpatizálok részt, mivel a szurkolóknak is lehetnek jó meglátásai és nem feltétlen fekete fehér a történet, csak itt nekünk kevés lehetőségünk van változtatni. Akik kimennek szurkolni meg előre megvették zömmel a jegyeket, szeretnék hogy a csapat sikeres legyen, de érdemben akkor lenne változás, ha mindenki bojkottálja a meccset, mert azt a vezetőség zsebe megérzi.
Akkor ha úgy vesszük, hogy jó fiatalok vannak, végső soron sok jó játékos volt, aki nem fért be az akkori sokkal erősebb csapatokba, de lényegében jó játékosokat adtunk bel-külföldre is.
A tehetséges játékos nem nézi, hogy hol játszik, hanem azt nézi, hogy ha jól játszok és megmutatom magam, akkor bekerülhetek egy nagyobb csapatba. A mostani játékosok zöme a fordítottját gondolja és kis túlzással követeli, hogy jó csapatban játszhasson, mert a karrierjét építi, de nem tesz annyit hozzá a csapatjátékhoz.
Mogyival nincs bajom, ő más részét nézi a dolgoknak, veled sincs bajom, mivel veled is teljesen értelmesen tudunk beszélgetni. Érdemben mindegy ez a rész, mert mi nem vagyunk semmi hatással a csapat alakulására és hogy kiket látnánk ott.
Ezt meg nem is vitattam, hogy nem lehet a szurkolónak igaza, csak az van, hogy sajnos nincs irányításod alatt a vezetőség, kivétel, ha fizetsz a jegyért, szolgáltatásokért.
Örülök neki, hogy szereted az írásaim, megpróbálok a Futororól és a nagyobb csapatról is pontosabb infókat írni és lehetőség szerint nem félre tájékoztatni. Sajnos a zsigeri érzésem az volt, hogy kiesnek, erre nem cáfoltak rá, mert látom a játékosokat, bár nem látok a fejükbe, csak amit leraknak az asztalra. 🙂
Szylvi kommentjeit mindig öröm olvasni, összeszedett és informatív.
Az utánpótlás – Futuro részhez nem konyítok, de elképzeléseim azért voltak róla.
Úgy gondoltam ezt a projektet, hogy 20 év körüli játékosokból álló keret folyamatos stabil középcsapatot alkot a C-ligában, a legjobban felkerülnek a nagycsapat mellé, és évente pár játékost eladunk más Serie A vagy B csapatoknak, némi pénzt termelve belőlük. Jimenez volt az egyetlen aki erre képes volt, de a Real bármikor visszaveheti.
Ami a tulajdonost és a vezetőséget illeti, a véleményem nem túl hízelgő róluk, és nem feltétlenül csak azért mert nem értenek hozzá, hanem azért, mert nem reagáltak időben a hibáikra, nem volt meg az az igazi vezér aki bement volna az öltözőbe, és ha kell akkor atyai szigorral rendet rak. Ez a keret véleményem szerint sokkal többre képes mint amit ebben az idényben mutattak, titkon reménykedve a bajnoki címben vásároltam meg a szezonra a bérletet.
Ami viszont aggaszt, hogy egy befektetési csoportot nem igazán érdekli a klub sikeressége, inkább csak a profit és a befektetésük megtérülése. Pedig a kettő kéz a kézben lenne az igazi, de be kell látni, hogy top csapatot csak nagyon komoly befektetéssel lehet létrehozni aminek a megtérülése erősen kérdéses.
Épp ezért elképzelni se tudom, hogy amíg ilyen tulajdonosa van a csapatnak addig vissza tudnánk kerülni a szűk elitbe ahova a Milan tartozna. Ez nálam a bajnokságban a top 3 szorosan harcban a bajnoki címért, a BL-ben meg a 8 közé jutás.
Zárunk egy borzalmasan gyenge idényt aminek végeztével eladnak majd legalább két húzónevet tippre Reinders és Theo, a mérleg kozmetikázva, de utána hogyan tovább? Európai kupaindulás nélkül milyen sikerre éhes játékost tudunk leigazolni aki nem 30+ és máshova már nem kell? Ki akarna bekerülni ebbe a mostani káoszba?
Mellé ott van az edző és a sportigazgató kérdése is, ki az aki adja a nevét ehhez a projetkhez? Nagyon komoly garanciát várnának el a nyári átigazolási piachoz.
Szóval nálam szinte csak kérdések vannak, válaszok nem nagyon.
Azért bízom benne, hogy tévedek, és szeretett csapatom újra régi fényében fog ragyogni, szóval Forza Milan Forever!
Köszönöm a kommented 🙂
Hány top csapatnak van negyed osztályú tartalék csapata, olyan rendszerbe ahol már a 3. liga is 3 csoportos ? 😄
Illetve segítek barát.
„Hogy kiestek a Serie D-ből?!”
C-ből estek ki a D-be 😉
Teljesen jogos amit mondasz hiszen eddig Simic, Kerkez,Dollár, Bella, Locateli, Pobega, calabria, De Sci,Brescianini és még a fél Seria A a mi utánpótlásunkból van. De igen D-ből (félamatőr ligából )még ennél is több lesz 😄😄
” Itt nem bohócokról van szó, hanem egy nemzetközi befektetői csoportról, akik üzleti alapon vezetik a klubot”
Igen, és ez sokak nagy problémája, hogy nem a siker hajtja őket, hanem az üzleti megtérülés. A számok legyenek rendben, a többi nem számít. Márpedig a Milan jelenlegi helyzetében komolyabb befektetés nélkül nem lesz számottevő eredmény, Ehhez képest most ki lesz árusítva a csapat (Theora már rárakták az árcédulát, Reijnders menni fog, ez nem kérdés, és majd jönnek szépen sorban a többiek), minőségi pótlásról ne is álmodjunk, a lényeg, hogy a kiesett bevételt pótoljuk, hiszen ugye üzleti alapon működik a klub.
Amikor Tonalit eladták, akkor is ment az örömködés, hogy mekkora zsenik a fiúk, egy játékos árából rendbe teszik a keretet, láthatjuk, milyen eredménnyel.
Hónapok óta megy a bohóckodás (már bocs, erre nincs jobb jelző), hogy ki legyen a sportigazgató, A vagy B, mire Furlani benyögi, hogy valószínűleg nem is lesz új sportigazgató. Ott fent a vezetésben mindenki megvan elégedve magával és egymással egy ilyen szezon után, hiszen a számok stimmelnek, ha meg nem, akkor eladjuk az értékeinket.
A vak is látja, hogy ilyen hozzáállással nem lehet eredményes csapatot építeni, aki meg még tapsikol is ehhez, az önmagát minősíti.
Igen! Bohócok. És saját magukból csinálnak bohócokat. Egyik kijelentésük üti magát a másik kijelentéssel.
És nem világvége hogy a FUTURO kiesett a D-be? Vagyis mind ez rendbe van? Nem, egyáltalán nem oké. Ne kallódjonak el a fiatalok??? Nem is foglak elkallódni mert a fiatalok ha megnézik ezt a Milan projektet, meg hogy hol tart a Milan utánpótlása akkor messziről elkerülik, és inkább elmennek és választanak egy más csapatot. Milyen fiatal 19-20 éves focistának az az álma hogy egy Serie D-be nyomják??? Inkább el mennek egy Parmaba mert ott is több lehetőségük van mint itt. Fiatalok jóformán semmi esélyt nem kapnak a nagycsapatban. Elég megnézni és összeszámolni mennyi időt kaptak a fiatalok a futuróból a nagycsapatban, és aztán ha ezt egy fiatal játékos megnézi inkább úgy fog dönteni mint Simic. És jogosan. És jobban is fog járni. Mert ha nekem kellene eldönteni hogy egy Milanos Serie-D csapatban játszanak vagy inkább egy Anderlechtben gondolkozás nélkül a belga csapatot választanám. Már csak azért is mert sokkal könnyebb az Anderlechtből felkerülni valami nagyobb topp csapatba mint a futuróból az AC-ba. És ha ez így fog menni tovább akkor még a belga csapatban is nagyobb színvonal lesz mint az a híres nagy AC-ban akinek jelenleg egy Konfeti ligára sincs. És nevezhetitek ezt frusztrációnak vagy csalódottságnak is, mert igen ez az is, de holott ez tény és való dolog is!!! Semmi túlzás nincs ebben. Semmi fiatal tehetségeket nem tudunk kinevelni, aki meg fel is kerül a nagycsapatba azt inkább kölcsön adjuk vagy eladjuk és hozzunk helyette egy ugyan olyan szintet ugyan annyi pénzért vagy még többért. Mint például Pobega-Bondo….. és a fiatalok is elhúznak innen mint Simic, Kerkez és így tovább.
Tegyünk tisztába néhány kérdést, amit eddig biztosan lehet tudni Cardinale-Redbird felé szemléletről. Ezek a gondolatok nem fütyürészve az utcán születtek, hanem az eddigi munkákból való következtetések és pontos alapos elemzésesek eredményei ami által meglehet érteni a helyzetet. Aztán mindenki azt kezd velük amit akar. Hosszú lesz, de megéri….
Cardinale sikeres üzleti szereplő, de nem futballszakember és sok szurkolóban itt jön a törés. Viszont! Ez nem jelenti azt hogy rossz lenne!! Nagy királyunk Mátyás király, (hogy egy lazább példát mondjak) sem csak az ország érdekeit nézte a történelem során, hanem császár akart lenni és ezek az érdekek összefonódtak az ország érdekeivel az más kérdés, hogy később szembe is ment velük, de ettől nem kell félni ez esetben. Szóval kezdjük. Cardinale korábbi projektjeiben (pl. YES Network, Fenway Sports, sportjogok, médiavállalatok) mindig a profit, a növekedési potenciál és a befektetői megtérülés volt a cél. A Milan neki nem csak és kizárólag szenvedély vagy gyerekkori álom, hanem stratégiai eszköz a globális sportportfóliójában (lásd: támogató partnerek, médiastratégiák, együttműködés az MLB-vel, stb.) Mi számít „sikernek” az ő szemében? 1. BL-részvétel + erős márka + fiatal keret = pénzügyi siker! 2. Scudetto vagy BL-győzelem = plusz bónusz, de nem feltétel
Vagyis: nem akar kiesni, de nem is mindenáron akar nyerni. Érkezik a kérdés, hogy vajon Miért nem hajt a csúcsra? És ennél a pontnál meg kell állni és jó nagy levegőt venni, mert bármennyire is romantikus a hollywoodi siker story, a világ nem így működik. A csúcsra jutás (BL-győzelem, európai top 4 státusz) óriási extra befektetést igényel, viszont nem garantál megtérülést sőt, könnyen mínuszos is lehet. Cardinale kontrollált kockázattal dolgozik tehát, inkább biztos 4. hely és pénzügyi stabilitás, mint 1. hely + anyagi bukás (pl. Chelsea, PSG). A következő jozanító pofon.. A „csúcsra törés” a futballromantika nyelvén dicsőség, az ő világában viszont felesleges kockázat, ha nem éri meg a ráfordítás. Ez pedig nem ördögtől való, csak idegen a futballkultúrától. A modern futballban több tulajdonos is ilyen szemléletű (pl. FSG a Liverpoolnál korábban). A különbség ott van, hogy ők sokszor bevonnak futballszakembereket (pl. Klopp) és megtartják az egyensúlyt a profizmus és szenvedély között. Jelen pillanatban a Milan keresi a saját Klopp-ját, de azért azt ne várja már senki, hogy ez egy hétfő délutáni kávé mellett meglehet, mert ez egy igencsak hosszú folyamat. Amibe itt bele lehet kötni, hogy a RedBird nem biztos, hogy érti, mennyire fontos ez a szurkolók számára, de ez bármennyire is fájó, senkit nem érdekel. Miért? Mert! Ha ilyen alapon működik egy klub akkor csak kicsiben fog tudni gondolkodni és előrelépés a 21. században nem nagyon fog történni vele. Teljesen elképzelhető, hogy Cardinale nem akar mindenáron csúcsra törni, mert az ő világában a fenntartható pénzügyi siker értékesebb, mint a sporttörténelembe írt név. Ez nem feltétlenül gonosz vagy romboló, de azzal jár, hogy a Milan sosem lesz „all in” egy győzelemért, amíg ő irányít. És akkor most jöhet a bomba a történetben, mert van, nem is kicsi. Ha valaki eddig figyelt és elolvasta a mondandómat, kérem olvasson tovább, mert szerintem itt jön a legizgalmasabb és legszebb része. Ugyan is nem „all in” a cél, hanem „always close” és majd egyszer beüt. A modern futballban a BL-t nem mindig az nyeri, aki a legtöbbet költ Chelsea 2021: edzőváltás, stabil védelem, kiszámíthatatlan BL-mezőny. Liverpool 2019: Klopp rendszere, de nem ők költöttek a legtöbbet. Milan 2022–23: elődöntőig jutás, miközben nem volt top 8-as keret papíron. Ez pontosan azt mutatja, hogy ha egy csapat folyamatosan ott van a top 8–16-ban, akkor statisztikailag előbb-utóbb kijöhet egy nagy menetelés. És akármennyire meglepő a RedBird pont ezt célozza: BL-szereplés biztosítása egyenlő stabil bevétel. Fiatal, értékesíthető játékosok, akik „fellőhetők” a nemzetközi színtérre, stabil rendszer, alacsony bukási kockázat és ha jön egy jó sorsolás + formaidőzítés + edzői bravúr = akár BL-elődöntő vagy döntő is benne lehet és mindenki megnyugodhat, ez bizony jönni fog. A Kockázatminimalizálás helyett: okos pozicionálás. A RedBird nem a szerencsére bízza, de nem is akarja megerőszakolni a rendszert: Nem hoz sztárokat 10+ milliós fizetésért, nem épít 30 éves játékosokra, nem rúgja fel a bérstruktúrát csak egy „Scudetto-run” kedvéért, de ha a projekt jól van összerakva, és ott vagy a legjobb 8–ban évente, akkor időnként jön egy áttörés. Ez pedig pontosan a „Billy Beane-féle” filozófia a fociban. Cardinale gyakran hivatkozik a „Moneyball”-alapokra tehát: Ne versenyezz pénzben, versenyezz hatékonyságban, maradj versenyképes, ne menj csődbe csak azért, hogy egyszer nyerj és bízz abban, hogy ha elégszer vagy ott, egyszer beüt. Így a Milan ezzel a modellel időről időre eljuthat oda, hogy nyerjen is, anélkül, hogy „all in” menne. Ami bár nem romantikus, de racionálisan működhet. Nézzük mivan, ha beüt a siker (BL győzelem). Pont itt dől el, hogy egy klub ugrik szintet, vagy csak egyszeri meglepetés marad. Nézzünk két forgatókönyvet: 1. Ha RedBird megnyeri a BL-t – hogyan gondolkodhat tovább. Konzervatív üzleti válasz
A siker = projekt igazolása, nem elmozdulási pont. Amit csináltunk, működött vagy is, folytatjuk ugyanígy. BL-pénzek: részben visszaforgatják, de nem ugrik meg a költségvetés vagy bérsapka radikálisan. Nem kezdenek el sztárokat hozni vagy 10 milliós fizukat adni. Cél: újraépíteni egy hasonló modellt, eladni csúcson lévő játékosokat, és újratermelni őket. Ez a Liverpool-iskola 1.0, amit az FSG csinált Klopp előtt: sikert elérni, de nem „ráépíteni” egy dominanciát. 2. Ambiciózus fordulat. A siker után Cardinale felismeri: itt az idő felnőni a top klubok közé. A pénzt részben új játékosokba, részben fizetésemelésekbe fekteti. Megpróbálják megtartani a kulcsembereket, kiegészítik őket 2–3 élvonalbeli profival (pl. 27–29 éves, tapasztalt játékos). Kockáztatnak egy kicsit a nagyobb cél érdekében: rendszeres top 4-es státusz Európában. Ez lenne a Milan-szintugrás, amit anno pl. a Bayern, Atlético, vagy újabban a City lépett meg. Mi dönt arról, hogy melyik irányba megy? A klub értéke a piacon. Egy BL-győztes Milan óriásit nő értékben, ha Cardinale el akarja adni (vagy részben kivonulni), akkor inkább nem fektet be, hanem profitál. Szóval, ha a Milan „beüt”, például BL-t nyer: RedBird szempontjából ez nem a cél, hanem a bizonyíték. Mit mutat a múlt? Bajnokok Ligája-győzelem után, ha RedBird eddigi működését és filozófiáját vesszük alapul – például a Toulouse, a Fenway Sports partnerei, illetve Cardinale által korábban elmondott elveket. RedBird-forgatókönyv BL-győzelem után – valószínű sorrend: 1. Projekt hitelesítése, a modell igazolva. A siker nem a költekezés jele lesz számukra, hanem annak bizonyítéka, hogy a „smart management” működik. Üzleti nyelven: proof of concept. Kulcsmondat: „Nem kellett sztárokat venni, mégis megnyertük a BL-t.” 2. Klubérték növelése, lehetőség az exitre vagy új társak bevonására. Egy BL-győztes Milan piaci értéke ugrásszerűen megnő, vagy részleges kivonulás: például egy új befektető bevonása (pl. szaúdi, amerikai partnerek) vagy részvényesi átrendezés: eladnak egy szeletet, de a kontrollt megtartják. Amúgy, Cardinale üzleti előélete alapján sosem ragaszkodik örökre projektekhez, viszont jó időzítéssel értékesít. A modell valószínűleg maradna: „smart + scalable”, nem pedig „galaktikus”. Azt hiszem egy picit ugrottam. Szóval menjünk vissza jelenbe. Mondjuk a Liverpoolhoz, amiben a RedBird a mai napig közvetett módon erdekelt. Tehát a Liverpool „okos klub”, nem „galaktikus”. Nem vesznek sztárokat csúcsáron (pl. nem 100 milliós játékosokra vadásznak, mint a City vagy PSG). Nem fizetik meg a világ legmagasabb béreit. A keretük nem a legdrágább, de nagyon célzottan épített. Kevés igazolás, de jól eltalált profilok pl. Mané, Salah, Robertson, Jota, Szoboszlai, stb. Nagyon erős analitikai háttér, döntéstámogató rendszer (Moneyball-szemlélet). Ugyan akkor még is topklub, mert folyamatosan ott vannak a BL-ben. 5 év alatt 3 BL-döntő, 1 győzelem. Premier League-győzelem, FA-kupák, Ligakupa, Szuperkupa. Képesek megtartani kulcsembereket, ha kell (pl. Salah hosszabbítása). Stadion fejlesztés, bevételek növelése, globális márkává váltak. Végül pedig, a „Cherry on the top” a RedBird-féle Milan célkeresztje valójában a Liverpool-modell. Nem a Real Madrid, nem a City, hanem a Liverpool az a plafon, amit RedBird elérhetőnek tart: Data-driven döntések, kiegyensúlyozott bérstruktúra, edzőre épülő rendszer, (Klopp kulcs volt) stabil top 4 státusz + időnkénti kiugrás. Különbség pedig, hogy a Liverpoolnál volt egy Klopp.
Ami a Milanból pedig hiányzik jelenleg az egy erős karizmatikus sportigazgató (nem mindenáron és nem bárki) és egy sztármenedzser, aki projektgazda, mint Klopp.
Szóval valami ilyesmi egy elemzés. Remélem élvezte aki elolvasta.
Elolvastam, több részével is egyet tudok érteni, mert egy okosabb építkezéshez kell egy cél, olyan ami elérhető és kivitelezhető kevesebb ráfordítással és megtalálni azokat az embereket (háttérdolgozó, játékos, vezetőségi tag, hírgyáros stb), aki a csapatot segíti és hasznos dolgokat visz véghez.
( Annyi kis kiegészítést tennék hozzá, inkább formailag, hogy tegyél az írásodba több törést is, hogy jobban olvasható legyen, mert sokan nem szeretnek „wall of textet” olvasni. )
Pár csapatnál ami most példa lehet arra, amit használnak. Brentford, Bournemouth, Brighton, ezek a csapatok igyekeztek értelmes befektetéseket csinálni, főleg a Brighton, ahol alkalmaznak egy hasonló rendszert, mint a Moneyball, végső soron adat elemzés és játékosok statisztikái alapján döntések. Ez félig meddig működik, de kell egy rendes megfigyelő rendszer is hozzá, hogy a játékosok mennyire tudnak együtt dolgozni és az adott edző mennyire tudja összekovácsolni.
Hasznos példák még: Wrexham, Ryan Reynoldsék okosan hypeolták a csapatot és szereztek ezáltal támogatókat és tudták növelni a csapat bevételeit, eredményként 3x zsinórban feljutottak a következő osztályba az angol foci piramisban.
Bodo – olcsón szerezni jó játékosokat, kinevelni saját jó képességű játékosokat és együtt tartani a csapat magját éveken keresztül, megszakítással de 5 bajnoki cím „zsinórban”. Az ő modelljük tetszik nekem a legjobban, de még akadnak más csapatok is.
Igazából ha úgy vesszük, akkor a játékos állomány lehetne jó alap, pár játékos megy és jön, kellene egy erős és jó edző, akit 5-10 évig hagynak dolgozni. Egy sportigazgató, amennyiben lehetőség van rá ( Lee Congerton ) neve felmerült és őt én érdekes projektnek tekinteném.
Szerintem ezt leszámítva érthető és tiszta amit írtál.
Köszönöm! Igazából én teljesen jól el tudok beszélgetni akár csak veled, akár bárki mással, aki nem csak feketében és fehérben lát, és hajlandó túllátni az orránál, de ettől függetlenül észben tartom a törésre tett javaslatot. 😄
Tökéletes példákat írtál, viszont ha ezeket a csapatokat valaki le meri írni, az esetek többségében egy végtelenségig elkoptatott és unalmas „középszer” szöveggel el is van intézve. Aztán, mint a jól lakott ovis, hátradőlve konstatálják, hogy „na, jól megmondtam.”
Hozzáteszem: mindez úgy történik, hogy még csak a csapatok címerére sem keresnek rá, nemhogy arra, mi folyik valójában ezeknél a kluboknál. Így pedig nem lehet vitázni, vagyis lehet, csak borzasztóan unalmas.
A hozzászólásod többi része is teljesen rendben van. Azt gondolom, a Milannál a megfigyelőrendszerrel nincs gond, és amint meglesz a megfelelő edző, a puzzle darabkái is a helyükre kerülnek.
Congertonról én is olvastam, valóban érdekes lehet. Valószínűleg jól illeszkedne egy kollektív döntéshozatali modellbe, ami egyáltalán nem kizárt, ha ez tényleg megvalósul, akkor egészen egyedi és nagy reformot láthatunk a futballban. Részemről nagyon kíváncsian várom a következő hónapokat.
Wrexham, Bodo, Brighton, Bournemouth és így tovább …. de kérem szépen (és most azért mert röviden leírom nem dőlök hátra hogy jól meg mondtam) de mi nem Wrexham vagyunk! Mi egy legendás AC Milan. Nem egy gyenge csapat a Serie-B ből ahol szépen lassan építkezve megpróbálunk fel kapaszkodni és ha nem sikerül semmi gond a lényeg hogy nem estünk ki, majd jövőre újra próbáljuk….vagy egy AC Milant az európa legjobbjai közzé kel behozni nem egy norvég bajnokság élére ahol a BLbe való bejutás is már nagy dolog. Nálunk ez természetesnek kellene lenni. És it volt egy bajnok csapat, és nem arra építettek de azt rombolták le…. Tehát lehet a gondolat jó volt, vagy az elképzelés, vagy bizonyos modellek de nem biztos hogy az mindenhol működni fog. És lehet bizonyos dolgokra idő kell és nem mindig sikerül hamar elérni a dolgokat, mert igen lehet szépen lassan, de itt vissza fele haladunk és nagyon gyorsan. És nem hogy egy pár dolog nem jól működik, nem jól sikerült, mert itt semmi se működik és semmi se sikerült jól. A koncepció nem egyértelmű, káosz van. Nem koltekezzünk, vagy csap óvatosan, erre télen jön egy elég drága csatár aki a végére a cserepadot melegítette….nyáron érkezett Pavlovic, Fofana, Emerson, Morata meg még nem is tudom ki de senkivel sem léptünk szintet. És okés lenne ha valakit el adtunk jó pénzért es majd vissza forgatjuk olcsóbb játékosba hogy legyen profit de ez sem történt meg. Egy jó biznisz volt az pedig Tonali és ennyi…. Tehát lehet valahol valamilyen koncepció működik és a koncepció is jó de itt vagy nem működik vagy nem jól csináljak ez itt a lényeg. Mert lehet jó koncepció a Wrexhame de ott van előre lépés évről évre, de itt nincs. Itt borzalmas nézni mindent. És lehet nagyok az elvárásaim vagy túl nagyon de hát azért vagyok AC Milan szurkoló több tized éve…. Meg akkor Cardinalenak azt kellett nyilatkozni hogy a haszon keresés a fő prioritás és nem a csúcsra törés. De itt így még haszon se lesz, és hogy legyen csak továbbra eladva lesznek olyan játékosok akik alapnak számítanak és rájuk kellene építeni tovább ahogy említettétek is. De így nem lehet építkezni hogy a jó alapokat kivesszük és teszünk be egy olcsóbb alapot hátha lesz olyan jó, ha nem akkor semmi gond nincs maradunk a 10 hely körül és nem esünk ki, menjünk tovább és hátha sikerül itt ott bejutni a BL-be mint egy Brightonnak…..
Toti82 – Az álláspontod sok részével egyet tudok érteni, nálad is annyi plusz kérésem van, hogy tegyél be töréseket az írásodba, hogy jobban emészthető legyen 🙂 előre is köszi.
Akkor lebontva a dolgokat.
„Wrexham, Bodo, Brighton, Bournemouth és így tovább …. de kérem szépen (és most azért mert röviden leírom nem dőlök hátra hogy jól meg mondtam) de mi nem Wrexham vagyunk! Mi egy legendás AC Milan. Nem egy gyenge csapat a Serie-B ből ahol szépen lassan építkezve megpróbálunk fel kapaszkodni és ha nem sikerül semmi gond a lényeg hogy nem estünk ki, majd jövőre újra próbáljuk….vagy egy AC Milant az európa legjobbjai közzé kel behozni nem egy norvég bajnokság élére ahol a BLbe való bejutás is már nagy dolog.”
Minden csapat a történelme során egy kis csapatként kezdte, ahol időről időre jöttek jobb és jobb játékosok majd távoztak és így tovább. Sok helyen össze tudnak állni a dolgok, de ez idő kérdése és pénz. A város maga elég népes és nem egy kis falú, így a feltételek is mások voltak, mint egy másik csapatnál. Az meg hogy a csapat legendás és nagy múltja van az megint egy dolog, mert a múltból nem lehet végig megélni, mindig kell fejlődni valamilyen úton.
A Bordeux csapat és még sorolhatnék más bajnokságokból jó és neves csapatokat, időnként megjárják a poklot is. Akár saját hiba akár rajtuk kívül álló okokból. A Messina például a vulkanizmus miatt esett ki és került sokad osztályba, ahol lassan tudtak csak felkapaszkodni, mert a természet így hozta.
Büszkének lehet lenni, de a túlzott büszkeség nem egészséges és sok esetben a visszájára fordul, sosem szabad másokat lenézni, mert pl lyukas a nadrágja és vagy nincs pénze normális cipőre. Aki valahol valami jót csinál, azt meg kell nézni, értelmezni kell és próbálni tanulni tőle.
Itt a vezetőség értelemszerűen nem jó következtetéseket vont le és abban egyet tudok veled érteni, hogy más csapatoknál bizonyos módszerek jobban működnek, de attól még nem szabad lebecsülni másokat és ha egy modell jól működik, mindig lehet adaptálni.
” Nálunk ez természetesnek kellene lenni. És it volt egy bajnok csapat, és nem arra építettek de azt rombolták le…”
Sosem lesz természetes, mert minden csapat változik és megél kisebb nagyobb hullámvölgyeket, idővel elmennek meg kiöregednek a játékosok és a minőség sosem lesz olyan, mint amit a legjobb időszakból megélsz. Akkor meg még inkább rossz, ha összehasonlítod kik játszottak 10-20-30 évvel ezelőtt és értelemszerűen a mostani játékosoknak ez nem jó, ha azokhoz hasonlítod. A foci meg változik folyamatosan, minden érában voltak jó és rosszabb periodúsok egy csapat életében. A múlt ilyen szinten szép dolog, de nem azt a következtetést kell levonni, hogy ekkor ez volt, ez legyen az alap, hanem akkor mi működött és ma mi működik.
A bajnokságot megnyerte ugyan a csapat, de az a szezon egy szerencsés szezon volt, ahol a többi csapat is bukdácsolt, nekik sem jött ki a lépés.
„Tehát lehet a gondolat jó volt, vagy az elképzelés, vagy bizonyos modellek de nem biztos hogy az mindenhol működni fog. És lehet bizonyos dolgokra idő kell és nem mindig sikerül hamar elérni a dolgokat, mert igen lehet szépen lassan, de itt vissza fele haladunk és nagyon gyorsan.”
Ez egy lényeges rész és ez igaz mindenkire, van amikor mellé nyúlhatnak döntéseknél és modellnél, meg van, amikor beletalálnak és jól működik. A Milan tradicionálisan nem egy fiatalokat nevelő csapat, hanem olyan, aki másokat lerabol és épít belőle egy „világverő” csapatot. Ez nem feltétlen működik, mert a játékosok árcédulája semennyire nem garancia arra, hogy az illető beválik, képes a többiekkel összedolgozni. Ellenben a fiatal játékosaink zömmel más csapatoknál értek be és lettek jó játékosok, de mivel az akkori csapataink erősek voltak, sokan sosem tudtak megragadni hosszabb ideig.
„És nem hogy egy pár dolog nem jól működik, nem jól sikerült, mert itt semmi se működik és semmi se sikerült jól. A koncepció nem egyértelmű, káosz van. Nem koltekezzünk, vagy csap óvatosan, erre télen jön egy elég drága csatár aki a végére a cserepadot melegítette….nyáron érkezett Pavlovic, Fofana, Emerson, Morata meg még nem is tudom ki de senkivel sem léptünk szintet.”
Ez az érzés most érthető, mert a teljes társaság elszámolta a dolgokat és rossz volt a kommunikáció. Sokáig próbáltak hajkurászni játékosokat és zömmel nem is váltak be, ez sajnos rulett. Elképzelése meg van és volt a vezetőségnek is meg nekünk szurkolóknak is, de mi nem a döntéshozók helyében vagyunk, ezért amit mi szeretnénk sokszor nem realizálódik. Ez másol sem, ahol egy szakember gárda hoz döntést és nem a szurkoló, vevő, felhasználó dönt. Te mint végfelhasználó (jelen esetben szurkoló) csak a pénzeddel tudsz szavazni.
„Mert lehet jó koncepció a Wrexhame de ott van előre lépés évről évre, de itt nincs. Itt borzalmas nézni mindent. És lehet nagyok az elvárásaim vagy túl nagyon de hát azért vagyok AC Milan szurkoló több tized éve…. Meg akkor Cardinalenak azt kellett nyilatkozni hogy a haszon keresés a fő prioritás és nem a csúcsra törés.”
Itt más is a vezetőség és más is a modell, amit alkalmaznak a csapat értékének növelésére. A Milannál a leginkább problémás, hogy a szurkolók zöme csak és kizárólag bajnokságnyerés, bl, kupa győzelmeket akar, ami érthető, csak nincs hozzá meg a háttér és már nincs is meg hozzá se az a tulajdonosi kör sem és játékos piac. A játékosok is zömmel már másabbak, mivel a számítógépes játékok, könyvek, filmek-sorozatok másabb játékosokat neveltek, mint akik csak és kizárólag fociztak, mert a lehetőségek szűkösebbek voltak annak idején, itt viszont már sok olyan opció van, ami elviheti a teljes koncentrációt.
Cardinale nyilatkozataiban egy semleges, de viszonylag jól csengő szlogent próbált előadni, viszont az abban a formában igaz, ha a csapatnak jól megy, akkor neki is. A pénzügyi rész stabilitást tud adni, de kellenek befektetések is, hogy ez meglegyen. Amit fentebb írtam, hogy nem garantál a túlköltekezés semmit, az sajnos igaz és a játékosok sem annyit érnek, amennyit rájuk akasztanak, hanem csak amit az adott csapat gondol érte. Simán lehet, hogy egy pár ezer eurós játékos beválik, most példaként a Leicestert tudnám hozni, ahol olcsón megvették Vardy-t a Fleetwoodtól és milliós értékű játékos lett és ontotta a gólokat és még meglepetésre 2016 ban bajnok is lett, igaz ez hosszabb írás lenne, ezért ebb nem megyek most bele.
„De itt így még haszon se lesz, és hogy legyen csak továbbra eladva lesznek olyan játékosok akik alapnak számítanak és rájuk kellene építeni tovább ahogy említettétek is. De így nem lehet építkezni hogy a jó alapokat kivesszük és teszünk be egy olcsóbb alapot hátha lesz olyan jó, ha nem akkor semmi gond nincs maradunk a 10 hely körül és nem esünk ki, menjünk tovább és hátha sikerül itt ott bejutni a BL-be mint egy Brightonnak…..”
Van valamilyen alap, csak az véleményem szerint nem feltétlen erős. Van pár túlhájpolt játékos, olyanok, akik dolgoznak, de nem ügyesek annyira és olyanok, akiket megvettek remélve, hogy jók lesznek. Ez sajnos a csapat építésen áll vagy bukik, mert kellenek olyan játékosok, akik lefednek bizonyos területeket, tudnak összedolgozni és kell egy olyan edző, aki képes ebből az emberhalmazból csapatot kovácsolni.
Papíron Fonseca és SC is jó, de ezekhez a játékosokhoz ez nem megy, nekik egy Pioli volt az, aki képes volt valami csapategységet alkotni, viszont a játékuk sokszor nézhetetlen volt és ez volt részben az indok arra, hogy váltanak. Megpróbálták, nem jött be, ez sajnos előfordul, de jobb megpróbálni valamit, mint megbánni hogy nem próbáltad meg. Ami itt hiba volt, főleg a kommunikáció és hogy próbáltak egy olyan hangnemet megütni, ami őket valamivel nagyobb szurkolónak mutatja be, mint amilyenek. A másik meg, hogy mindenkinek nem lehet megfelelni, ahogy írtad korábban is, hogy a Milan legendás, más elvárások vannak és mindig a sikerekért kell harcolni. Ezt igazából senki sem tudja megvalósítani, maximum annak az árán, hogy a csapat csődbe megy és kiesik kizárás vagy anyagi problémák miatt.
A projekt ötlete, hogy építkeznek lépésről lépésre még rendben van, csak ebben a szezonban ez rosszul jött kis és nem mérték fel jól a lehetőségeket.
A teljes győzelmet csak akkor lehet elérni, ha minden területen rendben van egy csapat, mert ha pár terület hiányos, az állandó problémát fog okozni és idővel a veszted. Ez most így egy tanuló év a vezetőségnek, remélhetőleg tanulnak belőle, vagy jön valaki, aki jobban tudja csinálni.
Az mind szép és jó amit írtál és lehet így áll hozza Cardinale de azt sem kell elfelejteni amit Cardinale saját maga mondott hogy a cél az hogy vissza vigye a csapatot a csúcsra és oda ahova való. És nem tudom észre e vetted hogy hol vagyunk?! BL nincs pedig szerinted az a cél hogy minimum BL legyen de itt még Konfeti liga sincs a FUTURO meg a Serie D ben van.
A szurkolók zömének biztosan nem az kell hogy minden éven BL-T nyerjünk de azért legyünk már ott a legjobbak között a BL-ben meg a bajnokságban is. Senki sem akarja azt hogy a legnagyobb sztárokat vegyük meg de néha elférne ide is egy pár sztár és ha már nem vesszük azt a sztárt hanem mi csinálunk belőle azt akkor ne adjuk már el.
És a Liverpoolhoz hasonlítgatod a Milan filozófiáját? Azért a Liverpool komolyabb játékosokat is vesz meg vett is, komolyabb edzőket, és új edző választásánál sem tévedtek. Mi meg mindenben és mindenhol tévedtünk. Nem kell itt csak szuper sztárokat venni de elég lenne invesztálni egy komoly sportigazgatóba aki érti a munkáját, meg egy komoly edzőbe és nem Fonsecaba meg Tareba gondolkozni. Volt egy szakember akit elküldtek mert nem értett egyet Cardinaleval és ellentétbe vele ő értett a focihoz és lecserélte a bólogatós kiskutyákra akik aztán remek művet végeztek. Mostanra meg már a legnagyobb oroszlánjuk is csendben kussol a lelátókon.
„Az mind szép és jó amit írtál és lehet így áll hozza Cardinale de azt sem kell elfelejteni amit Cardinale saját maga mondott hogy a cél az hogy vissza vigye a csapatot a csúcsra és oda ahova való.”
Ez egy megfoghatatlan dolog, mert ez időbe telik és az nincs kőbe vésve, hogy mikor történik meg, ez egy célkitűzés csak.
„És nem tudom észre e vetted hogy hol vagyunk?! BL nincs pedig szerinted az a cél hogy minimum BL legyen de itt még Konfeti liga sincs a FUTURO meg a Serie D ben van.”
Elkalkulálták a dolgokat és nem volt felkészülés-összerázódás a csapatnál, meg a stabilitást sem tudták elérni. A cél ettől még lehet jó és az elképzelés, de ahhoz hogy sikerüljön elérni a célokat, kell változtatni, most ez egy visszajelzés, hogy amit eddig csináltak nem teljesen működik. A Futoro Serie D szereplése számomra korrektebb, mint a C liga volt, mert láttam a játékosokon, hogy mennyire nem tudnak azon a szinten játszani.
„A szurkolók zömének biztosan nem az kell hogy minden éven BL-T nyerjünk de azért legyünk már ott a legjobbak között a BL-ben meg a bajnokságban is. Senki sem akarja azt hogy a legnagyobb sztárokat vegyük meg de néha elférne ide is egy pár sztár és ha már nem vesszük azt a sztárt hanem mi csinálunk belőle azt akkor ne adjuk már el.”
Ez nagyjából így van, mondjuk ahhoz hogy BL legyen, olyan csapat kell, ami képes nemzetközi szinten is eredményes lenni. Sztárok megvételével egyoldalú lesz a csapat, inkább csapatot kell kovácsolni, mert az hosszabb távon eredményesebb, mintha egy két ember kell megoldjon dolgokat. A mostani csapatban érdemben nincsenek sztárok, csak közepes, jó, valamivel jobb játékosok, de nincsenek sztárok. Max az van, hogy pár játékost elkezdenek sztárolni a szurkolók, hogy legyen egy csapatnak arca, mert a legtöbb csapatot általában egy egy név adott el, vagy fémjelzett.
„És a Liverpoolhoz hasonlítgatod a Milan filozófiáját? Azért a Liverpool komolyabb játékosokat is vesz meg vett is, komolyabb edzőket, és új edző választásánál sem tévedtek. Mi meg mindenben és mindenhol tévedtünk. Nem kell itt csak szuper sztárokat venni de elég lenne invesztálni egy komoly sportigazgatóba aki érti a munkáját, meg egy komoly edzőbe és nem Fonsecaba meg Tareba gondolkozni. Volt egy szakember akit elküldtek mert nem értett egyet Cardinaleval és ellentétbe vele ő értett a focihoz és lecserélte a bólogatós kiskutyákra akik aztán remek művet végeztek. Mostanra meg már a legnagyobb oroszlánjuk is csendben kussol a lelátókon.”
Ez a rész szerintem Mogyinak lett szánva, de azért próbálok rá válaszolni.
A Liverpool nem feltétlen vett komolyabb neveket, hanem jobb az utánpótlás nevelésben és hamarabb talál meg játékosokat, akik az ő csapatukba jobban illenek. A mostani angol csapatok zömét nem tekintem sokkal jobbnak, csak náluk más a játék rendszer és fizikális focit játszanak, nem taktikait. Ez is igaz, hogy nem kell sztárokat feltétlen igazolni, legjobb lenne, ha egy Ajax féle rendszert alkalmaznak, ahol van játékos kinevelés, de tudnak találni külföldről is olcsón jó játékosokat, akiket később eladnak. Eladás nélkül lehetne 4-5 éves ciklusokban csapatot építeni és együtt tartani (Bodo féle rendszer) és akkor lenne egy BL indulós csapat.
A komoly sportigazgató és edző megint más kérdés, mivel neked van rá egy elképzelésed, másnak megint más. Ebben nincs közös nevező a vezetőség meg kinézett valakit, aki az ő elképzelésük szerint dolgozna, aztán vagy találnak olyat vagy nem. Sok potenciális név lehet jó, de rossz is, semmi sem garantálja azt, hogy egy jobb renoméval rendelkező ember itt megtalálja a számításait, csak arra adhat garanciát, hogy jobbak a papírjai és sokkal inkább elvárnak tőle dolgokat.
A legtöbb munkahelyen nem a képességeid alapján választanak be, hanem hogy mennyire vagy szimpatikus az illetőnél. Minden társaság, cég, klub vagy bármi más az leginkább úgy működik, hogy a vezetőség a saját képére formálja és olyan embereket keres, akik azt a nézetet vallják, amit ő. Magyarországra vetítve, 80-85% a az embereknek olyan munkakörökben van, ahol nem lehetne, ha a képességeket és szakértelmet nézzük.
A véleményed ettől függetlenül számít nekem és megértem, hogy csalódott vagy, mert mindenki többet várt volna el ettől a szezontól és a vezetőségtől. A filozófia ettől még lehet jó, csak a kivitelezés nem sikerült, ami talán jobb, talán rosszabb lesz. Abban lehet bízni, ha nem megy semennyire sem, akkor felismeri a vezetőség és túlad a csapaton. Neki sem célja, hogy bukjon a csapaton, tehát a sikerek elérése az érdeke is, de néha hiba csúszik a gépezetbe és ilyenkor le kell vonni a következtetéseket, hogy min és kin ment el a szezon.
Forza Milan.
Röviden…..a filozófia és az elképzelés lehet hogy jó, lehet hogy nem működik, idő kell hozzá….igen idő kell mindenhez. De!!! Senki se várta hogy az éven BK győztesek leszünk. Nálam az idő kell azt jelenti hogy évről évre szép lassan jobb lesz de itt hatalmas vissza esés van minden téren. A fiatalok kinevelése egy fontos alap és ott is nagyon vissza estünk. A primavera is hasznosabb volt mint a Futuro. Kérlek szépen mit várunk el a nagy csapattól ha a fiatalok egy Serie C-ben is megbuknak??? Ebből minden lesz csak nem hasznos utánpótlás…
És egy ilyen év után ahol még Pulisic is inkább időt kér nem lehet mást mondani hogy ide nem idő kell de más filozófia, más stratégia mert ez brutálisan nem működik. A játékosok kedvtelenek, demotiváltak. Ha Maldinit menesztették azok után amit elért akkor ezt a vezetőséget komplet nemhogy csak meneszteni kellene de el is tiltani a Milantól…. Tévedni lehet, mindenki téved, nincs is ezzel baj, de ha Maldinivel szembe is le voltak vonva a következmények akkor most is le kell. És ha nem lesznek akkor és ezek a bohócok maradnak akkor itt nincs semmi beismerés és nem is lesz semmi előrelépés.