Korábbi olasz játékvezetők szerint Maurizio Mariani játékvezető és a VAR is hibázott a Milan-Bologna mérkőzésen az Olasz kupa döntőben.
Mint ismert, a Milan 1-0-ra elveszítette a Bologna elleni kupadöntőt. Az első félidő utolsó perceiben 0-0-s állásnál elszabadultak az indulatok a bolognai játékosok részéről: Sam Beukema egy beadásnál szándékosan lekönyökölte Matteo Gabbiát, de meglepő módon a VAR nem jelezte az incidenst a játékvezetőnek. A szabálykönyv alapján Beukemát piros lappal ki kellett volna állítani. Gianpaolo Calvarese, korábbi Serie A-s bíró elemezte a Bologna elleni mérkőzés vitatott játékvezetői ítéleteit és kijelentette, hogy Beukema sportszerűtlen megmozdulása piros lapot ér.
„Az Olimpicóban lejátszott kupadöntő volt Mariani pályafutásának első döntője. Ez egy rendkívül nehéz mérkőzésnek bizonyult, amelyet Mariani nem a legjobban vezetett, ráadásul a VAR sem segítette eléggé a munkáját. Gondolok itt Beukema könyökösére Gabbiával szemben, ami a Milan tizenhatosán belül történt az első félidő végén. Véleményem szerint ez a megmozdulás piros lapot ért volna. A Juventus-Lazio meccs után az AIA (Olasz Játékvezetők Testülete) kifejezetten hangsúlyozta, hogy az erőszakos magatartások a pályán büntetendők kell legyenek, függetlenül az adott mozdulat intenzitásától. Márpedig Beukema megmozdulása sokkal erőszakosabb, egyértelműbb és erőteljesebb volt, mint Kalulu esetében Castellanosszal szemben a Lazio-Juventus mérkőzésen, amelyért ott kiállítás járt. Mariani a pályán nem láthatta jól az esetet, ezért a VAR-nek be kellett volna avatkoznia.” – vélekedett Calvarese.
Graziano Cesari, ex-játékvezető szintén állást foglalt Beukema könyöklésével kapcsolatban és úgy véli, hogy Marianinak ki kellett volna mennie visszanézni az esetet. „A 42. percben a Milan tizenhatosán belül kontakt volt Beukema és Gabbia között. Ez egy csúnya könyöklés volt és a játékos arckifejezéséből megállapítható, hogy szándékos mozdulat volt. Mariani ezt nem láthatta jól, de felmerül a kérdés, hogy miért nem avatkozott be a VAR. Valószínűleg nem ítélték elég jelentősnek a mozdulatot. Úgy gondolom, hogy ezt a pályán lévő játékvezetőnek kell eldöntenie, hogy egy ilyen ütés jelentős-e vagy sem, nem pedig a VAR-szobában ülőknek.”
Rögtön a könyöklés után Lewis Ferguson egy brutális belépővel kaszálta el Rafa Leaót, így megakadályozva a Rossoneri ellentámadását. Mariani sárga lapot mutatott fel a Bologna középpályásának, viszont Cesari szerint a nemzetközi futballban piros lappal szankcionálják az ilyen belépőket, mivel súlyosan veszélyeztette az ellenfél játékosának testi épségét.
„Nos, nemzetközi szinten egy ilyen belépő mindig piros lapot ér. Itt Olaszországban egy kicsit engedékenyebbek vagyunk.” – fogalmazott Cesari.
Továbbá az első félidő hosszabbításában Ferguson – miután pár perccel korábban sárga lapot kapott – lerántotta Christian Pulisic-et, viszont Mariani a Bologna javára ítélt szabadrúgást és érthetetlen módon sárga lapot mutatott fel az amerikai támadónak. Cesari szerint Mariani ennél az incidensnél is tévedett és a Milannak járt volna szabadrúgás.
5 hozzászólás
Ne vicceljünk már! Ilyen könyökösből több is van egy meccsen. A felrúgás pedig sárga volt, nem több. Az ellenfél térfelén, túlzott erőbevetéssel, sima sárga. Meg is kapta a gyerek. Talán nem 2x kellett volna a Bologna kapuját eltalálni és akkor most nem bírózni kellene.
Senki sem bírózik, legalábbis én senkitől sem olvastam olyat, hogy a spori miatt kaptunk volna ki. Viszont a tényeket attól még el lehet mondani. A játékvezető legalább olyan xar volt, mint a csapatunk.
Sima sárga ez a becsúszás?? Talán labdára ment? Nem! Egyértelműen Leaót akarta elkaszálni. Itt nem arról van szó, hogy csúszott, de nem érte el a labdát, vagy elrontotta az ütemet. Ha Leao nem kapja fel a lábát, akkor ott annyi a karrierjének. Ez „sima” lábtörés is lehetett volna. Az meg teljesen mindegy, hogy a pálya melyik területén kapsz egy ilyet. (De ha már ezt pedzegetjük, akkor Leao a kapuig mehetett volna, mert az, hogy a pálya túloldalán valaki esetleg közelebb tartózkodott a kapuhoz, nem biztos, hogy számított volna.)
Szóval azért azt is el lehet ismerni, hogy a Bologna végig gusztustalan volt, a bíró meg súlytalan vakegér. Hangsúlyozom: ez még nem fogja felmenteni a mieinket, csak ez is az igazság része.
A Rafánál szerintem azért nem lett piros, (mert elsőre nekem is annak tünt) mert miközbe esett szétrúgta a Bolognás srácot aki kb rosszabbul járt mint ő.
Pulisic lerántása második (!!!) sárgával és a Bologna véleményezhető les gólja kimaradt.
Viszont az is, hogy ez a lelketlen lötyögő brigád nem érdemelt kupagyőzelmet
Az a könyöklés nálam semmi. Egy ilyen tömegjelenetnél mindenki mindenkit lökdös, helyet csinál magának, ha tud. Visszafelé mozdul a Bologna-játékos karja, de itt jól döntött a VAR, hogy nem jelzett. Leao buktatása viszont azonnali piros. Az ellenfél célja egy volt, így vagy úgy, de megállatani Leaót.
Ezeket a momentumokat – ha már erről hír van, kérdezgetik a korábbi játékvezetőket – lehet úgy is értékelni, hogy ezzel próbál védekezni a Milan, de itt nem hiszem, hogy erről van szó. Ez inkább egy olyan meccs volt, amelyen lehet, hogy egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet. Ugyanakkor a futballnak, a játékvezetői ténykedésnek vannak játékszabályai. Ahogyan a Milan nem feltétlenül hivatkozhat a játékvezetésre a csapnivaló játéka miatt, úgy adott esetben a bíró sem mondhatná azt, hogy „tetszettek volna futballozni, gólt vagy gólokat lőni, jobban védekezni”.
Sokszor le szoktam írni, hogy a „hiba” a VAR-korszakban módosult jelentéstartalommal bír. A kifejezés arra kellene hogy utaljon, amikor egy bíró nincs olyan helyzetben, hogy jó döntést tudjon hozni, mert például nem lát egy szituációt, a labda gyorsasága miatt nem tudja megítélni a történést. Klasszikus eset, hogy a bíró úgy látta, hogy a labda a védőről ment ki, és ezért szögletet ítél, mert azt már nem látta, hogy még a támadó is hozzáért a labdához. Ez hiba, mert az észlelésének megfelelő döntést hozott. Amit ő látott, hogy a védőről ment ki a labda az alapvonalon túl, az a szabályok szerint szöglet. A „hiba” ez. Az viszont nem hiba, amikor a Leaovaló szembeni szabálytalanságot ítélte meg. Hiba akkor lett volna, ha azt látta volna (vagy vélte látni) TÉVESEN, hogy a védő tisztán, Leao testi épségének a veszélyeztetése nélkül a labdát találja el. Amennyiben Mariani ezt a szituációt látta – márpedig látta -, akkor a szabályok, a szituáció, a bírói gyakorlat és minden alapján piros lapot kellett volna adnia. Ez nem hiba, hanem a szabályok és/vagy a bírói gyakorlat nem ismerete vagy téves értelmezése. Amikor rossz játékvezetésről beszélünk, éppen az ilyen bírói ténykedésekről beszélünk. Senki sem a szöglet vagy nem szöglet szitukat emlegeti, hanem azokat az alapvető problémákat, amikben kellene hogy legyen (sőt, van is) bírói gyakorlat, de a bírók mégsem alkalmazzák ezeket. Tehát megbeszélik korábban nyilván sok száz példával, hogy az ilyen szabálytalanságoknál piros lap jön, majd utána mégis lesz, aki csak sárgát ad érte. Ha pedig ezt szóvá teszik, akkor a bírói testület összezár, az edzőt vagy játékost viszont megbüntetik. Abban sem képesek következetesek lenni, hogy labdaelrúgás esetén sárga lap jön-e. Manapság az egyetlen 100%-os sárga lap, amikor gólörömnél a játékos leveszi a mezét. Mert az aztán tényleg főbenjáró bűn.
Ilyen cikkek a Milan győztes meccsei után is megjelenhetnének, és lehetnének olyan jelenetek is, amikor inkább az ellenfél javára ítélt a bíró. Mert ne legyenek illúzióink, a Milan esetében is bőven voltak olyan szituációk az idény során, amikor a bíró „velünk volt”. Az, hogy a tévedések kiegyenlítik egymást, csak részben lehet magyarázat. 0-0-nál nem ad meg egy egyértelmű büntetőt a bíró a vendég csapatnak. Marad a 0-0. Pár perc múlva a kitámadó vendégeket lekontrázva a hazaiak szereznek egy szabályos gólt, majd a meccs végén a bíró a vendégeket „kárpótolja”, és megad nekik egy véleményes tizenegyest. A vége 1-1. Konklúzió? A bíró egyet tévedett ide is és oda is. Na de mi van akkor, ha a bíró az első – jogos – büntetőt megadja a vendégeknek? Mondjuk 0-1. Amiből már biztos, hogy következett volna a hazaiak gólja, mert lehet, hogy a visszahúzódó vendégeket nem tudják lekontrázni a vendéglátók…
Mariani annyira határozottan nyúlt a sárga lapért a Leao elleni szabálytalanság után. Miért nem lehet ezt követően megmagyaráztatni vele a döntést? Kíváncsi lennék. Még az is lehet, hogy meg tudná magyarázni. Minden ilyen hallgatás csak azt fogja erősíteni mindenkiben, hogy a bírók összevissza döntenek. Legyen így, csak akkor ne tegyenek úgy, mintha mindenben törekednének a gyakorlat egységesítésére, mert a világon semmi sem történik.