A Milan Futuro szombaton idegenben lépett pályára az Arezzo ellen és 1-0-s vereséget szenvedett az olasz harmadosztály 33. fordulójában. Bár a csapat a 95. percben Diego Sia révén eredményes volt, azonban les miatt a játékvezető érvénytelenítette a találatot. Ez volt a piros-feketék 17. veresége a 2024/25-ös szezonban, így az utolsó előtti helyen állnak a tabellán a Legnago Salus együttesével azonos pontszámmal. A Futuro a legutóbbi 8 bajnoki meccséből hatot elveszített és két alkalommal döntetlent játszott, míg a legutóbbi győzelem másfél hónappal ezelőtt volt.
AREZZO – MILAN FUTURO 1-0
Időpont: 2025.03.22. 19:30
Helyszín: Citta di Arezzo, Arezzo
Gólszerzők: Pattarello (74′)
Sárga lapok: Damiani, Chierico, Coccia ill. Malaspina, Traoré
KEZDŐCSAPATOK:
AREZZO (3-5-2): Trombini; Gilli, Chiosa, Gigli (75′ Lazzarini); Righetti (65′ Coccia), Dezi (65′ Chierico), Damiani (65′ Eklu), Santoro, Renzi; Ravasio, Pattarello (86′ Capello). Cserék: Borra, Galli; Bigi, Montini; Fiore, Settembrini; Ogunseye.
MILAN FUTURO (3-5-2): Nava; Coubis, Minotti, Camporese (79′ Traorè); Quirini, Branca, Malaspina (46′ Sandri), Alesi (85′ Omoregbe), Bartesaghi; Ianesi (66′ Sia), Magrassi (66′ Turco). Cserék: Colzani, Raveyre; Bozzolan, D’Alessio, Paloschi, Zukić; Hodzic, Vos.
18 hozzászólás
A fejlődés megkérdőjelezhetetlen.
Ez a kritika igazán erős lett, főleg, hogy gondolom már a sokadik utánpótlás-projekt beindításában veszel részt. Melyik akadémiákat is említenéd példaként? 😅
Amúgy bubu milyen kritikát is fogalmazott meg? Annyit írt hogy megkérdőjelezhetetlen a fejlődés. Ez így ELVILEG egy pozitív hozzászólás, aki mást lát bele az csak azért lehet, mert az illető nem ért egyet azzal hogy a csapat fejlődik és azt érzi védeni kell a „mundér” becsületét.
Akkor én konkrétumot írok, hogy bele lehessen kötni és üres lufikat puffogtatni rá.
Mert egyébként szerintem sokan elfogadnák ezt az egészet, ha tényleg a fiatalok játszanának és látszódna bármiféle fejlődés rajtuk. Kikapunk, kiesünk, ennyit tudnak és kész, majd lesz jobb is. Ehelyett télen elküldik pld. Cuencat padot melegíteni a Genoaba, Jimenez, Camarda láthatóan nem akar igazán ott játszani, mert Serie C-nél azért jobbak (mi lesz majd ha még ki is esnek esetleg és egy osztállyal lejebb kéne játszani?), Simic ezt még erősebben adta a vezetőség tudtára, ahogy Zeroli is inkább megy a Monzába fejlődni, mint hogy mondjuk csere legyen a nagy csapatban (mert azért erre a középpályára fél órákra simán beférne, most meg pláne hogy már nincs is igazán tétje a szezonnak) és „visszajátsszon” a Futuro-ba. Talán Bartesaghi az egyetlen, aki úgy van használva ahogy ez kb. értelmes lenne, első csapat pad és néha játszik, egyébként Futuro kezdő.
És miért van ez? Mert Bonera kért télen még több tapasztalt „tehetséget”, a vezetőség meg a fiatalok elé hozott egy csomó szupersztárt ennek megfelelően. Ennek nem látják sokan értelmét.
Hogyan fejlődjenek mentálisan-fizikálisan ezek a srácok, ha helyettük futottak még öregedő játékosok játszanak, akkor is ha nem jönnek az eredmények? Pont ezért kéne játszaniuk, hogy fejlődjenek ezen a téren. Igenis küzdjenek felnőttek ellen, nekem senki ne mondja hogy Camarda el lett nyomva amikor beállt a nagycsapatnál, de meg lehet nézni más országokban is lazán berakják a 16-20 éveseket az első osztályban is, hagyjuk ezt a fizikálisan más a felnőttek ellen bizonyítani maszlagot, pláne majdnem 1 év után.
Ha lenne is bármi értelme a Futuro-nak, akkor vagy xarul van összerakva (lásd fentebb) vagy xarul van lekommunikálva. Pld. ha kimondanák hogy nem azért van mert a nagycsapatnak nevelnek, hanem hogy hozzon pár milliót a kasszára ha eladnak 4-5 játékost majd évente 100-1 millió Euro között innen, ahelyett hogy kölcsönadnák a B-C osztályba ingyen továbbértékesítési záradékokkal meg hasonló trükközéssel, akkor én „lenyelném”. Csak ne nézzenek már mindenkit makinak, hogy ennek így ebben a formában van értelme és a nagycsapat érdekében történik minden. Aki akarja nyelje ezt be, szíve joga. Én meg nem fogom, ez meg nekem a jogom és nem is kell megpróbálni megmagyarázni hogy ez miért is jó, mert azt nem lehet.
Mondjuk így visszaolvasva, mogyi csak kötözködött, azt nem írta le semmilyen érvvel, hogy ez az egész eddig miért is volt jó és mi az ami miatt ez jó lesz mondjuk 2 év múlva, met azért 3 év alatt illik egy projektnek valamit felmutatnia, kivéve ha a Milanról van szó, ott egy stadion projekt sem gáz ha 6-7 évig a saját farkát kergeti.
Zeroli talán élete legjobb döntését hozta ,hogy ment a Monzába és Camardának is kellett volna. Már nincs esélyük bent maradni és kvázi a fiók csapatunk(Nesta az edző, öreg a manager) nem is véletlen ,hogy sokat játszik Zeroli.
Engedtessék meg mogyi, mint ügyeletes RedBird Capital védőügyvéd, hogy a Milan Futuro 4 győzelmes, 12 döntetlenes, 17 vereséges, 27 rúgott – 50 kapott gólos, 19. helyen álló szezonbeli teljesítménye után, egy minimális kritikát fogalmazzunk meg a projektet illetően. Köszönjük.
A statisztikák valóban nem mutatnak jó eredményeket, de nézzük meg azokat a tényezőket, amelyek árnyalják ezt a képet, és cáfolják azt az elhamarkodott véleményt, miszerint a projekt kudarc lenne. A Milan Futuro nem egy „B csapat”, amelynek a Serie C-ben kellene dominálnia, hanem egy fejlesztési projekt, amelynek célja a fiatal játékosok professzionális szintű felkészítése. A hangsúly nem a tabellán elfoglalt helyezésen van, hanem azon, hogy a klub saját nevelésű játékosokat építsen a jövőre. Egy utánpótlás-projektet nem lehet ugyanazzal a mércével mérni, mint egy felnőtt csapatot. A Juventus Next Gen (hogy országon belüli legyen a példa) sem azért lett sikeres, mert bajnokesélyes volt, hanem mert sorra adja a játékosokat a felnőttcsapatba. Ez az első szezon, egy teljesen új struktúra kiépítésével. Aki azt várta, hogy egy frissen összeállított, fiatal csapat rögtön a Serie C élmezőnyében fog harcolni, az vagy nem érti, hogyan működik egy utánpótlás-projekt, vagy nagyon türelmetlen. Egy ilyen rendszer nem egyik napról a másikra hoz látványos eredményeket. Ha az elkövetkező években akár csak 2-3 játékos stabilan beépül a Milan első csapatába, már sikeresnek mondható a projekt. Egy másik Futuroról szóló cikk alatt egy szurkoló részletes elemzést írt a meccsekről és meglátásairól – ő például rendszeresen nézi a csapat mérkőzéseit.Kérdés, hány meccset látott az, aki szerint már most le lehet vonni a végső következtetést? Az eredmények torzíthatják a képet, de egy utánpótlás-projekt sikerességét évekkel később kell megítélni, nem az első szezon közben. Lehet róla értelmesen vitázni, vagy maradunk a „nézzük a tabellát és ítélkezzünk” szintjén? 🙂
Lásd fentebb, nincs miről vitázni. Nem kell statisztikákat nézni, elég Simicet, Zerolit, Cuencat, Jimenezt, Camardát megnézni hogy mit adott nekik a Futuro (vagy csak annak „réme”, hogy ott kéne maradniuk).
Pont ez az amit leírtál ez nem valósul meg, akkor miről kéne értelmesen vitázni? Egy tök fölösleges lépés a Primavera és a nagycsapat között, hiszen pont arra nem jó hogy egy lépcsőfok legyen. Eddig is voltak Calabriák, Donnarummák, Gabbiák, Paloschik, Cutronék, De Scigliok, Pobegák, Locatellik stbstb., akik be tudtak mutatkozni a nagycsapatban, gyanítom a legnagyobb részük ha meghallotta volna hogy Serie C (Futuro szintű csapat) vagy más csapat de Serie B vagy A kölcsönbe, azonnal az utóbbit választották volna, amit meg is lehet érteni.
Szerintem az a baj hogy azt minden értelmes ember érti hogy mire lenne jó ez egy szivárványos pónivilágban, csak éppen nem lehet látni ennek semmi jelét. Nem egy hónap, lassan egy év után sem.
Teljesen felesleges vele értelmesen vitáznod ,mert ilyenkor mindig jön a Csubaka védelem(SouthPark), persze évek múlva nézzük meg mi lesz, felnőtteknél is nézzük meg mi lesz aztán amikor katasztrófa akkor jön, hogy a projekt elején tartunk. Meg a fejlődés megkérdőjelezhetetlen.
Bármi fogadok ,hogy Zeroli fél éves monzai kalandja úgy ,hogy már jó pár meccse játszik, köztük egy teljes Inter meccset sokkal nagyobb hatással lesz a pályafutására ,mint a Futuro.
A Milan Futuro első szezonját futja, és az ilyen projektek hatása nem mérhető azonnal. Vegyük alapul a Juventus Next Gen-t (országon belül) amely szintén hosszú éveken át stagnált a Serie C-ben, mielőtt stabilan kezdett volna játékosokat adni az első csapatnak. Az utánpótlásban egy jól működő „lépcsőfok” kialakításához idő kell. A Primavera (IFI csapat) után a Futuro egy magasabb szintű, felnőtt bajnokságot jelent, ahol a játékosok fizikálisan és mentálisan is erősödhetnek, anélkül hogy azonnal egy másik klub filozófiájához kellene alkalmazkodniuk, mint egy kölcsön esetében. A Primavera és a felnőtt csapat közötti szakadékot nem lehet pusztán kölcsönadásokkal áthidalni, mert a Milan nem minden esetben tud garanciát kapni arra, hogy fiatal játékosai elég játékidőt kapnak más csapatokban. A Futuro célja a hosszú távú építkezés, nem pedig az, hogy már az első szezonban kész játékosokat adjon a nagycsapatnak – ezt még a híresen jó utánpótlás-nevelő kluboknak is évekbe telt megvalósítani. Nem minden fiatal fejlődési útja egyforma. Például Zeroli egy magasabb szinten próbálkozik, mert készen áll egy erősebb bajnokságra. (Remélem ezzel nem mondtam semmi újdonságot) A Juventus Next Genből sem mindenki maradt a csapatban az első években, mégis mára egy jól működő rendszer alakult ki. Ha egy Milan-játékos a Futuro helyett egy Serie B-s vagy Serie A-s klubba kerül, az nem a projekt hibája, hanem annak jele, hogy az adott játékos már egy magasabb szintre lépett. Természetesen az első évben lehetnek problémák a rendszer kialakításával, de ez nem érvényteleníti az egész projektet. Azt állítani, hogy a Futuro „elüldözi” a tehetségeket, abszolút téves, hiszen ez nem egy kötelező állomás minden fiatal számára, hanem egy plusz lehetőség azoknak, akik számára a Primavera utáni közvetlen felnőtt kihívás még túl nagy ugrás lenne. (Ilyen opció az összes Elit csapatnál van) Ráadásul az, hogy a Milan korábban is kinevelt néhány tehetséget, nem jelenti azt, hogy ez volt a legjobb módszer. Hány tehetség veszett el azért, mert nem volt megfelelő átmenet? A Primavera után sokan eltűntek a kölcsönrendszerben, és soha nem kapták meg a lehetőséget. Egy Futuro-szintű csapat éppen azt segítheti elő, hogy több saját nevelésű játékos épüljön be a felnőtt futballba, nem pedig kevesebb. A Juventus Next Gen példája is mutatja, hogy egy stabil, jól működő tartalékcsapat növelheti az akadémiai játékosok esélyeit a profi világban. „A Futuro nem is a nagycsapatnak nevel játékosokat, hanem inkább pénzügyi bevételi forrás a klubnak.” Elnézést, de ezzel mi a probléma? Még ha így is lenne részben, (nincsen) az nem jelenti azt, hogy rossz projekt. Ha a Futuro évente 1-2 játékost tud adni a nagycsapatnak, ÉS néhányat jó áron el tud adni, az pozitív eredmény, nem kudarc. Nem minden fiatal lesz Milan-szintű játékos, de ha a klub képes őket megtartani, fejleszteni és később értékesíteni, az gazdasági stabilitást biztosít az akadémiának és az egész klubnak. Azzal a kritikával lehet vitatkozni, hogy a projekt célja és működése még nem teljesen egyértelmű, de egy új rendszer esetében az első év mindig kísérleti időszak. A kommunikáció valóban javítható lenne, de ez nem jelenti azt, hogy maga a projekt rossz. Ezen kívül téves az az érv is, hogy a tapasztalt játékosok jelenléte hátráltatja a fiatalokat. Az ő szerepük nem az, hogy elveszik a helyet, hanem hogy stabilitást és versenyképességet adjanak a csapatnak, miközben a fiatalok tanulhatnak és fejlődhetnek mellettük. (Ahogy mindenhol máshol is az Elitben) Végül pedig… az érvelésed túlzottan rövid távú. Már a hozzászólásod elején egyértelmű, hogy nem tárgyilagosan közelíted meg a kérdést. Ez nem egy elemzés, hanem egy indulatos kirohanás. Olyan állítást támadsz, amit senki nem mondott (például hogy a Futuro-nak dominálnia kellene a Serie C-ben). Csak azokat a példákat veszed figyelembe, amelyek alátámasztják az állításodat, a pozitív ellenpéldákat pedig teljesen figyelmen kívül hagyod. Egyébként pedig a kérdés valójában nem az, hogy a Futuro „már most sikeres-e”, hanem hogy minimum három év múlva milyen eredményeket tud felmutatni. Egy utánpótlás-struktúrát nem lehet egyetlen szezon alapján megítélni.
Az a jó ,hogy csak írsz és írsz és írsz és még is tartalom az pedig nincs.
Juventus a szuperliga és plusvalenza ügy miatt nem kicsit szívott, ezért kaptunk ingyen BL helyet 2 éve. A teljes vezetőségük ment a levesbe és ha van Next Gen ha nincs a fiatalok jöttek volna.
Internél nincs ilyen még is teli vannak fiatalokkal, Atalanta is most kezdi és eddig is zsákszámra jöttek ki a saját nevelések, mi pedig kb a fél Seria A-t adtuk a primaveraból.
Senki nem olyan hülye ,hogy 18-20 évesen harmadosztályba menjen, vagy pedig ha csak ennyi a tehetsége akkor sosem lesz Milan szint.
Bocsánat! Jó helyen járok?
Ez egy szurkolói fórum, ahol lehet kritikát megfogalmazni, vagy kell alapítanom egy klubot, hogy egyáltalán hozzászólhassak?
Nem szükséges utánpótlás csapatot alapítanod, de ha már kritikát fogalmazol meg, legalább vedd a fáradtságot, hogy utánanézel az alapvető dolgoknak a témával kapcsolatban, és ne csak a személyes frusztráltságodat vetítsd ki arra a csapatra, amelyiknek szurkolsz.
Te pedig fogadd el azt, hogy vannak olyan szurkolók, köztük én is, hogy a jelenlegi klub körüli állapotok, arra sarkallanak minket, hogy kiírjuk magunkból, hogy ez is szar, az is szar, meg amaz is szar. Mert a jelenlegi eredmények azt mutatják, hogy bármi amihez ez a vezetőség nyúl, az nem működik.
Ha valóban komolyan írod és nem trollkodsz abban, hogy hosszútávon nézzük a dolgokat és majd jobb lesz minden, az is egy teljesen jogos érv, de felesleges mindenkit kioktatnod minden negatív hozzászólás után, hogy csak a frusztráltságunkat vetítjük ki a csapatra. Azért tesszük ezt, mert a klub jelenlegi helyzete, és legfőképpen az eredmények (hiszen az a foci legfontosabb eleme, nem?) erre késztetnek minket. Mindenkinek joga van hozzá, hogy leírja azt amit gondol. Attól ugyanúgy a Milannak szurkolunk, és ugyanúgy reméljük mi is a csodát. Rendkívül kontraproduktívak ezek a hozzászólásaid, annak ellenére, hogy láthatóan nem kis időt teszel abba, hogy érvekkel levezesd azt, amit Te gondolsz.
Értem, hogy sokan ki akarjátok írni magatokból a csalódottságot, de attól még nem lesz igaz minden állítás, amit dühből leírtok. A kritikának is van értelme, ha az nem merül ki annyiban, hogy ‘minden szar’. Megértem a frusztrációt, és az is igaz, hogy az eredmények a legfontosabbak. De ha folyamatosan csak ezt ismételjük, attól még nem fog javulni semmi. Én inkább azt nézem, hogy mi lehet a kiút ebből, és szerintem hosszabb távon nagyon is van értelme az építkezésnek. Oktatástól pedig igencsak messze vagyok. Nem az a célom, hogy elhallgattassak bárkit is, sőt, a vitákat kifejezetten építő jellegűnek tartom, HA van alapjuk. Javíts ki, de ha mindenkinek joga van leírni a véleményét, akkor másnak is joga van arra, hogy degradáció nélkül ugyanúgy kifejtse a saját álláspontját. Tudom, hogy ez nem mindig kényelmes, de közben statisztikák, tények és elemzések még léteznek és bizony ezek sokszor makacs dolgok. Egyébként meg ne aggódj, azért olyan sok időt nem vesz el az életemből, hogy néha ránézzek erre a fórumra és leírjak pár gondolatot. 🫠
A véleményem, hogy rövid távon ez a projekt nem életképes, mert sem az edző sem a játékosok nem igazán alkalmasak arra, hogy megmutassák magukat. Az elképzelés amúgy jó, hogy legyen egy fiók csapat házon belül, mert régebben klasszikus értelemben egy saját nevelésű játékos akkor került be a nagy csapatba, ha látszik rajta, hogy sokkal jobb mint a társai. Itt kapnak egy vagy több szezont, hogy bizonyítsanak papíron gyengébb képességű játékosok ellen, csak a probléma, hogy a primavera játékosoknak ez a szint nehéz, akik fiatalok de máshonnét igazoltak ide, azok nem erősebbek a C szintnél és akik az idősebbek ugyanezen a szinten, azok meg nem elég jók, hogy példát mutassanak. Kezdésnek én a Serie D szintet lőttem volna be a csapatnál, de biztosan van egy nyomos indok rá, hogy miért a C ben lehetett indulni. A projekt nem fog megszűnni a D-s kieséssel, csak nagymértékű morál és renomé vesztés lesz a vége.
Hosszabb távon lehet a projekt jó, ha a csapat képes lenne a közép mezőnyben küzdeni és mellette szép játékkal megmutatni, hogy igen itt vagyok, készen vagyok az A szintre. Itt sajnos nem ez van, meg az összefoglaló is szépen körül írja hogy miért nem. A Legnano elleni emberelőnyös vereség beárazta a csapat képességeit és hogy a papíron értékesebb játékos mennyire nem értékesebb. Az csak egy szám a statisztika kedvelőknek. Valamennyire mindenki hozzászólásával egyet tudok érteni, természetesen egy nagyobb csapatnál az elvárás másabb, mint egy Serie D vagy alacsonyabb osztályban levő csapatnál. Kis pénz és megpróbálnak értelmesen invesztálni és kinevelni jó játékosokat, hogy legyen haszon, egy Milannak a cél minden szinten az, hogy azonnal jöjjenek az eredmények.
A Fradi szurkolók is kiakadtak amikor a Klaksvik megverte a csapatukat és jött mindenféle kritika és hárítás, meg panaszkodás hogy ez így meg úgy volt, mellette meg nagy volt az arcuk.
Én ebben az esetben azt látom, hogy ezt a csapatot félre menedzselték, mert eleve nem mérték fel a játékosok képességeit, meg nem feltétlen volt jó a hely választás sem. Néhány meccset leszámítva mindegyik meccset végig néztem és játékos-néző picit menedzser fejjel próbáltam elemezni a játékosokat és a képességeiket. Sok olyan meccs volt, amit végül megnyerhettek volna, ha kicsit koncentráltabbak és nem hoznak össze fölös piros lapot és voltak olyan meccsek, ahol egyértelműen nem volt esély. Érdemben az utolsó 10-11 csapat, akikkel reálisan a Futoro képes lenne harcolni a többiekkel nincsenek egy szinten. A Serie D és C között nincs olyan hatalmas szakadék, mint mondjuk a C és B között, de szerintem az reálisabb lesz hosszabb távon, mert a kiesést én elkönyveltem már.
Már a múltban is írtam, hogy remélem, sok emberhez eljut az elemzésed, és most is csak ismételni tudom magam. Én nem követem ennyire szorosan a Futurot, mert ez egy másik terep, de ettől még kívülről is jól látható a projekt helyzete. A három fő állításod tökéletesen pontos. Jelenleg a projekt nem sikeres, de még nincs egy éve, hogy elindult, hosszabb távon viszont abszolút életképes lehet. A menedzsment hibái és a játékoskeret minősége valóban a legnagyobb gondok, de szerintem az induláskor úgy voltak vele, hogy nagy következményei nem lesznek, ha a csapat egyből kiesik. A presztízsveszteség minimális lenne, és a projekt ettől még folytatódhat. Az viszont tény, hogy rosszul mérték fel a játékosok képességeit, és a Serie C talán túl nagy falat volt. Az utánpótlás-nevelés állapota tökéletesen tükröződik ebben a történetben, egyelőre nem érdemes felmagasztalni a fiatalokat. De ha belegondolunk, ez nem is akkora probléma. Az igazi gond az lenne, ha még ennyi sem lenne… Ja, várjunk csak! Hiszen eddig nem is volt. 😄
Igen. Régebben nagyjából a nevelés annyi volt, hogy ha volt egy fiatal játékosa a csapatnak, akiben láttak potenciált, azt kölcsön adták B-C szintű csapatokba, ahol ha mutatott valamit, akkor felkerült a nagy csapatba. Ez a módszer ami jelenleg van abból a szempontból jobb, hogy házon belül van, könnyebb adatot gyűjteni és a kinevezett edződ dönti el, hogy játszik e a játékos vagy sem, de többnyire több időt kap, mintha valakihez beprotezsálod a játékosod. Ott nincs feltétlen lehetősége a játékosnak sokat játszani, kivéve ha tényleg elsőre megmutatja, hogy lehet rá számítani. A gond az, ami a legtöbb bajnokságban sajnos megvan, hogy hiába van viszonylag nagyobb játékosbázis, nem feltétlen tudnak kinevelni tehetségeket, mert zömmel olyan szülők gyermekei kerülnek be, akik vagy pénzesek és azért kap lehetőséget, vagy közepesen tehetséges, amiből a meglátjuk mi lesz lehet.
Én a D ligát tartottam volna jobbnak már az elejétől, de úgy voltak valószínűleg vele, amit már leírtam korábban, hogy ezek a játékosok nem kutyaütők és ezek mindenkit lemosnak és csak arra kell figyelni, hogy ne jussanak tovább a B be. A valóság picit arcon csapta őket, én számítottam erre, mert néha elcsípek primavera meccseket is és a Futoro indulásától kezdve nézem őket, kicsit a többi csapat miatti nosztalgia és mert jó látni mást is néha alacsonyabb osztályokból is. Több és jobb képet kapsz arról, hogy milyen játékosok vannak, potenciálisan kiből lehet jobb és kik azok akik csak iparosok.
Az olaszoknál régóta probléma a nevelés és a törvények sem kifejezetten segítik a történetet, az adósától kezdve a bürokrácián át. Nálunk lenne esély tehetségek kinevelésére, de nálunk erősen a politikai okok miatt erőltetik a dolgot, amit az adófizetők nem szeretnek egyáltalán.
Amit kéne itt tenni, az az hogy a figyelő hálózatot kiterjesztik, mint ami régebben is volt, hogy több területet figyelnek és valóban olcsón (pár száz ezer euró-dollár) értékben hoznak el valóban tehetséges játékosokat, de ehhez olyan scouting kell, ami tényleg odamegy a helyszínre, lát és fel tudja mérni a tehetségeket (olaszban is). Régebben egy két volt játékos próbálkozott vele, de mindenkit értelemszerűen nem lehet rá állítani.
Sok logikus érv van a kommentedben, de szerintem néhány pontot lehet árnyalni vagy más megvilágításba helyezni. Nem biztos, hogy a klub alábecsülte a kihívásokat. Ha az volt a cél, hogy a C liga magasabb szintű legyen, mint a Primavera, akkor a fő kérdés nem az, hogy a csapat sikeres-e, hanem az, hogy a játékosok megfelelően fejlődnek-e. Az sem biztos, hogy a vezetés azt hitte, hogy „mindenkit lemosnak”, hanem lehet, hogy csak úgy gondolták, hogy ebben a környezetben elég lesz egy stabil középcsapat szintjén teljesíteni. A kérdés inkább az, hogy a C vagy a D ligában szereplés előnyösebb-e, mint egy kölcsönadás egy stabilabb környezetbe és ez sok esetben valóban jobb megoldás. Ami az utánpótlást illeti, bár igaz, hogy az előnyhöz juthatnak a pénzesebb családok gyermekei, ez nem feltétlenül az elsődleges ok, amiért az olasz futball nevelése gyengébb. Az akadémiai rendszer inkább abban szenved, hogy a fiataloknak nincs elég versenykörnyezetük, valamint az edzők sem mindig a játékosok fejlesztésére koncentrálnak, hanem az eredményekre. Erre lehet megoldás a Futuro, de a sikeressége azon múlik, hogy a megfelelő játékosokat és edzői szemléletet alkalmazzák. A scouting fejlesztése valóban kulcsfontosságú lenne, de a globális futballpiac annyira telített, hogy még a kisebb tehetségekért is verseny folyik. Egy játékos, akit 15-16 évesen „pár százezer euróért” lehetne megszerezni, valószínűleg már több klub radarján is ott van, így a gyors döntések és a hosszú távú fejlesztési terv legalább olyan fontos, mint maga a felfedezés. A megfigyelői hálózat bővítése önmagában nem elég a kluboknak biztosítaniuk kell a megfelelő fejlődési utat is ezeknek a játékosoknak. Összességében teljesen egyetértek veled, de szerintem érdemes ezt mélyebben is vizsgálni, hogy ne csak a problémákat, hanem a lehetséges megoldásokat is jobban lássuk. 🙂