Gerry Cardinale, a Milan tulajdonosa terjedelmes interjút adott a Corriere della Sera lapnak és beszélt a klub megvásárlásának hátteréről, az Elliott által folyósított hitelről, a Moneyball modellről, Olaszországról, az új stadionprojektről illetve a vezetőségen belül végbement változásokról is. Az amerikai üzletember elmondása szerint Milánó nagy lehetőséget szalasztott el azzal, hogy megakadályozták az új stadion megépülését a városon belül és elárulta, hogy mi volt az eddigi legjobb döntése a klub élén.
EGY ÉVVEL EZELŐTT AZ ELSŐ KÉP, AMIT LÁTTUNK ÖNRŐL EGY OLYAN FOTÓ VOLT, AMELYEN A DÓM TÉREN ÜNNEPELTE A SCUDETTO MEGNYERÉSÉT A SZURKOLÓKKAL. AKKOR MÉG NEM VÁSÁROLTA MEG A MILANT, MIÉRT DÖNTÖTT ÚGY, HOGY ELMEGY A DÓM TÉRRE ÉS MILYEN ÉRZÉS VOLT?
„Valójában akkor már mindenben megállapodtunk, de úgy döntöttünk, hogy az utolsó meccs előtt nem hozzuk nyilvánosságra a hírt, hogy ne keltsen zavart. Van egy háttértörténet, amit senki sem ismer: édesapám Olaszországba küldött, amikor gyerek voltam. Itt voltam 1982-ben, amikor az Azzurri megnyerte a világbajnokságot. Néztem Franco Baresit, Daniele Massarót, Paolo Rossit és volt egy poszter róluk a szobámban. Egy Salerno tartományban lévő kisvárosban, Santa Maria di Castellabatéban voltam és a szurkolókkal együtt ünnepeltem az utcán. Ekkor 15 éves voltam és még soha nem éltem át ilyen élményt. Ezért mentem ki a Dóm térre és olyan érzés volt, mintha újra átélnék egy érzelmileg nagyon erős pillanatot. A rólam készült kép azt sugározza, hogy szenvedélyes vagyok, de nem érzelmes. Van különbség a kettő között, mert az érzelmek a szurkolókhoz tartoznak és a felelősségem a klubban megköveteli az önfegyelmet. A Curva Sud fantasztikus szurkolótábor. A szurkolók a partnereink, a klub kulturális örökségének részei. Itt egy közösség van, míg Amerikában más a helyzet.”
MIÉRT A MILANT VÁLASZTOTTA?
„Mindig is úgy gondoltam, hogy a Milan egyike Európa 4-5 legjobb klubjának, köszönhetően annak, amit az elődjeink véghez vittek, nevezetesen Silvio Berlusconi, Gianni Rivera, Arrigo Sacchi, Franco Baresi, Paolo Maldini…”
MIT JELENT ÖN SZÁMÁRA BERLUSCONI?
„Hatalmas tisztelet van bennem iránta. Ő egy nagyszerű látnok volt és az általa elért eredmények önmagukért beszélnek. Berlusconi a csúcsra vezette a Milant, aztán nehéz volt lépést tartani, mert a világ megváltozott és erőteljes fejlődés következett be a tartalomfogyasztás és a technológia használatában. Ez egy nagyszerű lecke, hogy soha nem ülhetsz a babérjaidon. Ez ugyanaz, amit a Goldman Sachs-nál tanultam. Minden évben találkoztunk, hogy megvizsgáljuk és kielemezzük az eredményeinket. Mi voltunk az elsők, de ha látott volna minket, akkor azt gondolta volna, hogy mindenben utolsók vagyunk. Minden üzletet kielemeztünk és kiértékeltük, hogyan érhettünk volna el még jobb eredményt.”
KORÁBBAN AZT MONDTA, HOGY A FUTBALLKLUBOK A SZELLEMI TULAJDON RÉSZEI, AMELYEKNEK TÖRVÉNYES JOGUK VAN A BEVÉTELSZERZÉSHEZ. MIRE GONDOLT EZZEL?
„A futballklubok szellemi tulajdont birtokolnak és óriási lehetőségek rejlenek abban, hogy felismerjék valódi értéküket. Több mint 20 évvel ezelőtt kezdtem a szakmát, amikor a sport a gazdagok hobbijának számított. George Steinbrennerrel, a New York Yankees vezetőjével a semmiből létrehoztuk a YES Networköt, amely immár az első számú regionális sporthálózat Amerikában. A szellemi tulajdonban azt szeretem, hogy ellenálló, átvészeli a pénzügyi válságokat és a világjárványokat, de közben folyamatos munkát igényel.”
„A technológia folyamatosan változik és a rajongók egyre inkább másképpen akarják fogyasztani a tartalmat a TV-n, a streamingen és a közösségi médián keresztül. Nem elég pénzzel előállni és vásárolni. Manapság mindenkinek van pénze, ezért innovatív ötletekre és tervekre van szükség.”
ELÉGEDETT AZ ELSŐ ÉVÉVEL A MILANNÁL?
„Még szinte semmit nem vittem véghez. Épphogy csak beléptem a klubhoz és igyekeztem fenntartani azt a szervezetet, amit örököltem a korábbi tulajdonostól. Továbbá nagyon tisztelem Paolo Scaronit, akit az Elliott jelölt ki elnöknek és nagyszerű munkát végzett. Köszönettel tartozom neki. Jól ismeri azt a világot, ahonnan érkezem. Scaroni ízig-vérig milánói és nagyon tekintélyes. Eddig az egyik legjobb döntésem Giorgio Furlani vezérigazgató és Stefano Cocirio pénzügyi igazgató kinevezése volt, akik probléma nélkül távoztak az Elliottól. Volt időm kiértékelni, hogy mi működött a klubnál és mi nem. Ez az első olyan szezon, amelyben aktívan részt vettem az átigazolási piacon, valamint a stadionprojektben és elkezdtük megvalósítani az elképzeléseinket a márkaépítés fejlesztésében is.”
EMLÍTETTE AZ ELLIOTTOT… MINT ISMERT, A REDBIRD AZ ELLIOTT KÖLCSÖNÉBŐL FINANSZÍROZTA A MILAN MEGVÁSÁRLÁSÁT, AMI RENGETEG PLETYKÁT GENERÁLT. ITT A LEHETŐSÉG, HOGY TISZTÁZZA A HELYZETET…
„Badarság… A valóság az, hogy 100 százalékban a RedBird a Milan tulajdonosa, 600 millió eurót fektettünk be saját tőkéből és teljes kontrollunk van. Előnyösnek véltem az Elliottal való kapcsolatot és ezért a részvények megosztása helyett egy 550 millió eurós egyszerű kölcsönt preferáltam kedvező kamat mellett, amelyet három év alatt kell visszafizetni. Előteremthettünk volna a klub megvásárlására 1 milliárdot készpénzben is vagy bevonhattunk volna külső bankokat, de az Elliottot választottam, mert nagyon tisztelem Paul Singert és Gordon Singert. Ez egy okos lépése volt a Milan megvásárlásának a biztonság, a folytonosság és a gyorsaság szempontjából.”

SOKAT BESZÉLNEK A MONEYBALL MODELLRŐL – AZ ALGORITMUSOK VÁLASZTJÁK KI A JÁTÉKOSOKAT?
„Kulcsfontosságú megérteni, hogy az adatelemzés csak az egyik eszköz a rendelkezésünkre álló eszköztárból. Azok alapján, amiket olvastam, sokak számára úgy tűnik, hogy ha adatszakértő vagy, akkor az azt jelenti, hogy nem jól csinálod a scoutolást. Ez nevetséges. A Moneyball 20 évvel ezelőtt íródott, manapság már mindenki használ adatokat. A portfóliónkban van egy elemzőcég 13 kutatóval a Massachusettsi Műszaki Egyetemről. Az európai labdarúgás nem baseball, ezért más szintű kifinomultságot igényel és úgy gondoljuk, hogy az élvonalban vagyunk.”
MIT TANULT AZ OLASZORSZÁGI FUTBALLRÓL ÉS MIT GONDOL, HOGY MIBEN TUDNA HOZZÁTENNI A FEJLŐDÉS ÉRDEKÉBEN?
„Az volt a leginkább megdöbbentő számomra az első szezonban, amilyen különbséget láttam a két Bajnokok Ligája-mérkőzésen a Chelsea-vel szemben. Ezért egy fizikálisabb, gyorsabb és intenzívebb Milant akartam, ami az első mérkőzéseken meg is mutatkozott. Mindent meg fogok tenni azért, hogy a Milan győztes klub legyen, de csökkenteni kell a Serie A és a Premier League közötti szakadékot. Ennek érdekében változtatnunk kell. Hiszem, hogy én is hozzá tudok járulni, hiszen 30 éves tapasztalattal rendelkezem és a legjobbakkal dolgoztam együtt. A portfóliónkban szereplő partnereink között van az Apple, az Amazon, a Paramount, a Disney, az ESPN és a Fox. Innovatív módszereket találtam a termék értékének maximalizálására. Csalódott vagyok, amiért a Serie A ezt figyelmen kívül hagyta. Hajlandó voltam megosztani a tapasztalataimat, de úgy tűnik, hogy ezt senki sem tartja relevánsnak.”
EBBEN A FEJLŐDÉSBEN A STADION ALAPVETŐ FONTOSSÁGÚ. SAN DONATÓBAN LESZ A MILAN ÚJ STADIONJA?
„A körülmények bíztatóak. A San Donato és Lombardia régió tanácsának jóváhagyásával – amit nagyon köszönünk – már több nagyon eredményes ülést tartottunk. A javaslatunkat elképesztő mennyiségű jelentés támasztja alá. Egy korszerű stadion lesz, amely metróval 10 percre lesz a Dóm térről. Élő koncerteket fogunk rendezni és világhírű művészek fognak fellépni a stadionban.”
„Ez egy elszalasztott lehetőség Milánó városa számára, amit nagyon sajnálunk, mert nagyon tisztelem Sala polgármestert. Mindenekelőtt azért vagyok csalódott, mert volt néhány kisebbségi csoport, akik előítéletesek voltak a projekttel szemben és elzárták az utat az új stadionhoz a La Maura területen. Ez lett volna a világ legzöldebb sportlétesítménye. A terület 85 százaléka zöldövezet lett volna és mindössze 15 százalékát tette volna ki a betonos rész.”
MEGBÁNTA, HOGY OLASZORSZÁGBAN HAJTOTTA VÉGRE A BEFEKTETÉST? ÖN SZERINT TÚLSÁGOSAN ELNYOMÓ A BÜROKRÁCIA?
„Nem, otthon érzem magam itt. Amikor megvásároltuk a Milant, Amerikában azt mondták nekem: »Te őrült vagy. Olaszországban nem tudsz üzletelni a bürokrácia és a politika miatt.« Amikor egy új stadion építésén gondolkoztam, azt mondták: »Felejtsd el! Láttad, hogy mi történt Rómában?« Ha azt mondják, hogy nem tudok véghez vinni valamit, az csak növeli az elszántságomat. Én más szemmel látom Olaszországot és úgy gondolom, hogy az olaszok együttműködők illetve nyitottak a párbeszédre.”
„Szeretnék többet befektetni Olaszországban. Az új stadion megépítése 1 milliárd dolláros projekt lesz és jó jel lenne, ha az olaszok is támogatnák. Ez egy remek válasz lenne azoknak, akik azt állítják, hogy Olaszországban nem lehet üzletelni.”
SIKERÜLT KÖRÜLNÉZNI ÉS MEGISMERNI MILÁNÓT?
„Imádok járni a városban és felfedezni olyan éttermeket, amelyeket nem ismerek. Szeretnék integrálódni és kicsit milánóivá válni. Szeretek Milan-szurkolónak lenni és részesévé válni ennek a közösségnek. Most már sok ember felismer és örülök, ha odajönnek hozzám.”

IDÉN NYÁRON NAGY VÁLTOZÁS TÖRTÉNT A VEZETŐSÉGBEN…
„Voltak olyan emberek, akik azt hangoztatták, hogy nem akarok a Milanra költeni. Gondolja, hogy 1,2 milliárdot azért fektet be valaki, hogy azonnal pénzt akarjon kivenni? Ez egy hosszú távú projekt. Nyerni akarok, de nem egyszer, hanem sokszor az idő előrehaladtával. A futball világában olyan akarok lenni, mint Berlusconi. Ugyanolyan hatást szeretnék elérni egy teljesen megváltozott környezetben. Most a Milan történetének legnagyobb bevételét produkáljuk és 2006 óta először pozitívan zárjuk az éves pénzügyi mérleget. Egy új szakasz kezdődik és mi akarunk lenni a number one, azonban ezt nem lehet változások nélkül véghez vinni.”
A HARVARDON ÉS AZ OXFORDON GYAKOROLTA AZ EVEZÉST. MIRE TANÍTOTTA MEG A SPORT?
„Philadelphiában nőttem fel, ahol John Kelly, Grace Kelly testvére nagyon híres evezős volt. Az evezés szépsége abban rejlik, hogy ez egy kiváló csapatsport. Minden egyes mozdulattal örvényt hozol létre a vízben és mindenki láthatja, hogy ki evez és ki nem. Ez az evezés etikája. Manapság inkább teniszezek, amiben a RedBird befektetései által érdekelt vagyok. Kiváló kapcsolatom van Novak Djokoviccsal, aki nagy rajongója a Milannak.”
TUDJUK, HOGY NEM ANNYIRA AKTÍV A KÖZÖSSÉGI MÉDIÁBAN, DE ÖN SZERINT MILYEN SZEREPE VAN A FUTBALLBAN?
„Alapvetően erkölcsileg ellenzem a közösségi médiát. Vannak kisgyermekeim és egy 16 éves is, aki nem követi olyan sokat, de a gyerekek számára veszélyesek lehetnek. Jobban hiszek a személyes kommunikációban, a levélírásban és a telefonhívásban. Ugyanakkor a közösségi média nagyszerű eszköz lehet a szurkolói közösségünk összefogására, de felelősségteljesen kell használni.”
MILYEN A KAPCSOLAT AZ AMERIKAI EMBEREK ÉS A FUTBALL KÖZÖTT? MESSI ÉRKEZÉSÉVEL IGAZI SZERELEMMÉ VÁLT?
„Ez jó kérdés… Most nagyon nehéz versenyezni, hogy a streaming lehetővé tette az európai futball élő közvetítését Amerikában. A legtöbb amerikai futballszurkoló európai csapatokat néz. Messi érkezésével megnövekedett az érdeklődés, de Beckham 15 évvel ezelőtt már megtette ezt a hatást. Két játékos nem repíti arra a szintre az amerikai futballt, ahová kellene.”
MIT GONDOL A SZAÚD-ARÁBIAI JELENSÉGRŐL? KI FOG TARTANI?
„Nem tudom, hogy tartós lesz-e, de nagyon tisztelem a szaúdiakat. Amennyire látszik, nagyon szeretnének belépni a globális sportökoszisztémába, fejlődni akarnak és új ötleteket hoznak, ami szerintem pozitív dolog. Általánosságban elmondható, hogy azok fektetnek be a sportba, akiknek van pénzük. Hatalmas eszkaláció ment végbe az értékelésekben. Amerikában is mondtam már, hogy egy buborékban vagyunk, de semmi sem megy mindig felfelé.”
ÉS AMIKOR A BUBORÉK KIPUKKAN, NEM MINDENKI ÉLI TÚL…
„Evolúcióra van szükség a sportcsapatok által birtokolt tőkében. Nem csekket állítok ki, hanem üzleti terveket készítek. Ha ezt az üzleti tervet aláírja az értéklánc többi eleme, mint például a szurkolók, a helyi intézmények vagy éppen a média, akkor ez az üzleti terv biztosan működni fog.”
3 hozzászólás
Üzleti mágus gondolkozás, sajnos , hogy Maldinivel nem volt diplomatikus megoldás. Sokat nyerhettünk volna minden téren. Nagyon sok tennivaló van még, hogy a Milan a világ tetején landoljon először le kell győzni a pénzes zsák arabokat.
Szerintem nem szabadott, hogy legyen. Tisztelem Maldinit, és sokat köszönhetünk neki, de ilyen egyszerűen nem lehetséges egy klubon, cégen, szervezeten, bármin belül, amit Maldini megengedett magának a nyílt sajtóban, nyíltan pocskondiázva a RB-t. Ez szerintem is automatice távozást jelent.
Amúgy majdnem egyetértek Cardinaléval, ha nem is 4-5 legjobb klub közt vagyunk, de 7-8 között szerintem is.
Azért a hétvége ismeretében elég rosszul öregedett ez a kijelentés. 🙁
Tudom egy meccs nem mérvadó, de azért pont a Derbyn, na!